იპოთეკის ყადაღისა და აღსრულებისგან დაცვა არის კრიტიკულად მნიშვნელოვანი სერვისი იმ პირებისთვის, რომლებიც დგანან უძრავი ქონების დაკარგვის საფრთხის წინაშე სესხის გადაუხდელობის გამო. როდესაც მსესხებელი არღვევს ხელშეკრულების პირობებს, კრედიტორი (ბანკი ან კერძო პირი) იწყებს იძულებითი აღსრულების პროცესს, რაც შეიძლება დასრულდეს ქონების აუქციონზე გაყიდვითა და გამოსახლებით. თუმცა, აღსრულების პროცესი მკაცრად რეგულირდება კანონით და მსესხებელს გააჩნია უფლებები, რომელთა გამოყენებითაც შესაძლებელია პროცესის შეჩერება, გადავადება ან დავის მორიგებით დასრულება. კვალიფიციური ადვოკატის დროული ჩართულობა ხშირად ერთადერთი გზაა საცხოვრებელი სახლის შესანარჩუნებლად.
აღსრულებისგან დაცვის სერვისი გულისხმობს კომპლექსურ მიდგომას და მოიცავს:
- საქმის მასალების შესწავლა: აღსრულების ეროვნულ ბიუროში ან სასამართლოში მიმდინარე საქმის დეტალური ანალიზი, პროცედურული დარღვევების გამოვლენა.
- აუქციონის შეჩერება: სასამართლოში შუამდგომლობის ან სარჩელის წარდგენა აუქციონის შეჩერების მოთხოვნით, თუ დაირღვა შეტყობინების წესები ან დავალიანების ოდენობა სადავოა.
- მოლაპარაკება კრედიტორთან: რესტრუქტურიზაციის გეგმის შეთავაზება, ვალის გადაანგარიშება, ან საშეღავათო პერიოდის მოპოვება ქონების ნებაყოფლობით რეალიზაციისთვის (რაც უფრო მომგებიანია, ვიდრე იძულებითი აუქციონი).
- გამოსახლების პროცესის მართვა: პოლიციისა და აღსრულების ბიუროს ქმედებების კანონიერების მონიტორინგი, გამოსახლების გადავადების სამართლებრივი საფუძვლების გამოყენება.
- ყადაღის მოხსნა: თუ ყადაღა დადებულია უკანონოდ ან არაადეკვატური ოდენობით, მისი გაუქმების მოთხოვნა.
აღსრულებისგან დაცვა განსაკუთრებით აქტუალურია შემდეგ შემთხვევებში:
- შეუტყობინებლობა: პირი იგებს, რომ მისი სახლი აუქციონზეა გამოტანილი, თუმცა მას არ მიუღია არანაირი გაფრთხილება. ეს არის პროცედურული დარღვევა, რაც შეიძლება გახდეს აუქციონის გაუქმების საფუძველი.
- მევახშეობა: კერძო გამსესხებელი ითხოვს იმაზე მეტ თანხას, ვიდრე კანონი უშვებს (მაგ. გადაჭარბებული პირგასამტეხლო). ადვოკატს შეუძლია შეამციროს მოთხოვნილი თანხა სასამართლო გზით.
- სოციალური მდგომარეობა: ოჯახში არიან მცირეწლოვანი ბავშვები ან შშმ პირები. ადვოკატი იყენებს ამ გარემოებას გამოსახლების პროცესის მაქსიმალურად გასაჭიანურებლად ან ალტერნატიული ფართის მოძიებამდე გადასავადებლად.
- აუქციონის შედეგების გასაჩივრება: ქონება გაიყიდა საბაზრო ღირებულებაზე ბევრად იაფად საეჭვო გარემოებებში.
აღსრულების პროცესს არეგულირებს საქართველოს კანონი „სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ“, რომელიც განსაზღვრავს აუქციონის ჩატარების, ქონების შეფასებისა და გამოსახლების წესებს. ასევე მნიშვნელოვანია საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი და სამოქალაქო საპროცესო კოდექსი, რომლებიც იცავს მოვალეს არაკეთილსინდისიერი კრედიტორისგან. ბოლო პერიოდში განხორციელებული ცვლილებებით, საქართველოს პოლიციის შესახებ კანონი ზღუდავს პოლიციის უფლებამოსილებას გამოსახლების პროცესში სასამართლო გადაწყვეტილების გარეშე, რაც მოვალეს დამატებითი დაცვის გარანტიებს აძლევს.
პროცესი იწყება დაუყოვნებლივი რეაგირებით. როგორც კი კლიენტი იღებს შეტყობინებას აღსრულების დაწყების შესახებ, ადვოკატი მიმართავს აღსრულების ბიუროს საქმის მასალების გასაცნობად. თუ აუქციონი დანიშნულია, ადვოკატი სასწრაფოდ ამზადებს სარჩელს და შუამდგომლობას სასამართლოში პროცესის შეჩერების (უზრუნველყოფის ღონისძიების) მოთხოვნით. პარალელურად, მიმდინარეობს აქტიური მოლაპარაკება კრედიტორთან. ადვოკატის მიზანია დროის მოგება და კლიენტისთვის ყველაზე ნაკლებად მტკივნეული გამოსავლის პოვნა — იქნება ეს ვალის გადანაწილება თუ ქონების საბაზრო ფასად გაყიდვის უფლების მოპოვება.
იპოთეკური დავები და აღსრულების პროცესი დიდ სტრესთან არის დაკავშირებული. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებიც სპეციალიზდებიან სწორედ კრიზისულ სიტუაციებში და აქვთ აუქციონების გაჩერებისა და გამოსახლების თავიდან აცილების რეალური გამოცდილება. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით შერჩეული სპეციალისტები იმოქმედებენ ოპერატიულად და კვალიფიციურად, რათა დაიცვან თქვენი ოჯახის საცხოვრებელი გარემო. ნუ დაელოდებით ბოლო წუთს, იპოვეთ დამცველი Legal.ge-ზე დღესვე.