საკუთრების უფლების დავების გადაწყვეტა
როგორ დავიბრუნო მიწა, რომელიც მეზობელმა მიითვისა?
საჭიროა მიმართოთ საჯარო რეესტრს საზღვრების კორექტირების მოთხოვნით, ხოლო მეზობლის უარის შემთხვევაში — სასამართლოს. აუცილებელი იქნება აზომვითი ნახაზებისა და ექსპერტიზის დასკვნის წარდგენა.
რა ღირს საკუთრების დავაზე ადვოკატის აყვანა?
საფასური დამოკიდებულია ქონების ღირებულებასა და საქმის სირთულეზე. ხშირად გამოიყენება ფიქსირებულ თანხას პლუს „წარმატების ბონუსი“ (Success Fee) — მოგებული ქონების ღირებულების პროცენტი.
რამდენ ხანს გრძელდება სასამართლო დავა?
სამწუხაროდ, ქონებრივი დავები შეიძლება გაგრძელდეს 1-დან 3 წლამდე სამივე ინსტანციის გავლის შემთხვევაში. თუმცა, ყადაღის დადება ხდება დაუყოვნებლივ.
შემიძლია თუ არა ვიდავო, თუ რეგისტრაცია 20 წლის წინ მოხდა?
ეს დამოკიდებულია კონკრეტულ გარემოებებზე. ზოგადად მოქმედებს ხანდაზმულობის ვადები, თუმცა საკუთრების უფლების შელახვისას (მაგ. ვინდიკაცია) ხანდაზმულობა არ ვრცელდება. კონსულტაცია აუცილებელია.
საკუთრების უფლების დავების გადაწყვეტა ერთ-ერთი ყველაზე მწვავე და გავრცელებული პრობლემაა საქართველოს სამართლებრივ სივრცეში. მიუხედავად იმისა, რომ საჯარო რეესტრი მუდმივად იხვეწება, ისტორიული დოკუმენტების ქაოსურობამ, 90-იანი წლების პრივატიზაციის ხარვეზებმა და არაკეთილსინდისიერმა გარიგებებმა წარმოშვა მრავალი კონფლიქტი უძრავ ქონებასთან დაკავშირებით. საკუთრების უფლების დავა შეიძლება მოიცავდეს ყველაფერს - დაწყებული მეზობლებს შორის მიჯნის დარღვევით, დამთავრებული რთული თაღლითური სქემებით, სადაც ერთი და იგივე ბინა რამდენიმე პირზეა გაყიდული. ასეთ დროს დროული და კვალიფიციური იურიდიული ჩართულობა სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია, რადგან საკუთრების დაკარგვის რისკი მაღალია. სპეციალიზებული ადვოკატები იყენებენ როგორც მოლაპარაკების, ისე სასამართლო მექანიზმებს, რათა აღადგინონ დარღვეული უფლებები და დაიბრუნონ უკანონოდ მითვისებული ქონება.
რას მოიცავს საკუთრების დავების გადაწყვეტის მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ სამართლებრივ მხარდაჭერას ნებისმიერი სირთულის ქონებრივ დავაში:
• საზღვრების დადგენა და მიჯნის დავები: მეზობლებს შორის გადაფარვების (ზედდების) გასწორება, საკადასტრო აზომვითი ნახაზების კორექტირება და რეალური საზღვრების სამართლებრივი აღიარება.
• ვინდიკაციური სარჩელი (უკანონო მფლობელობიდან გამოთხოვა): ქონების დაბრუნება არაკეთილსინდისიერი მფლობელისგან, რომელიც მას უკანონოდ იკავებს (მაგალითად, ყოფილი მესაკუთრე, რომელმაც ბინა გაყიდა მაგრამ არ გამოდის).
• გარიგების ბათილად ცნობა: თაღლითური, იძულებითი ან შეცდომით დადებული ნასყიდობის/ჩუქების ხელშეკრულებების გაბათილება და პირვანდელი მდგომარეობის აღდგენა.
• პრივატიზაციის კანონიერების შემოწმება: ძველი საბჭოთა ან პოსტ-საბჭოთა პერიოდის დოკუმენტების საფუძველზე რეგისტრირებული უფლებების გასაჩივრება ან დაცვა.
