იჯარასთან დაკავშირებული დავები ხშირად წარმოიშობა მეიჯარესა და მოიჯარეს შორის ფინანსური ან პირობების დარღვევის გამო. ყველაზე გავრცელებული პრობლემებია: ქირის გადაუხდელობა, ქონების დაზიანება, ვადამდე შეწყვეტა და უკანონო გამოსახლება. საქართველოში კანონმდებლობის ბოლო ცვლილებებმა (რომლებიც ზღუდავს პოლიციის მიერ გამოსახლებას სასამართლოს გადაწყვეტილების გარეშე) მნიშვნელოვნად გაზარდა იურიდიული ჩარევის საჭიროება. მეიჯარეები ვეღარ გამოასახლებენ გადამხდელებს მარტივად, რაც ქმნის რისკს, რომ ფართი დაკავებული დარჩეს შემოსავლის გარეშე. მეორე მხრივ, მოიჯარეები საჭიროებენ დაცვას, თუ მეიჯარე უსაფუძვლოდ ზრდის ქირას ან არღვევს ხელშეკრულებას.
იჯარის დავების გადაწყვეტა გულისხმობს როგორც მოლაპარაკებას (მედიაციას), ისე სასამართლო დავას. მიზანია კონფლიქტის სწრაფი მოგვარება, რათა მინიმუმამდე შემცირდეს ფინანსური ზარალი. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას ადვოკატებთან, რომლებიც დაგეხმარებიან გამოსახლების პროცესის დაჩქარებაში, დავალიანების ამოღებაში ან თქვენი, როგორც მოიჯარის უფლებების დაცვაში.
რას მოიცავს იჯარის დავების მომსახურება?
ეს სერვისი ფარავს საიჯარო ურთიერთობებიდან წარმოშობილ ყველა კონფლიქტს:
- გამოსახლების დავა: სასამართლოში სარჩელის შეტანა ფართის უკანონო მფლობელობისგან გათავისუფლების (გამოსახლების) მოთხოვნით.
- ქირის დავალიანების ამოღება: გადაუხდელი საიჯარო ქირისა და პირგასამტეხლოს სამართლებრივი ამოღება.
- შეკავების უფლება (Lien): მეიჯარის უფლების რეალიზება, დააკავოს მოიჯარის ნივთები (მაგ. ინვენტარი) დავალიანების დაფარვამდე.
- დეპოზიტის დაბრუნება: მოიჯარის დაცვა, თუ მეიჯარე უსაფუძვლოდ იტოვებს საგარანტიო დეპოზიტს.
- ზიანის ანაზღაურება: ქონების დაზიანების ან ცვეთის (ნორმალურზე მეტი) გამო ზარალის ანაზღაურება.
- მოლაპარაკება: დავის მოგვარება სასამართლოს გარეშე, ვალის რესტრუქტურიზაციის ან ფართის ნებაყოფლობით დაცლის გზით.
იჯარის დავები ხშირად ვითარდება შემდეგი სცენარებით:
პირველი სცენარია „გადამხდელი არ გადის“. მოიჯარემ შეწყვიტა ქირის გადახდა, მაგრამ ფართს არ ტოვებს. მეიჯარეს არ აქვს უფლება ძალით გააგდოს ან საკეტები გამოცვალოს (ეს შეიძლება ჩაითვალოს თვითნებობად). საჭიროა სასამართლო გამოსახლების ორდერი.
მეორე შემთხვევაა „ქონების დაზიანება“. მოიჯარე გავიდა, მაგრამ ოფისი დატოვა განადგურებული (კედლები დაზიანებული, ავეჯი გატეხილი). მეიჯარე იტოვებს დეპოზიტს, მოიჯარე კი უჩივის. ექსპერტიზა ადგენს ზიანს.
მესამე სცენარია „უკანონო შეჭრა“. მეიჯარემ, მოიჯარის არყოფნისას, შეცვალა საკეტები და არ აძლევს მას საშუალებას, გამოიტანოს პირადი ნივთები/საქონელი. ეს არის მოიჯარის უფლებების დარღვევა, რაც მოითხოვს პოლიციის და ადვოკატის ჩართვას.
მეოთხე სიტუაციაა „ფორს-მაჟორი“. მოიჯარე ითხოვს ქირის პატიებას პანდემიის ან სხვა კრიზისის გამო. მეიჯარე უარს ამბობს. სასამართლომ უნდა დაადგინოს, იყო თუ არა ეს ფორს-მაჟორი.
დავების გადაწყვეტა ეფუძნება:
- სამოქალაქო კოდექსი: იჯარის შეწყვეტის, მოშლის და ქონების უკან დაბრუნების წესები.
- სამოქალაქო საპროცესო კოდექსი: გამოსახლებისა და ქონების გამოთხოვის სასამართლო პროცედურები.
- კანონი პოლიციის შესახებ: განსაზღვრავს პოლიციის უფლებამოსილებას (ან მის ნაკლებობას) გამოსახლების პროცესში.
თუ მოიჯარე არ იხდის, იურისტი აგზავნის ოფიციალურ გაფრთხილებას ხელშეკრულების შეწყვეტის შესახებ. თუ ფართი არ თავისუფლდება, სარჩელი შედის სასამართლოში. სასამართლო პროცესი შეიძლება გაგრძელდეს რამდენიმე თვე. გადაწყვეტილების მიღების შემდეგ, საქმე გადაეცემა აღსრულების ბიუროს, რომელიც ახორციელებს იძულებით გამოსახლებას. პარალელურად, შესაძლებელია დავალიანების უზრუნველსაყოფად მოიჯარის საბანკო ანგარიშების დაყადაღება.
უძრავი ქონების გაჩერება ზარალია. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებმაც იციან, როგორ მართონ გამოსახლებისა და ვალის ამოღების პროცესი მაქსიმალურად ეფექტურად და კანონიერად.