ოჯახური ძალადობა და მასთან დაკავშირებული სისხლისსამართლებრივი დევნა, რომელიც რეგულირდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 126¹ მუხლით, წარმოადგენს ერთ-ერთ ყველაზე მგრძნობიარე და მკაცრად რეგულირებად სამართლებრივ სფეროს საქართველოში. ბოლო წლებში სახელმწიფომ მნიშვნელოვნად გაამკაცრა პოლიტიკა ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ, რაც გამოიხატება საპროცესო მოქმედებების სისწრაფესა და სასჯელის ზომების სიმკაცრეში. 126¹ მუხლით გათვალისწინებული ბრალდება გულისხმობს ოჯახის ერთი წევრის მიერ მეორის მიმართ ძალადობას, სისტემატურ შეურაცხყოფას, შანტაჟს ან დამცირებას, რამაც გამოიწვია ფიზიკური ტკივილი ან ტანჯვა. ასეთ საქმეებზე ბრალდებულის პოზიციაში ყოფნა მოითხოვს დაუყოვნებლივ და მაღალკვალიფიციურ იურიდიულ ჩარევას, რადგან სასწორზე დევს არა მხოლოდ რეპუტაცია, არამედ პიროვნული თავისუფლება და მომავალი.
ადვოკატის როლი 126¹ მუხლით მიმდინარე საქმეებში კრიტიკულია. ხშირ შემთხვევაში, ბრალდება შეიძლება ემყარებოდეს მხოლოდ მსხვერპლის ჩვენებას ან ირიბ მტკიცებულებებს, რაც ზრდის უდანაშაულო პირის მსჯავრდების რისკს. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას დაუკავშირდეთ სისხლის სამართლის სპეციალისტებს, რომლებსაც აქვთ სპეციფიკური გამოცდილება ოჯახური დანაშაულის საქმეებში და შეუძლიათ ეფექტურად დაიცვან თქვენი უფლებები გამოძიებისა და სასამართლო განხილვის ეტაპებზე.
რას მოიცავს 126¹ მუხლით დაცვის მომსახურება?
სისხლის სამართლის კოდექსის 126¹ მუხლით ბრალდებულთა დაცვა არის კომპლექსური პროცესი, რომელიც მოიცავს შემდეგ მომსახურებებს:
- სწრაფი რეაგირება დაკავებისას: ადვოკატის დაუყოვნებელი ვიზიტი დროებითი მოთავსების იზოლატორში, პირველადი ჩვენების მიცემამდე კონსულტაცია და დაკავების კანონიერების შემოწმება.
- აღკვეთის ღონისძიების განსაზღვრა: სასამართლოში წარმომადგენლობა აღკვეთის ღონისძიების შეფარდებისას. ადვოკატი იბრძვის პატიმრობის ნაცვლად გირაოს ან სხვა მსუბუქი ღონისძიების გამოყენებისთვის.
- მტკიცებულებების მოპოვება და ანალიზი: დაცვის მხარის ალტერნატიული გამოძიება — მოწმეების გამოკითხვა, ვიდეოჩანაწერების მოპოვება, ექსპერტიზის დანიშვნა ფიზიკური დაზიანებების წარმომავლობის დასადგენად.
- საპროცესო შეთანხმება: მოლაპარაკება პროკურატურასთან საპროცესო შეთანხმების გაფორმებაზე, რაც გულისხმობს სასჯელის შემსუბუქებას ბრალის აღიარების სანაცვლოდ, თუ ეს კლიენტის ინტერესებშია.
- სასამართლო განხილვა: საქმის არსებითი განხილვისას კლიენტის სრულფასოვანი დაცვა, ჯვარედინი დაკითხვების წარმოება და გამამართლებელი განაჩენისთვის ბრძოლა.
