საინვესტიციო უძრავი ქონების შეძენა მნიშვნელოვნად განსხვავდება პირადი სარგებლობისთვის ბინის ან სახლის ყიდვისგან. ინვესტორის მთავარი მიზანია კაპიტალის ზრდა ან რეგულარული შემოსავლის მიღება (იჯარა/გაქირავება), ამიტომ იურიდიული შემოწმება აქცენტირებულია არა მხოლოდ საკუთრების სისუფთავეზე, არამედ აქტივის კომერციულ პოტენციალსა და რისკებზე. საქართველო მიმზიდველი ბაზარია უძრავი ქონების ინვესტიციებისთვის ლიბერალური კანონმდებლობისა და მზარდი ტურიზმის გამო. თუმცა, წარმატებული ინვესტიცია მოითხოვს ღრმა სამართლებრივ ანალიზს: ზონირების რეგულაციების შემოწმებას, სამშენებლო კოეფიციენტების დადგენას, საგადასახადო ვალდებულებების გათვლას და გამოსვლის სტრატეგიის (Exit Strategy) იურიდიულ უზრუნველყოფას. კვალიფიციური იურისტი ეხმარება ინვესტორს თავიდან აიცილოს „ფარული ხარვეზები“, როგორიცაა სამომავლო განაშენიანების გეგმები, რომლებმაც შეიძლება შეამციროს ქონების ღირებულება, ან პრობლემური საიჯარო ხელშეკრულებები.
რას მოიცავს საინვესტიციო უძრავი ქონების შეძენის მომსახურება?
ეს სერვისი არის სრული იურიდიული მხარდაჭერა ინვესტორებისთვის, რომელიც მოიცავს:
- ღრმა სამართლებრივი აუდიტი (Deep Due Diligence): ქონების ისტორიის, მიმდინარე დავების, დატვირთვებისა და მესამე პირთა უფლებების დეტალური შესწავლა.
- ქალაქგეგმარებითი ანალიზი: მიწის ნაკვეთის ან შენობის განვითარების პოტენციალის შეფასება (ფუნქციური ზონა, განაშენიანების პარამეტრები - K1, K2, K3).
- ROI-ს (უკუგების) სამართლებრივი დაცვა: საიჯარო ხელშეკრულებების აუდიტი ან ახალი, "რკინისებური" საიჯარო კონტრაქტების მომზადება, რომლებიც უზრუნველყოფენ სტაბილურ შემოსავალს.
- საგადასახადო ოპტიმიზაცია: ინვესტიციის სტრუქტურირება ისე, რომ მინიმუმამდე იქნას დაყვანილი ქონების გადასახადი და საშემოსავლო/მოგების გადასახადი.
- სამშენებლო ნებართვების შემოწმება: თუ ინვესტიცია მშენებარე ობიექტშია, ნებართვის კანონიერებისა და ვადების კონტროლი.
- რეზიდენტობის საკითხები: უცხოელი ინვესტორებისთვის 100,000 აშშ დოლარის (ეკვივალენტი ლარში) ინვესტიციის საფუძველზე ბინადრობის ნებართვის მიღების პროცედურული მხარდაჭერა.
ინვესტორები ხშირად მომართავენ იურისტებს შემდეგი ამოცანებით:
- ბინების შეძენა გაქირავებისთვის (Buy-to-Let): ინვესტორი ყიდულობს რამდენიმე ბინას Airbnb-სთვის ან გრძელვადიანი გაქირავებისთვის. საჭიროა მართვის კომპანიასთან ხელშეკრულების გაფორმება და საგადასახადო რეგისტრაცია (მცირე ბიზნესის სტატუსი 1%-იანი დაბეგვრისთვის).
- კომერციული ფართის შეძენა მოიჯარით: ობიექტის ყიდვა, სადაც უკვე არის მოქმედი ბიზნესი (მაგ. სუპერმარკეტი). იურისტი ამოწმებს იჯარის მდგრადობას და მოიჯარის გადახდისუნარიანობას.
- მიწის შეძენა დეველოპმენტისთვის: ინვესტიცია მიწაში სამომავლოდ კორპუსის ან სასტუმროს ასაშენებლად. კრიტიკულია იმის დადგენა, თუ რისი აშენებაა რეალურად შესაძლებელი ადგილობრივი რეგულაციებით.
- დისტანციური ინვესტიცია: უცხოელი ინვესტორი ყიდულობს ქონებას საქართველოში ჩამოსვლის გარეშე. საჭიროა სანდო წარმომადგენლობა და თანხების უსაფრთხო ტრანსფერი.
საინვესტიციო გარიგებებს არეგულირებს საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი და კანონი მეწარმეთა შესახებ (თუ ინვესტორი კომპანიას აფუძნებს). უცხოელი ინვესტორებისთვის მნიშვნელოვანია კანონი უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ, რომელიც განსაზღვრავს საინვესტიციო ბინადრობის ნებართვის კრიტერიუმებს. მიწის ნაკვეთების შემთხვევაში მოქმედებს შეზღუდვა: კანონი სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის საკუთრების შესახებ კრძალავს უცხოელებზე აგრარული მიწის მიყიდვას. ეს ფაქტორი კრიტიკულია ინვესტიციის დაგეგმვისას, რათა არ მოხდეს ისეთი აქტივის შეძენის მცდელობა, რომლის რეგისტრაციაც შეუძლებელია. ასევე, საგადასახადო კოდექსი ითვალისწინებს შეღავათებს გარკვეული ტიპის საინვესტიციო ზონებში (მაგ. თავისუფალი ინდუსტრიული ზონები) ან ტურისტულ პროექტებზე.
პროცესი იწყება ინვესტორის მიზნების განსაზღვრით და შესაბამისი ობიექტის იდენტიფიცირებით. შემდეგ ტარდება სრული იურიდიული და ტექნიკური აუდიტი. დადებითი დასკვნის შემთხვევაში მუშავდება შესყიდვის სქემა (პირდაპირი შესყიდვა თუ კომპანიის დაფუძნება). ფორმდება წინარე ხელშეკრულება და ხდება თანხის დეპონირება. ძირითადი ხელშეკრულების ხელმოწერისა და რეგისტრაციის შემდეგ, იურისტები ეხმარებიან ინვესტორს აქტივის შემდგომ მართვაში — იჯარის ხელშეკრულებების გაფორმებასა და საგადასახადო აღრიცხვაზე აყვანაში. ბინადრობის ნებართვის სურვილის შემთხვევაში, მზადდება შესაბამისი განაცხადი სერვისების განვითარების სააგენტოში.
Legal.ge არის თქვენი სანდო გზამკვლევი საქართველოს საინვესტიციო ბაზარზე. ჩვენ გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებიც სპეციალიზდებიან უცხოურ ინვესტიციებსა და უძრავ ქონებაში. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტებს აქვთ გამოცდილება რთული საინვესტიციო პორტფელების მართვაში და ესმით საერთაშორისო ინვესტორების საჭიროებები. დაიცავით თქვენი კაპიტალი და მიიღეთ მაქსიმალური უკუგება Legal.ge-ს ექსპერტების დახმარებით.