რა არის UBO და რატომ უნდა შევამოწმო?
UBO არის საბოლოო ბენეფიციარი მესაკუთრე. მისი შემოწმება აუცილებელია, რადგან კომპანია შესაძლოა "სუფთა" ჩანდეს, მაგრამ მისი რეალური მფლობელი იყოს სანქცირებული პირი, რაც რისკის ქვეშ აყენებს თქვენს ბიზნესს.
რა არის OFAC-ის 50%-იანი წესი?
ეს წესი გულისხმობს, რომ თუ სანქცირებული პირი ფლობს კომპანიის წილის 50%-ს ან მეტს, ეს კომპანიაც ავტომატურად სანქცირებულად ითვლება, მაშინაც კი, თუ ის კონკრეტულ სიაში არ არის.
რამდენად ხშირად უნდა შევამოწმო პარტნიორები?
სანქციების სიები ყოველდღიურად ახლდება. რეკომენდებულია ავტომატური სკრინინგის სისტემის დანერგვა ან პარტნიორების შემოწმება ყოველი ახალი ტრანზაქციის წინ.
რა რისკი აქვს ქართულ კომპანიას?
რისკი არის საბანკო მომსახურების შეწყვეტა (de-risking) და საერთაშორისო იზოლაცია. ბანკები ხურავენ იმ კომპანიების ანგარიშებს, რომლებიც ვერ ადასტურებენ სანქციებთან შესაბამისობას.
სანქციების შესაბამისობა (Sanctions Compliance) არის კორპორატიული მართვისა და რისკ-მენეჯმენტის განუყოფელი ნაწილი ნებისმიერი კომპანიისთვის, რომელსაც აქვს საერთაშორისო კავშირები. ეს სერვისი უფრო ფართოა, ვიდრე უბრალოდ სავაჭრო სანქციები; ის მოიცავს ფინანსურ სანქციებს, აქტივების გაყინვას და პერსონალურ შეზღუდვებს. ქართული ბიზნესები ვალდებულნი არიან დაიცვან არა მხოლოდ ადგილობრივი, არამედ საერთაშორისო პარტნიორების (საკორესპონდენტო ბანკები, უცხოელი ინვესტორები) მოთხოვნები სანქციებთან დაკავშირებით. სანქციების დარღვევა შეიძლება მოხდეს უნებლიედ, მაგალითად, თუ კომპანიის აქციონერი გახდება სანქცირებული პირი ან თუ კონტრაქტორი ირიბად დაკავშირებულია აკრძალულ სექტორთან. Legal.ge გთავაზობთ სანქციების შესაბამისობის კომპლექსურ მომსახურებას, რათა თქვენი ბიზნესი იყოს გამჭვირვალე, სანდო და დაცული გლობალური ფინანსური სისტემის თვალში.
ჩვენი სერვისი ფარავს სანქციების რისკების სრულ მენეჯმენტს:
• სტრუქტურული სკრინინგი: კომპანიის მფლობელობის სტრუქტურის (UBO - საბოლოო ბენეფიციარი მესაკუთრე) ანალიზი სანქცირებულ პირებთან კავშირის გამოსავლენად.
• KYC/AML პროცედურები: კლიენტის იდენტიფიკაციისა და ფულის გათეთრების წინააღმდეგ ბრძოლის პოლიტიკის დანერგვა საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად.
• სანქციების აუდიტი: არსებული კონტრაქტებისა და პარტნიორების პერიოდული შემოწმება განახლებულ სანქციების სიებთან მიმართებაში.
• 50%-იანი წესის ანალიზი: OFAC-ის „50%-იანი წესის“ გამოყენება, რათა დადგინდეს, ვრცელდება თუ არა სანქციები კომპანიაზე, რომლის წილის 50% ან მეტი ეკუთვნის სანქცირებულ პირს.
• ტრენინგი და ცნობიერების ამაღლება: მენეჯმენტისა და თანამშრომლების სწავლება სანქციების რეჟიმების თავისებურებებზე.
• საგანგებო რეაგირება: იურიდიული დახმარება ანგარიშის დაბლოკვის ან სანქციებთან დაკავშირებული ეჭვების გაჩენის შემთხვევაში.
მომსახურება კრიტიკულია:
• ბანკებისთვის და მიკროსაფინანსოებისთვის: რეგულატორის მოთხოვნების დასაკმაყოფილებლად.
• უძრავი ქონების კომპანიებისთვის: მსხვილი ინვესტიციების მიღებისას.
• საერთაშორისო ჰოლდინგებისთვის: რომლებსაც ჰყავთ მრავალეროვანი აქციონერები.
• იურიდიული და აუდიტორული ფირმებისთვის: კლიენტების მიღების (Onboarding) პროცესში.
საქართველოს ეროვნული ბანკი ავალდებულებს ფინანსურ სექტორს დაიცვას აშშ-ს, ევროკავშირისა და დიდი ბრიტანეთის სანქციები. მოქმედებს „ფულის გათეთრების აღკვეთის შესახებ“ კანონი. არაფინანსური სექტორისთვის პირდაპირი ვალდებულება ნაკლებია, თუმცა პრაქტიკაში ნებისმიერი ბიზნესი, რომელსაც სჭირდება საბანკო მომსახურება, ვალდებულია აკმაყოფილებდეს ამ სტანდარტებს.
პროცესი იწყება კომპანიის რისკების შეფასებით. იურისტი აანალიზებს კორპორატიულ სტრუქტურას. იქმნება ან ახლდება შიდა შესაბამისობის პოლიტიკა. დაინერგება ავტომატური სკრინინგის სისტემები. პერიოდულად ტარდება აუდიტი. ინციდენტის შემთხვევაში, იურისტი აწარმოებს კომუნიკაციას ბანკთან ან მარეგულირებელთან პრობლემის გადასაჭრელად.
სანქციების ლაბირინთში გზის გაკვლევა რთულია. Legal.ge გაკავშირებთ სერტიფიცირებულ კომპლაენს-ოფიცრებთან და იურისტებთან, რომლებიც დაგეხმარებიან ააწყოთ ისეთი სისტემა, რომელიც დაიცავს თქვენს აქტივებსა და რეპუტაციას გაუთვალისწინებელი დარტყმებისგან.