პარტნიორობის ხელშეკრულებები
სავალდებულოა თუ არა პარტნიორთა შეთანხმება?
კანონით სავალდებულო არ არის, მაგრამ სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია. წესდება საჯაროა და ზოგადია, შეთანხმება კი კონფიდენციალურია და დეტალური.
რა მოხდება, თუ პარტნიორთა შეთანხმება ეწინააღმდეგება წესდებას?
ახალი კანონით „მეწარმეთა შესახებ“, პარტნიორთა შეთანხმებას შეიძლება ჰქონდეს უპირატესი ძალა შიდა ურთიერთობებში, თუ ეს კანონს არ ეწინააღმდეგება.
შემიძლია თუ არა ავუკრძალო პარტნიორს წილის გაყიდვა?
სრულად აკრძალვა რთულია, მაგრამ შეგიძლიათ დააწესოთ შეზღუდვები, როგორიცაა „Lock-up period“ ან უპირატესი შესყიდვის უფლება.
რა არის „Drag-along“ უფლება?
ეს არის მაჟორიტარი პარტნიორის უფლება, აიძულოს მინორიტარი პარტნიორი, მიჰყიდოს თავისი წილი მესამე პირს, თუ კომპანია სრულად იყიდება.
პარტნიორობის ხელშეკრულებები (იგივე პარტნიორთა შეთანხმება ან Shareholders’ Agreement) წარმოადგენს ბიზნესის სამართლებრივი ფუნდამენტის ქვაკუთხედს. საქართველოში ბიზნესის დაწყებისას მეწარმეები ხშირად შემოიფარგლებიან მხოლოდ სტანდარტული წესდებით, რომელიც საჯარო რეესტრში რეგისტრირდება. თუმცა, სტანდარტული წესდება იშვიათად ითვალისწინებს პარტნიორებს შორის ურთიერთობის სპეციფიკურ დეტალებს, რაც მომავალში სერიოზული კონფლიქტების წყარო ხდება. პარტნიორობის ხელშეკრულება არის კონფიდენციალური დოკუმენტი, რომელიც დეტალურად არეგულირებს პარტნიორთა უფლება-მოვალეობებს, მოგების განაწილების წესს, ბიზნესიდან გასვლის სტრატეგიებსა და დავების გადაწყვეტის მექანიზმებს. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას კვალიფიციურ კორპორაციულ იურისტებზე, რომლებიც დაგეხმარებიან ისეთი შეთანხმების მომზადებაში, რომელიც დაიცავს თქვენს ინვესტიციას და უზრუნველყოფს ბიზნესის სტაბილურ განვითარებას.
რას მოიცავს პარტნიორობის ხელშეკრულების მომსახურება?
პარტნიორობის ხელშეკრულების შედგენა მოითხოვს ბიზნესის სპეციფიკისა და პარტნიორთა ინდივიდუალური ინტერესების ღრმა ანალიზს. Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულყოფილ მომსახურებას:
• მართვისა და ხმის მიცემის წესები: გადაწყვეტილების მიღების პროცედურების გაწერა (მაგ. რომელი საკითხები მოითხოვს ერთხმად გადაწყვეტას და რომელი — უბრალო უმრავლესობას), რაც სცდება კანონით დადგენილ მინიმალურ მოთხოვნებს.
• ფინანსური ურთიერთობები: დივიდენდების განაწილების პოლიტიკა, რეინვესტირების ვალდებულება და დამატებითი კაპიტალის შეტანის წესები (Capital Call).
• წილების გასხვისების შეზღუდვები: უპირატესი შესყიდვის უფლების (Right of First Refusal), თანამონაწილეობის უფლების (Tag-along rights) და იძულებითი გაყიდვის უფლების (Drag-along rights) დეტალური რეგლამენტაცია.
• ჩიხური სიტუაციების (Deadlock) გადაჭრა: მექანიზმების შემუშავება იმ შემთხვევისთვის, როდესაც პარტნიორები ვერ თანხმდებიან (მაგ. „Russian Roulette“ ან „Texas Shootout“ მექანიზმები).
• ბიზნესიდან გასვლის სტრატეგია (Exit Strategy): პარტნიორის გარდაცვალების, ქმედუუნარობის ან ნებაყოფლობითი გასვლის შემთხვევაში წილის შეფასებისა და გამოსყიდვის წესები.
