საგადასახადო ოპტიმიზაციის სტრატეგიები წარმოადგენს ბიზნესის მართვის ლეგიტიმურ და აუცილებელ ინსტრუმენტს, რომელიც მიზნად ისახავს საგადასახადო ტვირთის შემცირებას კანონმდებლობით დაშვებული მეთოდების გამოყენებით. მნიშვნელოვანია მკაფიოდ გაიმიჯნოს საგადასახადო ოპტიმიზაცია (Tax Avoidance) და გადასახადებისგან თავის არიდება (Tax Evasion); პირველი არის კანონიერი უფლება, ხოლო მეორე — დანაშაული. საქართველო ბიზნესს სთავაზობს ერთ-ერთ ყველაზე ლიბერალურ საგადასახადო გარემოს რეგიონში, მრავალფეროვანი შეღავათიანი რეჟიმებით, როგორიცაა "მცირე ბიზნესის" სტატუსი, "ვირტუალური ზონის" პირი, "საერთაშორისო კომპანია" და თავისუფალი ინდუსტრიული ზონები. თითოეული ეს რეჟიმი მოითხოვს სპეციფიკურ კრიტერიუმებთან შესაბამისობას და სწორ სტრუქტურირებას. კვალიფიციური საგადასახადო სტრატეგიის გარეშე კომპანიები ხშირად იხდიან იმაზე მეტ გადასახადს, ვიდრე ვალდებულნი არიან, ან პირიქით, არასწორი ინტერპრეტაციის გამო დგებიან სერიოზული ჯარიმების რისკის წინაშე.
რას მოიცავს საგადასახადო ოპტიმიზაციის მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ კომპლექსურ მიდგომას, რომელიც მორგებულია თქვენი ბიზნესის სპეციფიკაზე. მომსახურება მოიცავს:
- ბიზნეს მოდელის ანალიზს: არსებული ან დაგეგმილი საქმიანობის შესწავლას და ყველაზე ეფექტიანი ორგანიზაციულ-სამართლებრივი ფორმისა და საგადასახადო რეჟიმის შერჩევას.
- შეღავათიანი რეჟიმების იმპლემენტაციას: დახმარებას ისეთი სტატუსების მოპოვებასა და შენარჩუნებაში, როგორიცაა მცირე ბიზნესი (1% გადასახადი), საერთაშორისო კომპანია (5% მოგების გადასახადი, 0% დივიდენდი) და სხვა.
- ხარჯების სტრუქტურირებას: ხარჯების სწორ კლასიფიკაციას და დოკუმენტირებას, რათა მაქსიმალურად შემცირდეს დასაბეგრი ბაზა კანონიერ ფარგლებში.
- საერთაშორისო სტრუქტურირებას: ჰოლდინგური სტრუქტურების შექმნას და ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულებების ეფექტიან გამოყენებას ტრანსსასაზღვრო ოპერაციებში.
- რისკების პრევენციას: პოტენციური საგადასახადო რისკების იდენტიფიცირებას და მათი განეიტრალების გზების შემუშავებას საგადასახადო შემოწმებამდე.
ბევრი მეწარმე კარგავს ფულს ინფორმაციის ნაკლებობის გამო. მაგალითად, IT სპეციალისტი ან ფრილანსერი, რომელიც მუშაობს როგორც ფიზიკური პირი და იხდის 20% საშემოსავლო გადასახადს, მაშინ როცა შეეძლო დარეგისტრირებულიყო "მცირე ბიზნესად" და გადაეხადა მხოლოდ 1%. მეორე მაგალითია უცხოური IT კომპანია, რომელიც ხსნის ფილიალს საქართველოში და იხდის სტანდარტულ გადასახადებს, ნაცვლად იმისა, რომ მიიღოს "საერთაშორისო კომპანიის" სტატუსი და ისარგებლოს რადიკალურად შემცირებული განაკვეთებით. ასევე ხშირია შემთხვევა, როდესაც კომპანია არ იყენებს დღგ-ის ჩათვლის უფლებას დოკუმენტაციის ხარვეზების გამო, რაც პირდაპირ ზრდის ხარჯებს. კიდევ ერთი სცენარია იმპორტიორებისთვის: საბაჟო რეჟიმების (მაგ. იმპორტის გადავადება, საწყობის რეჟიმი) არასწორი გამოყენება იწვევს საბრუნავი თანხების გაყინვას.
საგადასახადო ოპტიმიზაცია მკაცრად ეფუძნება საქართველოს საგადასახადო კოდექსს. კოდექსი განსაზღვრავს ზოგად საგადასახადო რეჟიმებს და ასევე სპეციალურ დაბეგვრის რეჟიმებს (მცირე ბიზნესი, მიკრო ბიზნესი). გარდა ამისა, მნიშვნელოვანია საქართველოს კანონი „მეწარმეთა შესახებ“ კორპორაციული სტრუქტურის განსაზღვრისთვის. სპეციალური სტატუსები (ვირტუალური ზონა, საერთაშორისო კომპანია) რეგულირდება ცალკეული მუხლებითა და საქართველოს მთავრობის დადგენილებებით, რომლებიც განსაზღვრავენ ნებადართულ საქმიანობებსა და კრიტერიუმებს. საერთაშორისო დონეზე, ოპტიმიზაციის სტრატეგიები ითვალისწინებს საქართველოზე მოქმედ ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულებებს და BEPS (Base Erosion and Profit Shifting) პრინციპებს.
Legal.ge-ზე საგადასახადო სტრატეგთან მუშაობა იწყება დიაგნოსტიკით. პირველ ეტაპზე სპეციალისტი ატარებს თქვენი ბიზნესის "საგადასახადო ჯანმრთელობის" შემოწმებას. მეორე ეტაპზე მუშავდება რამდენიმე ალტერნატიული სტრატეგია დათვლილი ფინანსური ეფექტით (მაგ. "რა მოხდება თუ შევცვლით იურიდიულ ფორმას?"). მესამე ეტაპია არჩეული სტრატეგიის იმპლემენტაცია: რეგისტრაცია, ხელშეკრულებების გადახედვა, სააღრიცხვო პოლიტიკის შეცვლა. დასკვნით ეტაპზე ხდება მონიტორინგი, რათა დარწმუნდეთ, რომ ახალი სტრუქტურა გამართულად მუშაობს და იძლევა მოსალოდნელ შედეგს.
Legal.ge აერთიანებს საგადასახადო სფეროს წამყვან ექსპერტებს, რომლებსაც აქვთ როგორც ადგილობრივი, ისე საერთაშორისო გამოცდილება. საგადასახადო კანონმდებლობა მუდმივად იცვლება და ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები მუდმივად აახლებენ ცოდნას უახლესი რეგულაციებისა და პრაქტიკის შესახებ. Legal.ge-ზე ნაპოვნი სპეციალისტი არ შემოგთავაზებთ "შაბლონურ" გადაწყვეტილებას; ისინი შექმნიან ინდივიდუალურ სტრატეგიას, რომელიც კანონიერად შეამცირებს თქვენს გადასახადებს და გაზრდის ბიზნესის მომგებიანობას.