სამშენებლო დეფექტების მოთხოვნები: ხარისხის დაცვა და ზიანის ანაზღაურება
ახალაშენებულ ბინაში კედლების დაბზარვა, სახურავის გაჟონვა, უხარისხო კომუნიკაციები ან ფუნდამენტის პრობლემები — ეს ის რეალობაა, რომელსაც სამწუხაროდ ბევრი მესაკუთრე და ინვესტორი აწყდება საქართველოში. სამშენებლო დეფექტები არა მხოლოდ ამცირებს ქონების ღირებულებას, არამედ საფრთხეს უქმნის ადამიანთა სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას. საქართველოს კანონმდებლობა იცავს შემკვეთს უხარისხო სამუშაოსგან, თუმცა დეფექტებზე პასუხისმგებლობის დაკისრება რთული სამართლებრივი პროცესია, რომელიც მოითხოვს ტექნიკურ ექსპერტიზას და ვადების ზუსტ დაცვას.
სამშენებლო დეფექტების მოთხოვნები (Defect Claims) გულისხმობს დეველოპერის ან კონტრაქტორის ვალდებულებას, გამოასწოროს ხარვეზი საკუთარი ხარჯებით ან აანაზღაუროს მიყენებული ზიანი. ხშირად, დეველოპერები თავს არიდებენ პასუხისმგებლობას და აცხადებენ, რომ საგარანტიო ვადა გავიდა ან დეფექტი ექსპლუატაციის წესების დარღვევამ გამოიწვია. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას იურისტებზე, რომლებიც დაგეხმარებიან ხარვეზების დოკუმენტირებაში, ექსპერტიზის დანიშვნასა და კომპენსაციის მიღებაში სასამართლო თუ არასასამართლო გზით.
რას მოიცავს სამშენებლო დეფექტების სერვისი?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გეხმარებიან შემდეგ საკითხებში:
- დეფექტების იდენტიფიკაცია: ფარული და აშკარა დეფექტების გამიჯვნა. აშკარა დეფექტი ჩანს ჩაბარებისას, ხოლო ფარული დეფექტი შეიძლება გამოვლინდეს წლების შემდეგ.
- საექსპერტო დასკვნის მოპოვება: ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს ან კერძო აუდიტორების ჩართვა დეფექტის მიზეზისა და გამოსწორების ხარჯების დასადგენად.
- საგარანტიო ვადების მართვა: იმის დადგენა, არის თუ არა გასული კანონით ან ხელშეკრულებით გათვალისწინებული საგარანტიო ვადა.
- პრეტენზიის წარდგენა: ოფიციალური წერილის მომზადება დეველოპერისთვის ხარვეზის გამოსწორების ან თანხის დაბრუნების მოთხოვნით.
- სასამართლო დავა: ზიანის ანაზღაურების (მათ შორის, მესამე პირებისთვის მიყენებული ზიანის) მოთხოვნა სასამართლო წესით.
- ხელშეკრულების შეწყვეტა: რადიკალური ზომა, თუ დეფექტი იმდენად არსებითია, რომ შენობის გამოყენება შეუძლებელია.
დეფექტებთან დაკავშირებული დავები ხშირია:
- ახალაშენებული კორპუსები: ბინის მფლობელები აღმოაჩენენ, რომ ფანჯრებიდან წყალი შემოდის ან ლიფტი მუდმივად ფუჭდება. ეს არის მშენებლის პასუხისმგებლობა.
- კერძო სახლის მშენებლობა: კონტრაქტორმა არასწორად მოაწყო სადრენაჟე სისტემა, რამაც საძირკვლის დაჯდომა გამოიწვია. მესაკუთრეს შეუძლია მოითხოვოს კაპიტალური რემონტის ხარჯები.
- კომერციული ფართები: სავაჭრო ცენტრში ვენტილაციის სისტემა არ მუშაობს სტანდარტების შესაბამისად, რაც იწვევს მოიჯარეების გადინებას. მფლობელი ითხოვს სისტემის შეცვლას და მიუღებელ შემოსავალს.
დეფექტებზე პასუხისმგებლობა რეგულირდება სამოქალაქო კოდექსით:
მუხლი 642 ავალდებულებს მენარდეს (მშენებელს), შეასრულოს სამუშაო უნაკლოდ. ნაკლი შეიძლება იყოს ნივთობრივი (უხარისხო) ან უფლებრივი.
ხანდაზმულობის ვადები: ნაგებობების ნაკლის გამო მოთხოვნის წარდგენის ხანდაზმულობის ვადა არის 5 წელი სამუშაოს მიღებიდან (მუხლი 646), თუ ხელშეკრულებით სხვა რამ არ არის გათვალისწინებული. თუმცა, განზრახ დაფარული ნაკლის შემთხვევაში ვადები იზრდება.
შემკვეთის უფლებები: ნაკლის აღმოჩენისას შემკვეთს შეუძლია მოითხოვოს: ა) ნაკლის გამოსწორება; ბ) ფასის შემცირება; გ) ხელშეკრულების მოშლა და ზიანის ანაზღაურება (თუ ნაკლი არსებითია).
- სიტუაციის შეფასება: ხელშეკრულების და მიღება-ჩაბარების აქტის ანალიზი.
- მტკიცებულებების შეგროვება: ფოტო-ვიდეო მასალა და ექსპერტიზის დასკვნა.
- მოლაპარაკება: მშენებელთან კომუნიკაცია ხარვეზის ნებაყოფლობით გამოსწორებაზე.
- სარჩელი: სასამართლოში მიმართვა ხარვეზის გამოსწორების ხარჯების ანაზღაურების მოთხოვნით.
მშენებლები ხშირად ცდილობენ თავიდან აირიდონ პასუხისმგებლობა ტექნიკური დეტალებით მანიპულირებით. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ ტექნიკური ექსპერტიზის გაგება და იციან, როგორ აიძულონ კონტრაქტორი, შეასრულოს ვალდებულება. ნუ შეეგუებით უხარისხო მშენებლობას — დაიცავით თქვენი ინვესტიცია დღესვე.