რა არის მეორადი სანქციები?
ეს არის სანქციები, რომლებიც შეიძლება დაეკისროს არასანქცირებულ კომპანიას (მაგ. ქართულს), თუ ის ხელს უწყობს სანქცირებულ პირს სანქციების გვერდის ავლით ვაჭრობაში.
სავალდებულოა თუ არა OFAC-ის სიის შემოწმება?
ქართული კანონმდებლობით პირდაპირ სავალდებულო არ არის ყველა ბიზნესისთვის, მაგრამ ბანკები ითხოვენ ამას. საერთაშორისო გადარიცხვების განსახორციელებლად ეს აუცილებელია.
როგორ შევამოწმო კომპანია?
შემოწმება ხდება სპეციალური მონაცემთა ბაზების მეშვეობით, სადაც იძებნება კომპანიის სახელი, მფლობელები და დაკავშირებული პირები.
რა ვქნა, თუ კლიენტი სანქცირებულია?
დაუყოვნებლივ უნდა შეწყვიტოთ მასთან საქმიანი ურთიერთობა, დაბლოკოთ ტრანზაქცია და აცნობოთ შესაბამის მარეგულირებელს (ბანკს ან ფინანსური მონიტორინგის სამსახურს).
2 წთ
სანქციების შესაბამისობა (Sanctions Compliance) არის კრიტიკულად მნიშვნელოვანი სფერო ქართული ბიზნესისთვის გლობალური გეოპოლიტიკური ვითარების გათვალისწინებით. საქართველო, როგორც საერთაშორისო ვაჭრობის აქტიური მონაწილე, ვალდებულია დაიცვას საერთაშორისო სანქციების რეჟიმები (აშშ, ევროკავშირი, გაერო). ბიზნესები დგანან რისკის წინაშე, უნებლიედ არ ჩაერთონ სანქცირებული პირების ან კომპანიების ტრანზაქციებში, რაც გამოიწვევს საბანკო ანგარიშების გაყინვას, რეპუტაციის განადგურებას და მეორად სანქციებს. Legal.ge გთავაზობთ სანქციების შესაბამისობის სრულ სერვისს, რომელიც მოიცავს პარტნიორების სკრინინგს, ტრანზაქციების ანალიზს და შიდა პოლიტიკის შემუშავებას, რათა თქვენი ბიზნესი დაცული იყოს საერთაშორისო რეგულაციების დარღვევისგან.
ჩვენი სერვისი ფარავს სანქციების რისკების მართვას:
• პარტნიორების სკრინინგი (KYC/KYB): პოტენციური კლიენტებისა და ბიზნეს პარტნიორების შემოწმება საერთაშორისო სანქციების სიებში (OFAC, EU Consolidated List).
• ტრანზაქციების მონიტორინგი: ფინანსური გადარიცხვების ანალიზი საეჭვო მარშრუტებისა და ბენეფიციარების გამოსავლენად.
• შიდა პოლიტიკის შემუშავება: სანქციების შესაბამისობის შიდა რეგულაციების დაწერა და დანერგვა კომპანიაში.
• კონსულტაცია მეორად სანქციებზე: რისკების შეფასება, თუ როგორ შეიძლება იმოქმედოს სანქცირებულ ქვეყანასთან (მაგ. რუსეთი, ირანი) ვაჭრობამ კომპანიის სტატუსზე.
• ხელშეკრულების კლაუზები: კონტრაქტებში სპეციალური „სანქციების პუნქტების“ (Sanctions Clause) ჩადება, რაც იცავს კომპანიას პასუხისმგებლობისგან.
• ტრენინგები: თანამშრომლების მომზადება სანქციების გვერდის ავლის მცდელობების ამოსაცნობად.
სანქციების კონტროლი სჭირდებათ:
• ბანკებს და ფინანსურ ინსტიტუტებს: ყოველდღიური ტრანზაქციების კონტროლისთვის.
• ლოგისტიკურ კომპანიებს: რათა არ მოხდეს სანქცირებული ტვირთის ტრანსპორტირება.
• ექსპორტიორებს/იმპორტიორებს: რათა დარწმუნდნენ, რომ მათი პროდუქცია არ ხვდება სანქცირებულ პირებთან.
• უძრავი ქონების დეველოპერებს: ინვესტორების წარმომავლობის შესამოწმებლად.
საქართველოს ეროვნული ბანკი მკაცრად აკონტროლებს ფინანსური სექტორის მიერ საერთაშორისო სანქციების შესრულებას. მოქმედებს „ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ“ კანონი. გარდა ამისა, ექსპორტის კონტროლის კანონმდებლობა ითვალისწინებს ემბარგოების დაცვას. ქართული ბანკები ვალდებულნი არიან დაიცვან აშშ-ს, ევროკავშირისა და გაერთიანებული სამეფოს სანქციები.
პროცესი იწყება პარტნიორის იდენტიფიკაციით. იურისტი ამოწმებს კომპანიის მფლობელებსა და ბენეფიციარებს სანქციების ბაზებში. თუ რისკი გამოვლინდა, ტარდება გაღრმავებული შემოწმება (Enhanced Due Diligence). რისკის დადასტურებისას ტრანზაქცია იბლოკება. უსაფრთხო გარიგებისას დოკუმენტაცია ინახება აუდიტისთვის.
სანქციების დარღვევა კომპანიისთვის სასიკვდილო განაჩენია. Legal.ge გაკავშირებთ ექსპერტებთან, რომლებიც იყენებენ პროფესიულ საძიებო ბაზებს და აქვთ ღრმა ცოდნა საერთაშორისო რეგულაციებზე. ჩვენი დახმარებით თქვენ შეძლებთ უსაფრთხოდ ივაჭროთ გლობალურ ბაზარზე.