• კონფიდენციალურობა და კონკურენციის აკრძალვა: პირობები, რომლებიც უკრძალავს პარტნიორს პარალელური ბიზნესის წარმოებას ან კომპანიის საიდუმლო ინფორმაციის გამოყენებას.
პარტნიორობის ხელშეკრულება აუცილებელია შემდეგი ტიპის სიტუაციებში:
• სტარტაპის დაფუძნება: როდესაც მეგობრები იწყებენ ბიზნესს და სურთ განსაზღვრონ, ვის რა წვლილი შეაქვს (ფული vs. შრომა) და როგორ განაწილდება წილები სამომავლოდ (Vesting).
• ინვესტორის შემოსვლა: როდესაც კომპანიაში შემოდის ახალი ფინანსური პარტნიორი, რომელსაც სურს ჰქონდეს კონტროლის მექანიზმები და გარანტირებული გამოსვლის სტრატეგია.
• საოჯახო ბიზნესი: როდესაც ბიზნესში ჩართულნი არიან ოჯახის წევრები და საჭიროა პირადი და საქმიანი ურთიერთობების მკაფიო გამიჯვნა.
• Joint Venture (ერთობლივი საწარმო): როდესაც ორი დამოუკიდებელი კომპანია ქმნის ახალ იურიდიულ პირს კონკრეტული პროექტისთვის და საჭიროა პასუხისმგებლობების ზუსტი გადანაწილება.
პარტნიორობის ხელშეკრულებები საქართველოში რეგულირდება რამდენიმე ძირითადი აქტით:
• საქართველოს კანონი „მეწარმეთა შესახებ“: ეს არის ძირითადი კანონი, რომელიც განსაზღვრავს პარტნიორთა უფლებებს. 2022 წლის ახალმა კანონმა მნიშვნელოვნად გაზარდა პარტნიორთა შეთანხმების როლი და მისი უპირატესობა დისპოზიციურ ნორმებთან მიმართებაში.
• საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი: არეგულირებს სახელშეკრულებო ურთიერთობებს, ვალდებულებების შესრულებასა და ზიანის ანაზღაურების საკითხებს.
• კანონი „კონკურენციის შესახებ“: მნიშვნელოვანია კონკურენციის აკრძალვის (Non-compete) პირობების ვალიდურობის განსაზღვრისას, რათა არ მოხდეს ბაზრის შეზღუდვა კანონსაწინააღმდეგოდ.
Legal.ge-ს პლატფორმის მეშვეობით სპეციალისტთან თანამშრომლობა მოიცავს შემდეგ ეტაპებს:
1. აუდიტი და კონსულტაცია: პარტნიორების ხედვების, ბიზნეს მოდელისა და პოტენციური რისკების ანალიზი.
2. სტრუქტურირება: შეთანხმების ძირითადი პრინციპების (Term Sheet) ჩამოყალიბება.
3. დრაფტინგი: ხელშეკრულების ტექსტის მომზადება იურიდიული ტერმინოლოგიის დაცვით და ქართულ კანონმდებლობასთან შესაბამისობაში.
4. მოლაპარაკება: მხარეებს შორის პირობების შეჯერება, კომპრომისული ვარიანტების ძიება.
5. გაფორმება: ხელშეკრულების ხელმოწერა და, საჭიროების შემთხვევაში, სანოტარო წესით დამოწმება ან საჯარო რეესტრში ასახვა (თუ ეს ეხება წესდების ცვლილებას).
პარტნიორობის ხელშეკრულება არ არის შაბლონური დოკუმენტი. არასწორად შედგენილმა შეთანხმებამ შეიძლება გამოიწვიოს პარტნიორებს შორის ურთიერთობის დაძაბვა და ბიზნესის ჩამოშლა. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას იპოვოთ იურისტები, რომლებსაც აქვთ პრაქტიკული გამოცდილება კორპორაციულ სამართალში და იციან, როგორ დააბალანსონ განსხვავებული ინტერესები. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან შექმნათ მყარი სამართლებრივი საფუძველი თქვენი ბიზნესის წარმატებისთვის.