ოჯახური ძალადობის ბრალდებები ხშირად წარმოიშობა რთულ ოჯახურ კონფლიქტებში. განვიხილოთ რამდენიმე გავრცელებული სცენარი:
პირველი სცენარია განქორწინების პროცესი და ქონებრივი დავა. ხშირად, ერთ-ერთი მხარე იყენებს პოლიციას და 126¹ მუხლს, რათა მოიპოვოს უპირატესობა ბავშვის მეურვეობის ან ქონების გაყოფის პროცესში. ადვოკატის ამოცანაა დაამტკიცოს ბრალდების მოტივი და ფაქტობრივი უსაფუძვლობა.
მეორე შემთხვევაა სიტყვიერი შელაპარაკება, რომელიც არ გადაზრდილა ფიზიკურ ძალადობაში. კანონი განასხვავებს ფსიქოლოგიურ ძალადობას ჩვეულებრივი კამათისგან, თუმცა პრაქტიკაში ზღვარი ხშირად იშლება. ადვოკატი მუშაობს იმის დასამტკიცებლად, რომ ადგილი არ ჰქონია სისხლის სამართლის დანაშაულს.
მესამე სცენარია თავდაცვა. როდესაც პირი თავად გახდა აგრესიის მსხვერპლი და იძულებული იყო თავი დაეცვა, მაგრამ პოლიციამ ის დააკავა როგორც მოძალადე. აქ გადამწყვეტია ექსპერტიზა და დაზიანებების ხასიათის შესწავლა.
მეოთხე სიტუაციაა ცრუ დასმენა. როდესაც ოჯახის წევრი შურისძიების მიზნით იგონებს ძალადობის ფაქტს. ასეთ დროს აუცილებელია ალიბის დადასტურება და მოწმეთა სანდოობის ეჭვქვეშ დაყენება.
დაცვის სტრატეგია ეფუძნება საქართველოს სისხლის სამართლისა და საპროცესო კანონმდებლობას:
- საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსი (მუხლი 126¹): განსაზღვრავს ოჯახური ძალადობის ცნებას და სასჯელის ზომებს. ეს მუხლი ითვალისწინებს როგორც საზოგადოებისთვის სასარგებლო შრომას, ისე თავისუფლების აღკვეთას.
- საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი: ადგენს ბრალდებულის უფლებებს, მათ შორის დუმილის უფლებას და ადვოკატის ყოლის უფლებას დაკავების მომენტიდან.
- კანონი „ქალთა მიმართ ძალადობისა და ოჯახში ძალადობის აღკვეთის შესახებ“: განსაზღვრავს პრევენციულ მექანიზმებს და მსხვერპლის დაცვის გარანტიებს, რაც გასათვალისწინებელია დაცვის სტრატეგიის აგებისას.
სისხლისსამართლებრივი დევნის პროცესი იწყება გამოძიების ეტაპით. დაკავებიდან 48 საათის განმავლობაში ბრალდებულს უნდა წარედგინოს ბრალი და სასამართლომ უნდა იმსჯელოს აღკვეთის ღონისძიებაზე. ეს არის ყველაზე კრიტიკული პერიოდი. ადვოკატი აგროვებს დახასიათებებს, ამოწმებს ბრალდებულის ალიბის და ცდილობს დაარწმუნოს სასამართლო, რომ პატიმრობა არ არის საჭირო. შემდგომი ეტაპია წინასასამართლო სხდომა, სადაც მხარეები ცვლიან მტკიცებულებებს და წყდება მათი დასაშვებობის საკითხი. საბოლოო ეტაპი კი საქმის არსებითი განხილვაა, სადაც მოსამართლე იღებს გამამტყუნებელ ან გამამართლებელ განაჩენს.
სისხლის სამართლის საქმეებში, განსაკუთრებით ოჯახური ძალადობის მუხლით, დრო და კვალიფიკაცია გადამწყვეტია. Legal.ge გაკავშირებთ ადვოკატებთან, რომლებსაც აქვთ წარმატებული გამოცდილება 126¹ მუხლით წარმოებულ საქმეებში. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები უზრუნველყოფენ კონფიდენციალურობას, პროფესიონალურ ეთიკას და თქვენი უფლებების უკომპრომისო დაცვას.