სამშენებლო დავების გადაწყვეტა: კონფლიქტის მართვა და შედეგი
სამშენებლო ინდუსტრია ბუნებრივად კონფლიქტურია. ინტერესთა შეჯახება დამკვეთს, კონტრაქტორს, არქიტექტორსა და ინჟინერს შორის გარდაუვალია მასშტაბურ პროექტებში. სამშენებლო დავების გადაწყვეტა (Construction Dispute Resolution) მოიცავს მექანიზმების ფართო სპექტრს — დაწყებული მოლაპარაკებებიდან, დამთავრებული არბიტრაჟითა და სასამართლო დავით. სამშენებლო დავები გამოირჩევა ტექნიკური სირთულით: იურისტს უნდა ესმოდეს არა მხოლოდ კანონი, არამედ საინჟინრო დეტალები, ნახაზები და მშენებლობის სტანდარტები.
დავის არასწორმა მართვამ შეიძლება გამოიწვიოს პროექტის გაჩერება, საბანკო ანგარიშების დაყადაღება და კომპანიის გაკოტრება. ტრადიციული სასამართლოს გარდა, თანამედროვე მშენებლობაში აქტიურად გამოიყენება დავების განმხილველი საბჭოები (DAB/DRB) და მედიაცია, რაც პროცესს აჩქარებს. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას სპეციალიზებულ ადვოკატებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება რთული საინჟინრო-სამართლებრივი დავების გადაწყვეტაში და შეუძლიათ დაიცვან თქვენი ინვესტიცია.
რას მოიცავს დავების გადაწყვეტის სერვისი?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სტრატეგიულ მხარდაჭერას:
- მოლაპარაკება და მედიაცია: კონფლიქტის ადრეულ ეტაპზე მოგვარება, რათა შენარჩუნდეს ბიზნეს ურთიერთობები და პროექტი არ გაჩერდეს.
- დავების განმხილველი საბჭო (DAB): FIDIC კონტრაქტების ფარგლებში სპეციალური საბჭოს შექმნა, რომელიც ოპერატიულად იღებს გადაწყვეტილებებს მშენებლობის პროცესში.
- საარბიტრაჟო წარმოება: დავის განხილვა არბიტრაჟში (ადგილობრივი ან საერთაშორისო), რაც უფრო სწრაფი და კომპეტენტურია ტექნიკურ საკითხებში, ვიდრე ზოგადი სასამართლო.
- სასამართლო ლიტიგაცია: წარმომადგენლობა საერთო სასამართლოებში, უზრუნველყოფის ღონისძიებების (ყადაღა) გამოყენება და ზიანის ანაზღაურება.
- ტექნიკური ექსპერტიზა: საინჟინრო და სამშენებლო ექსპერტების ჩართვა მტკიცებულებების შესაგროვებლად.
დავები ხშირად ეხება:
- ანაზღაურების დავა: დამკვეთი უარს ამბობს ბოლო ეტაპის თანხის გადახდაზე, მოტივირებს რა უხარისხო სამუშაოთი. კონტრაქტორი ამტკიცებს, რომ სამუშაო სტანდარტებს შეესაბამება.
- მოცულობების გაზრდა: მიწის სამუშაოებისას აღმოჩნდა კლდოვანი ქანი, რამაც გაზარდა ხარჯები. მხარეები ვერ თანხმდებიან, ვინ უნდა დაფაროს ეს ხარჯი.
- საბანკო გარანტიის გამოძახება: დამკვეთმა მოითხოვა შესრულების გარანტიის (Performance Bond) თანხა ბანკიდან. კონტრაქტორი ცდილობს ამის შეჩერებას სასამართლო გზით.
დავების გადაწყვეტა ეფუძნება:
სამოქალაქო საპროცესო კოდექსს: განსაზღვრავს სასამართლოში დავის წარმოების წესებს. მშენებლობის სპეციფიკიდან გამომდინარე, ხშირად ინიშნება სასამართლო ექსპერტიზა.
კანონი „არბიტრაჟის შესახებ“: საქართველო არბიტრაჟისთვის მეგობრული იურისდიქციაა. საარბიტრაჟო გადაწყვეტილება საბოლოოა და მისი აღსრულება გამარტივებულია.
კანონი „მედიაციის შესახებ“: იძლევა შესაძლებლობას, დავა გადაწყდეს კონფიდენციალურად და სწრაფად, მედიატორის დახმარებით.
- კეისის ანალიზი: ხელშეკრულების და ფაქტობრივი გარემოებების შესწავლა.
- ფორუმის შერჩევა: სად სჯობს დავის განხილვა — სასამართლოში თუ არბიტრაჟში (თუ კონტრაქტი იძლევა არჩევანს).
- სტრატეგია: შეტევითი (სარჩელი) თუ დაცვითი პოზიციის შემუშავება.
- წარმომადგენლობა: ინტერესების დაცვა პროცესზე.
სამშენებლო დავა არ არის ჩვეულებრივი სასამართლო საქმე. ის მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ „Construction Law“-ს სიღრმისეული ცოდნა და შეუძლიათ რთული ტექნიკური დეტალები მოსამართლისთვის გასაგებ ენაზე თარგმნონ. მოაგვარეთ დავა ეფექტურად.