დიზაინ-პროფესიონალის პასუხისმგებლობა: შეცდომები პროექტირებაში
ნებისმიერი სამშენებლო პროექტის წარმატება იწყება სწორი დიზაინით. არქიტექტორები და ინჟინრები (დიზაინ-პროფესიონალები) ქმნიან იმ ფუნდამენტს, რომელზეც შენდება ობიექტი. თუმცა, დიზაინში დაშვებულმა შეცდომამ შეიძლება გამოიწვიოს კატასტროფული შედეგები: შენობის ნგრევა, უსაფრთხოების ნორმების დარღვევა, ბიუჯეტის გადახარჯვა ან ექსპლუატაციის შეუძლებლობა. დიზაინ-პროფესიონალის პასუხისმგებლობა (Design Professional Liability) არის სამართლებრივი სფერო, რომელიც არეგულირებს ზიანის ანაზღაურებას პროექტირების ეტაპზე დაშვებული შეცდომებისა და დაუდევრობისთვის.
საქართველოში ხშირად ერევათ მშენებლის (კონტრაქტორის) და პროექტანტის (არქიტექტორის) პასუხისმგებლობა. თუ კედელი გაიბზარა უხარისხო ბეტონის გამო, ეს მშენებლის ბრალია, მაგრამ თუ გაიბზარა არასწორი კონსტრუქციული გათვლების გამო — ეს დიზაინერის პასუხისმგებლობაა. ამ ზღვარის გავლება მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას იურისტებზე, რომლებიც დაგეხმარებიან განსაზღვროთ პასუხისმგებელი პირი და მიიღოთ კომპენსაცია დიზაინის ხარვეზებით გამოწვეული ზიანისთვის.
რას მოიცავს დიზაინ-პროფესიონალის პასუხისმგებლობის სერვისი?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ დახმარებას შემდეგ საკითხებში:
- პროექტირების შეცდომების იდენტიფიკაცია: ანალიზი, იყო თუ არა ხარვეზი გამოწვეული არასწორი გათვლებით, ნახაზებით ან სპეციფიკაციებით.
- სტანდარტებთან შესაბამისობა: შემოწმება, აკმაყოფილებდა თუ არა დიზაინი საქართველოს სამშენებლო კოდექსებსა და უსაფრთხოების ნორმებს (მაგ. 41-ე დადგენილება).
- საავტორო ზედამხედველობის დარღვევა: პასუხისმგებლობის დაკისრება, თუ არქიტექტორმა არ განახორციელა ჯეროვანი ზედამხედველობა მშენებლობის პროცესზე.
- ბიუჯეტის გადახარჯვა დიზაინის გამო: სიტუაციები, როდესაც არქიტექტორმა დააპროექტა ობიექტი, რომლის აშენებაც კლიენტის ბიუჯეტს ბევრად აღემატება (Negligent Cost Estimating).
- პროფესიული პასუხისმგებლობის დაზღვევა: დავა სადაზღვევო კომპანიებთან ანაზღაურების მიღების მიზნით.
- სასამართლო დავა: ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნა დაუდევრობის (Negligence) ან ხელშეკრულების დარღვევის საფუძველზე.
დავები ხშირად ეხება:
- კონსტრუქციული შეცდომა: ინჟინერმა არასწორად გათვალა დატვირთვა, რის გამოც შენობის საძირკველი დაიძრა.
- შეუსაბამობა რეგულაციებთან: არქიტექტორმა დააპროექტა კიბე, რომელიც არ შეესაბამება სახანძრო უსაფრთხოების ნორმებს, რის გამოც მერიამ ექსპლუატაციაში არ მიიღო ობიექტი.
- ფუნქციური ხარვეზი: სავაჭრო ცენტრის დიზაინი არ ითვალისწინებდა საკმარის ვენტილაციას, რამაც გამოიწვია დამატებითი ძვირადღირებული სისტემების მონტაჟის აუცილებლობა.
პასუხისმგებლობა ეფუძნება:
სამოქალაქო კოდექსის ნარდობისა და მომსახურების ხელშეკრულების ნორმებს. არქიტექტორი ვალდებულია შეასრულოს სამუშაო „პროფესიული სტანდარტების“ (Standard of Care) შესაბამისად. განსხვავებით მშენებლისგან, რომელსაც მოეთხოვება კონკრეტული შედეგი, დიზაინერის პასუხისმგებლობა ხშირად ეფუძნება იმის მტკიცებას, გამოიჩინა თუ არა მან ისეთივე გულისხმიერება, როგორსაც გამოიჩენდა სხვა კვალიფიციური არქიტექტორი მსგავს სიტუაციაში.
მშენებლობის კოდექსი: ადგენს პროექტის ავტორის პასუხისმგებლობას პროექტის უსაფრთხოებაზე.
Legal.ge-ს ადვოკატთან მუშაობა მოიცავს:
- ექსპერტიზა: დამოუკიდებელი არქიტექტორის ან ინჟინრის დასკვნის მოპოვება შეცდომის დასადასტურებლად.
- ხელშეკრულების ანალიზი: პასუხისმგებლობის შეზღუდვის პუნქტების შემოწმება.
- პრეტენზია: მოთხოვნის წარდგენა დიზაინერისა და მისი სადაზღვევო კომპანიის მიმართ.
- სასამართლო: დავის გადაწყვეტა.
დიზაინერის პასუხისმგებლობის დავა ტექნიკურად რთულია. საჭიროა იმის მტკიცება, რომ დარღვეული იყო პროფესიული სტანდარტი. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც შეუძლიათ მართონ რთული საინჟინრო-სამართლებრივი პროცესები და დაიცვან თქვენი ინვესტიცია პროექტირების შეცდომებისგან.