შეღავათიანი დაბეგვრა: მცირე და მიკრო ბიზნესი
რა არის ზღვარი მცირე ბიზნესისთვის?
მცირე ბიზნესის სტატუსის მქონე პირის წლიური შემოსავალი არ უნდა აღემატებოდეს 500,000 ლარს. გადაცდენის შემთხვევაში, პირი იბეგრება 3%-ით მომდევნო 2 წლის განმავლობაში, სანამ ბრუნვა კვლავ არ ჩამოცდება ზღვარს.
აკრძალულია თუ არა კონსულტაცია?
დიახ, საკონსულტაციო მომსახურება (იურიდიული, ბიზნეს, საგადასახადო და ა.შ.) პირდაპირ არის აკრძალული მცირე ბიზნესის სპეციალური რეჟიმისთვის.
შეიძლება თუ არა მცირე ბიზნესმა დაიქირაოს თანამშრომელი?
დიახ, მცირე ბიზნესს შეუძლია ჰყავდეს თანამშრომლები. ამ შემთხვევაში ის ვალდებულია გადაიხადოს ხელფასის საშემოსავლო გადასახადი (20%) ჩვეულებრივი წესით.
რამდენია გადასახადი მიკრო ბიზნესისთვის?
მიკრო ბიზნესი (წლიური ბრუნვა < 30,000 ლარი, თანამშრომლების გარეშე) სრულად თავისუფლდება საშემოსავლო გადასახადისგან (0%), თუმცა ვალდებულია აწარმოოს აღრიცხვა.
შეღავათიანი დაბეგვრა: მცირე და მიკრო ბიზნესი არის საქართველოს საგადასახადო სისტემის ერთ-ერთი ყველაზე მიმზიდველი კომპონენტი, რომელიც ხელს უწყობს მეწარმეობის განვითარებას. ეს სპეციალური რეჟიმები საშუალებას აძლევს ფიზიკურ პირებს, ისარგებლონ მინიმალური საგადასახადო განაკვეთებით: 0% მიკრო ბიზნესისთვის და 1% მცირე ბიზნესისთვის. თუმცა, ამ სტატუსის მოპოვება და შენარჩუნება მოითხოვს მკაცრად გაწერილი კრიტერიუმების დაცვას. ბევრმა მეწარმემ არ იცის, რომ გარკვეული საქმიანობები (მაგალითად, საკონსულტაციო მომსახურება, იურიდიული მომსახურება) აკრძალულია ამ რეჟიმებისთვის და მათი განხორციელება ავტომატურად იწვევს სტატუსის გაუქმებას და სტანდარტულ (20%) რეჟიმზე გადაყვანას ჯარიმებით. შესაბამისად, სწორი კვალიფიკაცია და საქმიანობის კოდების (NACE) ზუსტი შერჩევა კრიტიკულად მნიშვნელოვანია.
სერვისი მოიცავს სრულ იურიდიულ და საგადასახადო მხარდაჭერას სტატუსის მოპოვებიდან ყოველთვიურ დეკლარირებამდე. მომსახურების ძირითადი ასპექტებია:
• სტატუსის განსაზღვრა და რეგისტრაცია: კლიენტის საქმიანობის ანალიზი და რჩევა, რომელი სტატუსი (მიკრო თუ მცირე) შეეფერება მას. განაცხადის მომზადება და წარდგენა შემოსავლების სამსახურში.
• აკრძალული საქმიანობების აუდიტი: შემოწმება, ხომ არ შედის დაგეგმილი საქმიანობა მთავრობის დადგენილებით აკრძალულ სიაში (მაგ., სავალუტო ოპერაციები, სამედიცინო საქმიანობა).
• ბრუნვის მონიტორინგი: მიკრო ბიზნესისთვის 30,000 ლარიანი და მცირე ბიზნესისთვის 500,000 ლარიანი წლიური ლიმიტის კონტროლი.
• დეკლარირება: მცირე ბიზნესისთვის ყოველთვიური გამარტივებული დეკლარაციის წარდგენა (ბრუნვის 1%-ის გადახდა). მიკრო ბიზნესისთვის წლიური საშემოსავლო დეკლარაციის წარდგენა.
• ჟურნალის წარმოება: გამარტივებული შემოსავალ-გასავლის აღრიცხვის ჟურნალის წარმოება, რაც სავალდებულოა შემოწმების შემთხვევაში.
პრაქტიკაში ხშირია შეცდომები, რაც ძვირად უჯდებათ მეწარმეებს. მაგალითად, IT სპეციალისტი, რომელიც დარეგისტრირდა მცირე ბიზნესად, პარალელურად გასწევს "IT კონსულტაციას". საგადასახადო აუდიტის დროს ეს შეიძლება ჩაითვალოს აკრძალულ "საკონსულტაციო მომსახურებად", რასაც მოჰყვება სტატუსის გაუქმება და 20%-იანი საშემოსავლო გადასახადის დარიცხვა მთელ განვლილ პერიოდზე. მეორე სცენარი: მცირე ბიზნესის სტატუსის მქონე პირი გადაცდება 500,000 ლარიან ზღვარს და აგრძელებს 1%-ის გადახდას, ნაცვლად 3%-ისა (რაც კანონით არის განსაზღვრული გადაცდენის შემთხვევაში 2 წლის განმავლობაში). მესამე შემთხვევა: მიკრო ბიზნესის მქონე პირი იყვანს თანამშრომელს, რაც ავტომატურად უკარგავს მას მიკრო ბიზნესის სტატუსს.
საქართველოს კანონმდებლობა, კონკრეტულად საქართველოს საგადასახადო კოდექსი (თავი XI, სპეციალური დაბეგვრის რეჟიმები), არეგულირებს ამ სფეროს. მუხლები 84-95 განსაზღვრავს მიკრო და მცირე ბიზნესის კრიტერიუმებს. ასევე გადამწყვეტია საქართველოს მთავრობის დადგენილება №415, რომელიც განსაზღვრავს იმ საქმიანობათა ჩამონათვალს, რომელთაც ეკრძალებათ სპეციალური რეჟიმებით სარგებლობა. ამ ნორმატიული აქტების ზედმიწევნით ცოდნა აუცილებელია, რათა თავიდან აიცილოთ საგადასახადო რისკები.
სპეციალისტთან მუშაობა იწყება კონსულტაციით, სადაც დგინდება კლიენტის ბიზნეს მოდელი. თუ საქმიანობა შეესაბამება კრიტერიუმებს, ხდება რეგისტრაცია RS.ge-ზე. ამის შემდეგ, ბუღალტერი ან საგადასახადო სპეციალისტის დახმარებით ხდება ყოველთვიური რეპორტინგი. განსაკუთრებული ყურადღება ექცევა ხელშეკრულებების სწორად გაფორმებას კლიენტებთან, რათა მომსახურების შინაარსი ნათლად ჩანდეს და არ გაჩნდეს ეჭვი აკრძალულ საქმიანობასთან დაკავშირებით.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას კვალიფიციურ საგადასახადო კონსულტანტებთან, რომლებიც დაგეხმარებიან ისარგებლოთ საქართველოს ლიბერალური საგადასახადო რეჟიმებით უსაფრთხოდ. ჩვენი ექსპერტები შეაფასებენ თქვენს საქმიანობას, დაგეხმარებიან სტატუსის მოპოვებაში და უზრუნველყოფენ დეკლარაციების სისწორეს. დაიწყეთ ბიზნესი მინიმალური გადასახადებით და მაქსიმალური სამართლებრივი გარანტიებით Legal.ge-სთან ერთად.