გამოსახლებისგან დაცვა არის კრიტიკულად მნიშვნელოვანი იურიდიული სერვისი, რომელიც მიმართულია იმ პირთა უფლებების დაცვისკენ, რომლებსაც უძრავი ქონებიდან უკანონო ან დაუსაბუთებელი გამოსახლების საფრთხე ემუქრებათ. საქართველოში ბოლო წლებში განხორციელებულმა საკანონმდებლო ცვლილებებმა მნიშვნელოვნად შეცვალა გამოსახლების პროცედურები, კერძოდ, პოლიციას აღარ აქვს უფლება სასამართლო გადაწყვეტილების გარეშე გამოასახლოს პირი საცხოვრებელი ფართიდან (ე.წ. "საპოლიციო გამოსახლების" გაუქმება). მიუხედავად ამისა, ხშირია შემთხვევები, როდესაც მესაკუთრეები მიმართავენ უკანონო მეთოდებს, როგორიცაა კომუნიკაციების გათიშვა, საკეტების შეცვლა ან მუქარა. ამ ვითარებაში, კვალიფიციური ადვოკატის ჩართულობა სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია, რათა დამქირავებელმა ან მფლობელმა დაიცვას თავისი კანონიერი ინტერესები და არ აღმოჩნდეს ქუჩაში კანონის დარღვევით.
რას მოიცავს გამოსახლებისგან დაცვის მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ კომპლექსურ დაცვას გამოსახლების პროცესში, რაც მოიცავს:
- სამართლებრივ კონსულტაციას: თქვენი უფლებების დეტალური განმარტება და სიტუაციის ანალიზი მოქმედი კანონმდებლობის ჭრილში.
- უკანონო ქმედებების აღკვეთას: მესაკუთრის მხრიდან განხორციელებულ უკანონო ქმედებებზე (საკეტის შეცვლა, ნივთების გადაყრა) მყისიერი სამართლებრივი რეაგირება და პოლიციის გამოძახება ოქმის შედგენის მიზნით.
- სასამართლო წარმომადგენლობას: სარჩელის შეტანა მფლობელობის აღდგენის მოთხოვნით ან გამოსახლების მოთხოვნის წინააღმდეგ შესაგებლის მომზადება.
- მოლაპარაკებების წარმოებას: მესაკუთრესთან კომუნიკაცია დავის მშვიდობიანი გზით მოგვარების და გონივრული ვადის მიღების მიზნით.
- აღსრულების ეტაპზე დაცვას: თუ საქმე სააღსრულებო ბიურომდე მივიდა, პროცესის კანონიერების მონიტორინგი და კანონით გათვალისწინებული გადავადების მექანიზმების გამოყენება.
გამოსახლებისგან დაცვა ხშირად ხდება საჭირო შემდეგ ვითარებაში:
- იჯარის ხელშეკრულების დარღვევა: მესაკუთრე ითხოვს დაუყოვნებლივ გამოსახლებას ქირის დაგვიანების გამო, მაშინ როცა ხელშეკრულება ითვალისწინებს გაფრთხილების ვადას.
- უკანონო შეჭრა: მესაკუთრე, სასამართლო გადაწყვეტილების გარეშე, თვითნებურად იჭრება ბინაში და ცდილობს დამქირავებლის ნივთების გარეთ გატანას.
- საკუთრების დავა: ოჯახური დავის ან მემკვიდრეობის საქმის ფარგლებში, ერთ-ერთი მხარე ცდილობს მეორე მხარის გამოსახლებას საცხოვრებელი სახლიდან.
- იპოთეკური დავა: კერძო მევახშე ან ბანკი ითხოვს გამოსახლებას, თუმცა პროცედურები დარღვეულია ან არსებობს შეთანხმების რესტრუქტურიზაციის შესაძლებლობა.
- კომუნალური ბლოკადა: მესაკუთრე წყვეტს წყალს, დენს ან გაზს, რათა აიძულოს მაცხოვრებელი დატოვოს ფართი (რაც კანონდარღვევაა).
გამოსახლების საკითხები რეგულირდება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსით და საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსით. ფუნდამენტური მნიშვნელობა აქვს იმ ფაქტს, რომ საქართველოს კანონმდებლობით, მფლობელობის დაცვა გარანტირებულია. მფლობელი (მაგ. დამქირავებელი) არ შეიძლება გამოსახლდეს სასამართლო გადაწყვეტილების გარეშე, გარდა იშვიათი გამონაკლისებისა. საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსი ასევე იცავს პირს თვითნებობისგან — მესაკუთრის მიერ ძალის გამოყენებით გამოსახლების მცდელობა შეიძლება კვალიფიცირდეს როგორც დანაშაული (თვითნებობა ან ბინის ხელშეუხებლობის დარღვევა). აღსრულების ეტაპზე მოქმედებს სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ კანონი, რომელიც ადგენს გამოსახლების მკაცრ რეგლამენტს.
Legal.ge-ს სპეციალისტები გამოსახლებისგან დაცვის პროცესს წარმართავენ შემდეგი ნაბიჯებით:
- სიტუაციის შეფასება: დოკუმენტების (იჯარის ხელშეკრულება, გადახდის ქვითრები) ანალიზი.
- სტრატეგიის შემუშავება: გადაწყვეტილების მიღება — საჭიროა მოლაპარაკება, პოლიციის გამოძახება თუ სარჩელის შეტანა.
- სამართლებრივი რეაგირება: გამაფრთხილებელი წერილის გაგზავნა მესაკუთრესთან ან სარჩელის/შესაგებლის მომზადება.
- სასამართლოში წარმომადგენლობა: კლიენტის ინტერესების დაცვა სასამართლო განხილვებზე, შუამდგომლობების დაყენება.
- აღსრულების კონტროლი: სასამართლო გადაწყვეტილების შემდეგ, სააღსრულებო პროცედურების კანონიერების მონიტორინგი.
გამოსახლების საფრთხე ერთ-ერთი ყველაზე სტრესული სიტუაციაა. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას სწრაფად იპოვოთ ადვოკატი, რომელიც სპეციალიზებულია სამოქალაქო დავებსა და უძრავი ქონების სამართალში. ჩვენი სპეციალისტები იცნობენ "საპოლიციო გამოსახლების" გაუქმების შემდგომ სასამართლო პრაქტიკას და იციან, როგორ გამოიყენონ კანონის ძალა თქვენი უფლებების დასაცავად. ნუ დარჩებით მარტო მუქარისა და უკანონობის პირისპირ — იპოვეთ დამცველი Legal.ge-ზე.