იპოთეკური ხელშეკრულებების მომსახურება ფარავს სამართლებრივი ურთიერთობების ფართო სპექტრს კრედიტორსა და მსესხებელს შორის, სადაც უზრუნველყოფის საგანს უძრავი ქონება წარმოადგენს. სტანდარტული საბანკო იპოთეკისგან განსხვავებით, ეს კატეგორია ხშირად მოიცავს კერძო და კომერციულ იპოთეკურ გარიგებებს, სადაც მხარეებს აქვთ მეტი თავისუფლება პირობების განსაზღვრაში. თუმცა, თავისუფლებასთან ერთად იზრდება რისკებიც. არასწორად შედგენილმა ხელშეკრულებამ შეიძლება გამოიწვიოს ქონების დაკარგვა ან გაუთვალისწინებელი საგადასახადო ვალდებულებები. იურისტის დახმარება აუცილებელია, რათა ხელშეკრულება იყოს დაბალანსებული და შეესაბამებოდეს საქართველოს კანონმდებლობის იმპერატიულ ნორმებს.
ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას:
- ინდივიდუალური ხელშეკრულების შედგენა: კერძო გამსესხებლებისა და ინვესტორებისთვის სპეციფიკური კონტრაქტების მომზადება, რომელიც ითვალისწინებს მხარეთა განსაკუთრებულ შეთანხმებებს.
- რისკების შეფასება: ქონების სამართლებრივი აუდიტი, მესამე პირთა უფლებების (მაგ. ქირავნობა, სერვიტუტი) შემოწმება, რამაც შეიძლება გავლენა მოახდინოს იპოთეკის რეალიზაციაზე.
- აღსრულების მექანიზმების გაწერა: ხელშეკრულებაში ისეთი პირობების ჩადება, რომელიც გაამარტივებს ან პირიქით, დაიცავს მხარეს იძულებითი აღსრულების პროცესში.
- საგადასახადო კონსულტაცია: იპოთეკურ სესხთან დაკავშირებული საშემოსავლო და დღგ-ს დაბეგვრის საკითხების გარკვევა.
- დავების პრევენცია: ხელშეკრულებაში მედიაციის ან არბიტრაჟის დათქმის ჩასმა დავების სწრაფად გადასაჭრელად.
ტიპური სცენარები მოიცავს:
- ბიზნესის დაკრედიტება: მეწარმე დებს კომერციულ ფართს იპოთეკაში საბრუნავი საშუალებების მისაღებად. საჭიროა ხელშეკრულების ისე გაწერა, რომ ბიზნესის დროებითმა შეფერხებამ არ გამოიწვიოს ქონების დაუყოვნებლივ დაკარგვა.
- გირაოს პორტირება: მსესხებელს სურს იპოთეკის გადატანა ერთი ქონებიდან მეორეზე. ეს მოითხოვს ახალი ხელშეკრულების გაფორმებას და ძველის გაუქმებას.
- თანაიპოთეკა: რამდენიმე პირი დებს საკუთარ უძრავ ქონებას ერთი დიდი სესხის უზრუნველსაყოფად. მნიშვნელოვანია მათი სოლიდარული პასუხისმგებლობის ზუსტი განსაზღვრა.
- კერძო ინვესტორის დაცვა: პირი ასესხებს ფულს და იღებს ბინას იპოთეკაში. ადვოკატი უზრუნველყოფს, რომ ხელშეკრულება იცავდეს ინვესტორს თაღლითობისგან.
ძირითადი მარეგულირებელია საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი (სანივთო სამართლის ნაწილი). კერძო იპოთეკების შემთხვევაში კრიტიკულია სამოქალაქო კოდექსის 625-ე მუხლი, რომელიც ზღუდავს წლიურ ეფექტურ საპროცენტო განაკვეთს და პირგასამტეხლოს ოდენობას. ამ ნორმების დარღვევა იწვევს ხელშეკრულების ბათილობას გადაჭარბებულ ნაწილში. ასევე რელევანტურია კანონი „მეწარმეთა შესახებ“ თუ მხარეები იურიდიული პირები არიან და საქართველოს საგადასახადო კოდექსი იპოთეკით მიღებული სარგებლის დაბეგვრის ნაწილში.
იურისტი ჯერ ადგენს კლიენტის მიზნებს: არის ეს მაქსიმალური უსაფრთხოება (კრედიტორისთვის) თუ მოქნილობა (მსესხებლისთვის). შემდეგ ხდება ქონების შემოწმება საჯარო რეესტრში. ადვოკატი ამზადებს ხელშეკრულების ტექსტს, რომელიც ითვალისწინებს კანონით დადგენილ ყველა შეზღუდვას (მაგ. საპროცენტო ჭერი). ხელმოწერამდე იურისტი მხარეებს განუმარტავს თითოეული პუნქტის სამართლებრივ შედეგს. გარიგების დასრულება ხდება საჯარო რეესტრში რეგისტრაციით, რასაც ხშირად ადვოკატი პირადად უწევს ზედამხედველობას.
იპოთეკური გარიგებები სავსეა სამართლებრივი ნიუანსებით, რომელთა უგულებელყოფა ძვირად ღირს. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით სპეციალისტებს, რომლებიც ფლობენ ღრმა ცოდნას როგორც საბანკო, ისე კერძო საიპოთეკო სამართალში. ისინი დაგეხმარებიან არა მხოლოდ დოკუმენტების შედგენაში, არამედ გარიგების სტრატეგიულ დაგეგმვაში. ენდეთ პროფესიონალებს და დაიცავით თქვენი აქტივები Legal.ge-ს დახმარებით.