• აღიარებითი სარჩელები: საკუთრების უფლების აღიარება ხანდაზმულობით ფლობის ან მემკვიდრეობის ფაქტზე დაყრდნობით.
საკუთრების დავები მრავალგვარია. განვიხილოთ რამდენიმე ტიპური მაგალითი:
• ორმაგი გაყიდვა: დეველოპერმა მშენებარე ბინა გაყიდა ორ სხვადასხვა პირზე. პირველმა მყიდველმა ვერ მოასწრო რეესტრში რეგისტრაცია, მეორემ კი დაარეგისტრირა. იწყება რთული სასამართლო დავა პრიორიტეტული უფლებისა და ზიანის ანაზღაურების თაობაზე.
• მეზობლის ღობე: მეზობელმა ახალი ღობე გაავლო თქვენს ნაკვეთში 2 მეტრის სიღრმეში. საჯარო რეესტრის რუკა და ფაქტობრივი მდგომარეობა არ ემთხვევა ერთმანეთს. საჭიროა სიტუაციური გეგმის მომზადება და დავა საზღვრების კორექტირებაზე.
• ყალბი მინდობილობა: საზღვარგარეთ ყოფნისას თქვენი ბინა ვიღაცამ გაყიდა ყალბი მინდობილობის საფუძველზე. მყიდველი აცხადებს, რომ კეთილსინდისიერი შემძენია. ადვოკატმა უნდა დაამტკიცოს თაღლითობის ფაქტი და დაიბრუნოს ქონება.
• მემკვიდრეობის დავა: გარდაცვლილი მშობლის ბინა ერთმა ძმამ მთლიანად თავის სახელზე გადაიფორმა, დანარჩენი მემკვიდრეების უგულებელყოფით. სხვა მემკვიდრეები ითხოვენ რეგისტრაციის გაუქმებას და წილების სამართლიან გადანაწილებას.
დავების გადაწყვეტა ეფუძნება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსს (სანივთო სამართლის ნაწილი), რომელიც განსაზღვრავს საკუთრების შეძენის, გადაცემისა და დაცვის წესებს. კერძოდ, 172-ე მუხლი იძლევა ქონების უკანონო მფლობელობიდან გამოთხოვის უფლებას (ვინდიკაცია). პროცესუალური ნაწილი რეგულირდება საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსით. ასევე მნიშვნელოვანია საჯარო რეესტრის შესახებ კანონი, რომელიც ადგენს რეგისტრაციის უტყუარობის პრეზუმფციას. დავების დროს ხშირად გამოიყენება "უფლების რეგისტრაციის შესახებ" ინსტრუქცია და მიწის ლეგალიზაციის კომისიის გადაწყვეტილებები.
პროცესი იწყება საქმის მასალების დეტალური შესწავლით. ადვოკატი გამოითხოვს დოკუმენტებს საჯარო რეესტრის არქივიდან და აანალიზებს რეგისტრაციის საფუძვლებს. ხშირად, პირველი ნაბიჯი არის მედიაცია და მოლაპარაკება მოწინააღმდეგე მხარესთან. თუ შეთანხმება ვერ შედგა, მზადდება სარჩელი სასამართლოში. დავის მიმდინარეობისას, ადვოკატი ითხოვს ყადაღის დადებას სადავო ქონებაზე, რათა თავიდან აიცილოს მისი გასხვისება. სასამართლო გადაწყვეტილების მიღების შემდეგ, იწყება აღსრულების ეტაპი — რეესტრში ჩანაწერის გასწორება ან ქონების ფაქტობრივი გამოთავისუფლება.
საკუთრების დავები მოითხოვს ღრმა ცოდნას არა მხოლოდ კანონმდებლობის, არამედ საჯარო რეესტრის ტექნიკური პროცედურების შესახებ. Legal.ge გაკავშირებთ ადვოკატებთან, რომლებსაც აქვთ წარმატებული გამოცდილება ურთულეს ქონებრივ დავებში. ისინი დაგეხმარებიან სტრატეგიის სწორად დაგეგმვაში, მტკიცებულებების მოპოვებასა და თქვენი კუთვნილი ქონების დაბრუნებაში. ენდეთ Legal.ge-ს კვალიფიციურ სპეციალისტებს და დაიცავით თქვენი საკუთრება.