გამოსახლების პროცედურები წარმოადგენს სამართლებრივი მომსახურების კატეგორიას, რომელიც განკუთვნილია უძრავი ქონების მესაკუთრეებისთვის, რომლებსაც სურთ უკანონო მფლობელის (მაგ. არაკეთილსინდისიერი დამქირავებლის) გასახლება საკუთარი ფართიდან. ვინაიდან საქართველოში გაუქმებულია ე.წ. "საპოლიციო გამოსახლება", მესაკუთრე ვეღარ შეძლებს დამქირავებლის გამოყვანას პოლიციის განცხადების საფუძველზე. ერთადერთი კანონიერი გზა არის სასამართლოსთვის მიმართვა. ეს პროცესი ხშირად რთული და დროში გაწელილია, ამიტომ მესაკუთრეს სჭირდება კვალიფიციური იურისტი, რომელიც შეძლებს პროცესის ეფექტურად მართვას, სარჩელის სწორად შედგენას და შემდგომში აღსრულების ბიუროსთან ურთიერთობას.
რას მოიცავს გამოსახლების პროცედურების მომსახურება?
Legal.ge-ს პლატფორმაზე სპეციალისტები მესაკუთრეებს სთავაზობენ სრულ სამართლებრივ მხარდაჭერას, რომელიც მოიცავს:
- წინასასამართლო მოლაპარაკებას: ოფიციალური გამაფრთხილებელი წერილის მომზადება და გაგზავნა, რაც ხშირად აუცილებელი წინაპირობაა სასამართლოში სარჩელის შესატანად.
- სარჩელის მომზადებას: სარჩელის შედგენა უკანონო მფლობელობიდან ნივთის გამოთხოვისა და გამოსახლების მოთხოვნით, ასევე ზიანის (მიუღებელი შემოსავლის) ანაზღაურების მოთხოვნით.
- სარჩელის უზრუნველყოფის ღონისძიებას: შუამდგომლობის დაყენება, რათა მოპასუხეს აეკრძალოს ქონების დაზიანება ან მესამე პირებზე გადაცემა დავის დასრულებამდე.
- სასამართლო წარმომადგენლობას: მესაკუთრის ინტერესების დაცვა სასამართლოს ყველა ინსტანციაში.
- სააღსრულებო წარმოებას: სასამართლო გადაწყვეტილების მიღების შემდეგ, სააღსრულებო ფურცლის აღება და აღსრულების ეროვნულ ბიუროსთან აქტიური თანამშრომლობა ფიზიკური გამოსახლების ორგანიზებისთვის.
მესაკუთრეები მიმართავენ გამოსახლების პროცედურებს შემდეგ შემთხვევებში:
- ქირის გადაუხდელობა: დამქირავებელი სისტემატიურად არღვევს გადახდის გრაფიკს, დაუგროვდა დიდი დავალიანება და უარს აცხადებს ბინის დაცლაზე.
- ვადის გასვლა: იჯარის ხელშეკრულების ვადა გავიდა, არ გაგრძელებულა, მაგრამ დამქირავებელი აგრძელებს ფართით სარგებლობას.
- ქონების უკანონო დაკავება: უძრავ ქონებაში შეიჭრა უცხო პირი (Squatter) და მესაკუთრე ვერ ახერხებს მის გაყვანას ძალის გამოყენების გარეშე (რაც კანონდარღვევაა).
- აუქციონზე შეძენილი ქონება: პირმა შეიძინა ბინა აუქციონზე (მაგ. ბანკის მიერ რეალიზებული), მაგრამ ყოფილი მესაკუთრე უარს ამბობს ფართის დაცლაზე.
- ოჯახური დავები: განქორწინების ან მემკვიდრეობის მიღების შემდეგ, ყოფილი ოჯახის წევრი, რომელსაც აღარ აქვს ცხოვრების უფლება, არ ტოვებს სახლს.
გამოსახლების სამართლებრივი საფუძველია საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი (მუხლი 172 - უკანონო მფლობელობიდან ნივთის გამოთხოვა). პროცესუალური ნაწილი რეგულირდება საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსით. სასამართლო გადაწყვეტილების მიღების შემდეგ, გადამწყვეტი როლი ენიჭება „სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ“ საქართველოს კანონს. ეს კანონი დეტალურად გაწერს, თუ როგორ უნდა მოხდეს იძულებითი გამოსახლება: მევალის გაფრთხილება, ნებაყოფლობითი შესრულების ვადა და ბოლოს, პოლიციის დახმარებით იძულებითი გამოსახლება. მესაკუთრემ უნდა გაითვალისწინოს, რომ თვითნებური გამოსახლება აკრძალულია და შეიძლება გამოიწვიოს სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა.
კვალიფიციური იურისტის დახმარებით გამოსახლების პროცესი მოიცავს:
- დოკუმენტაციის აუდიტი: საკუთრების დამადასტურებელი მოწმობის და ხელშეკრულების შემოწმება.
- წერილობითი მოთხოვნა: დამქირავებლისთვის ოფიციალური შეტყობინების გაგზავნა ხელშეკრულების შეწყვეტისა და ფართის დაცლის მოთხოვნით.
- სასამართლო დავა: სარჩელის შეტანა და პროცესებში მონაწილეობა გადაწყვეტილების მიღებამდე.
- აღსრულების დაწყება: სააღსრულებო ფურცლის წარდგენა ბიუროში.
- ფიზიკური გამოსახლება: აღსრულების პოლიციასთან ერთად ობიექტზე მისვლა და ფართის გათავისუფლება.
თქვენი საკუთრების დაბრუნება შეიძლება ხანგრძლივი და სტრესული პროცესი იყოს, თუ არ იცით სწორი სამართლებრივი გზები. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ადვოკატებზე, რომლებსაც აქვთ პრაქტიკული გამოცდილება გამოსახლების საქმეებში. მათ იციან, როგორ დააჩქარონ პროცესი კანონის ფარგლებში, როგორ მოითხოვონ განაცდურის ანაზღაურება და როგორ უზრუნველყონ ეფექტური აღსრულება. დაიცავით თქვენი საკუთრების უფლება პროფესიონალების დახმარებით Legal.ge-ზე.