როგორ დავაპატიმრო გემი ვალის ამოღების მიზნით?
გემის დაპატიმრება შესაძლებელია მხოლოდ საზღვაო მოთხოვნის (Maritime Claim) არსებობისას სასამართლოს განჩინებით. ეს არის სწრაფი და ეფექტური მექანიზმი, რათა გემმა ვერ დატოვოს პორტი დავის გადაწყვეტამდე.
რა დოკუმენტებია საჭირო გემის რეგისტრაციისთვის?
საჭიროა საკუთრების უფლების დამადასტურებელი მოწმობა, გემის ტექნიკური პასპორტი, საკლასიფიკაციო საზოგადოების სერტიფიკატები და გირავნობის არარსებობის ცნობა.
რას ნიშნავს P&I დაზღვევა?
ეს არის გემთმფლობელთა პასუხისმგებლობის დაზღვევა, რომელიც ფარავს მესამე პირების წინაშე ვალდებულებებს (მაგ. ტვირთის დაზიანება, ეკიპაჟის ტრავმები, გარემოს დაბინძურება).
რა ჯარიმებია ზღვის დაბინძურებაზე?
საქართველოს კანონმდებლობა უმკაცრესია ზღვის დაბინძურების მიმართ. ჯარიმები ათეულობით ათას ლარს აღწევს და გემი არ თავისუფლდება ჯარიმის გადახდამდე ან საბანკო გარანტიის წარდგენამდე.
საზღვაო სამართალი არის კომპლექსური დარგი, რომელიც არეგულირებს საქართველოს ტერიტორიულ წყლებში, პორტებსა და საერთაშორისო სივრცეში ნაოსნობასთან, ტვირთების გადაზიდვასა და საზღვაო უსაფრთხოებასთან დაკავშირებულ ურთიერთობებს. საქართველო, როგორც შავი ზღვის რეგიონის მნიშვნელოვანი სატრანზიტო ქვეყანა, აქტიურად არის ჩართული საერთაშორისო საზღვაო ვაჭრობაში. შესაბამისად, საზღვაო სამართალი მოიცავს როგორც კომერციულ (კერძო) ასპექტებს - გემების რეგისტრაცია, ტვირთის გადაზიდვის კონტრაქტები, საზღვაო დაზღვევა, ისე საჯარო და უსაფრთხოების ასპექტებს - საზღვაო საზღვრის დაცვა, ნავიგაციის უსაფრთხოება და გარემოს დაცვა. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას კვალიფიციურ იურისტებთან, რომლებიც სპეციალიზდებიან საზღვაო კოდექსსა და საერთაშორისო კონვენციებში, რათა დაიცვან გემთმფლობელების, გადამზიდავების, პორტის ოპერატორებისა და მეზღვაურების ინტერესები.
საზღვაო სამართლის სპეციალისტები უზრუნველყოფენ მომსახურებას შემდეგი მიმართულებებით:
• გემების რეგისტრაცია და დროშის არჩევა: გემების სახელმწიფო რეესტრში რეგისტრაცია, დროშის ქვეშ ცურვის უფლების მოპოვება და იპოთეკის რეგისტრაცია.
• ტვირთის გადაზიდვის დავები: კონოსამენტის (Bill of Lading), ჩარტერული ხელშეკრულებების და ინკოტერმსის (Incoterms) პირობებთან დაკავშირებული დავების გადაწყვეტა (ტვირთის დაზიანება, დაგვიანება).
• საზღვაო ინციდენტები და დაზღვევა: ავარიების, შეჯახების, ნავთობის დაღვრის და ზღვაზე მაშველი ოპერაციების სამართლებრივი რეგულირება; სადაზღვევო კომპანიებთან (P&I Clubs) ურთიერთობა.
• მეკობრეობა და საზღვაო უსაფრთხოება: კონსულტაცია საზღვაო უსაფრთხოების ზონებში ნავიგაციის წესებსა და თავდაცვის მექანიზმებზე (ISPS Code).
• მეზღვაურთა უფლებები: შრომითი კონტრაქტები, ხელფასის მიღება და რეპატრიაცია MLC კონვენციის მიხედვით.
• გემის დაპატიმრება და გათავისუფლება: საზღვაო მოთხოვნების უზრუნველყოფის მიზნით გემის დაპატიმრების პროცედურები ქართულ პორტებში.
საზღვაო სამართლებრივი დახმარება ესაჭიროებათ:
• ლოგისტიკური კომპანიები: როდესაც ტვირთი დაზიანდა ტრანსპორტირებისას და საჭიროა ზიანის ანაზღაურება გადამზიდავისგან.
• გემთმფლობელები: გემის ყიდვა-გაყიდვის ტრანზაქციების გასაფორმებლად ან გემის დროშის შესაცვლელად.
• პორტის ოპერატორები: ტერმინალის მომსახურების ხელშეკრულებების მოსამზადებლად და გარემოსდაცვითი რეგულაციების დასაცავად.
• უცხოური გემები: რომლებსაც პრობლემები შეექმნათ ბათუმის ან ფოთის პორტში (მაგ. დაჯარიმება გარემოს დაბინძურების გამო).
სფეროს მთავარი მარეგულირებელი დოკუმენტია საქართველოს საზღვაო კოდექსი, რომელიც განსაზღვრავს ნაოსნობის, ეკიპაჟის დაკომპლექტების, ტვირთის გადაზიდვის და საზღვაო ინციდენტების წესებს. ასევე მნიშვნელოვანია „საქართველოს საზღვაო სივრცის შესახებ“ კანონი, რომელიც ადგენს ტერიტორიული წყლებისა და განსაკუთრებული ეკონომიკური ზონის რეჟიმს. საქართველო არის მრავალი საერთაშორისო კონვენციის მონაწილე (SOLAS, MARPOL, MLC), რაც ნიშნავს, რომ ადგილობრივი სამართალი ჰარმონიზებულია საერთაშორისო სტანდარტებთან. გარემოსდაცვითი კუთხით მოქმედებს მკაცრი რეგულაციები შავი ზღვის დაბინძურების წინააღმდეგ.
საზღვაო დავებისას პროცესი ხშირად გადაუდებელ ხასიათს ატარებს. გემის დაპატიმრების შემთხვევაში, იურისტი მიმართავს სასამართლოს დაუყოვნებლივ. სამოქალაქო დავებისას (ტვირთი/კონტრაქტი), პროცესი იწყება პრეტენზიის წერილის გაგზავნით და მოლაპარაკებით სადაზღვევო კლუბებთან. გემის რეგისტრაციისას პროცესი მოიცავს საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტოში დოკუმენტების წარდგენას და ტექნიკურ ინსპექტირებას.
საზღვაო სამართალი ვიწრო და სპეციფიკური დარგია, სადაც ზოგადი პროფილის იურისტის ცოდნა არ არის საკმარისი. Legal.ge გაკავშირებთ ექსპერტებთან, რომლებსაც აქვთ პრაქტიკული გამოცდილება საზღვაო ინდუსტრიაში, იცნობენ ბათუმისა და ფოთის პორტების სპეციფიკას და შეუძლიათ ოპერატიული რეაგირება გემის დაპატიმრების ან საზღვაო ინციდენტის დროს.