ინფრასტრუქტურული პროექტები, როგორიცაა გზების, ხიდების, ენერგეტიკული ობიექტების (ჰესები, მზის სადგურები) ან კომუნალური ქსელების მშენებლობა, წარმოადგენს იურიდიულად ყველაზე რთულ და მასშტაბურ მიმართულებას სამშენებლო სექტორში. ასეთი პროექტები ხშირად ხორციელდება სახელმწიფო ტენდერების, საერთაშორისო ფინანსური ინსტიტუტების (EBRD, ADB) დაფინანსებით ან საჯარო-კერძო პარტნიორობის (PPP) ფორმით. მათ ახასიათებთ სპეციფიკური სახელშეკრულებო ფორმები (მაგ. FIDIC კონტრაქტები), გარემოსდაცვითი ნებართვების სიმრავლე და მიწის ექსპროპრიაციის რთული პროცედურები. იურიდიული შეცდომა ინფრასტრუქტურულ პროექტში შეიძლება ნიშნავდეს მილიონობით ლარის ზარალს, პროექტის გაჩერებას ან საერთაშორისო არბიტრაჟს.
ინფრასტრუქტურული პროექტების იურიდიული მომსახურება გულისხმობს პროექტის სრულ სამართლებრივ თანხლებას: ტენდერის ეტაპიდან ობიექტის ექსპლუატაციაში მიღებამდე. ეს მოითხოვს ადვოკატებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება როგორც ადმინისტრაციულ, ისე კორპორატიულ და გარემოსდაცვით სამართალში. Legal.ge გაძლევთ წვდომას მაღალი კვალიფიკაციის მქონე იურიდიულ გუნდებთან, რომლებსაც შეუძლიათ მართონ მსხვილი საინჟინრო და სამშენებლო პროექტების სამართლებრივი რისკები.
რას მოიცავს ინფრასტრუქტურული პროექტების მომსახურება?
ეს სერვისი განკუთვნილია სამშენებლო კომპანიებისა და ინვესტორებისთვის და მოიცავს:
- სატენდერო დოკუმენტაციის მომზადება: სახელმწიფო შესყიდვებში მონაწილეობის სამართლებრივი უზრუნველყოფა, ხელშეკრულების პირობების ანალიზი და რისკების შეფასება.
- FIDIC კონტრაქტები: საერთაშორისო სტანდარტის (FIDIC) კონტრაქტების ადაპტირება ქართულ კანონმდებლობასთან, მათი ადმინისტრირება და დავების მართვა.
- გარემოსდაცვითი ნებართვები: გზშ-ს (გარემოზე ზემოქმედების შეფასება) პროცედურების გავლა და გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების მოპოვება.
- მიწის გამოსყიდვა და ექსპროპრიაცია: ინფრასტრუქტურის გაყვანისთვის საჭირო მიწის ნაკვეთების გამოსყიდვის ან იძულებითი ექსპროპრიაციის პროცესის მართვა.
- ლიცენზირება და ნებართვები: სპეციალური ნებართვების მოპოვება (მაგ. წყალსარგებლობა, წიაღისეულის მოპოვება).
- დავების გადაწყვეტა: დავების საბჭოში (DAB/DAAB) და არბიტრაჟში წარმომადგენლობა კონტრაქტის ვადების ან ბიუჯეტის გადაცილების საკითხებზე.
ინფრასტრუქტურულ პროექტებში ხშირად გვხვდება შემდეგი გამოწვევები:
პირველი სცენარია „გაუთვალისწინებელი გრუნტის პირობები“. გზის მშენებლობისას აღმოჩნდა კლდოვანი ქანი, რაც პროექტში არ იყო. ეს ზრდის ხარჯებს. კონტრაქტორი ითხოვს ბიუჯეტის და ვადების გაზრდას (Variation Order). დამკვეთი უარს ამბობს. იწყება დავა.
მეორე შემთხვევაა „მიწის ექსპროპრიაცია“. ელექტროგადამცემი ხაზის მშენებლობა შეჩერდა, რადგან კერძო მესაკუთრეები არ ყიდიან მიწას. საჭიროა ექსპროპრიაციის უფლების მოპოვება ეკონომიკის სამინისტროსა და სასამართლოს გზით.
მესამე სცენარია „გარემოსდაცვითი პროტესტი“. ადგილობრივი მოსახლეობა აპროტესტებს ჰესის მშენებლობას და ითხოვს გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების გაუქმებას. იურისტმა უნდა დაიცვას კომპანიის ინტერესები სასამართლოში და დაამტკიცოს გზშ-ს სისწორე.
მეოთხე სიტუაციაა „ტენდერის დისკვალიფიკაცია“. კომპანიამ მოიგო ტენდერი, მაგრამ დისკვალიფიკაცია მიიღო ტექნიკური დოკუმენტაციის ხარვეზის გამო. ეს გადაწყვეტილება საჩივრდება შესყიდვების დავების საბჭოში.
ინფრასტრუქტურული პროექტები რეგულირდება მრავალი აქტით:
- კანონი „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“: არეგულირებს სატენდერო პროცედურებს და სახელმწიფო კონტრაქტების პირობებს.
- გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი: ადგენს გზშ-ს ჩატარებისა და გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების გაცემის წესებს.
- კანონი „აუცილებელი საზოგადოებრივი საჭიროებისათვის საკუთრების ჩამორთმევის წესის შესახებ“: არეგულირებს ექსპროპრიაციის პროცესს.
- სამოქალაქო კოდექსი: გამოიყენება ხელშეკრულებების ინტერპრეტაციისთვის, თუ სპეციალური კანონი სხვა რამეს არ ადგენს.
იურიდიული მომსახურება იწყება პროექტის წინა-მოსამზადებელ ეტაპზე (Due Diligence). მოწმდება მიწის სტატუსი და გარემოსდაცვითი რისკები. შემდეგ ხდება კონტრაქტის მოლაპარაკება. მშენებლობის პროცესში იურისტები მართავენ „ცვლილებების მოთხოვნებს“ (Claims Management). დასრულებისას ხდება ობიექტის ჩაბარება და საბოლოო ანგარიშსწორება. დავის შემთხვევაში, უპირატესობა ენიჭება მედიაციას ან საარბიტრაჟო განხილვას.
ინფრასტრუქტურული პროექტები მოითხოვს ვიწრო სპეციალიზაციას, რომელიც ჩვეულებრივ სამოქალაქო ადვოკატებს არ აქვთ. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ექსპერტებს, რომლებსაც აქვთ FIDIC კონტრაქტებთან და სახელმწიფო პროექტებთან მუშაობის გამოცდილება. ჩვენ დაგეხმარებით მასშტაბური პროექტების წარმატებით განხორციელებაში.