რა არის FIDIC კონტრაქტი?
ეს არის საერთაშორისო სტანდარტული ფორმა, რომელიც ფართოდ გამოიყენება სამშენებლო სფეროში. ის დეტალურად არეგულირებს რისკებს დამკვეთსა და კონტრაქტორს შორის და ხშირად მოითხოვება საერთაშორისო ინვესტორების მიერ.
შემიძლია თუ არა კონტრაქტის შეწყვეტა მშენებლობის პროცესში?
დიახ, მაგრამ მხოლოდ კონკრეტული საფუძვლებით (მაგ. ვადების არსებითი დარღვევა). უსაფუძვლო შეწყვეტა გამოიწვევს ზიანის ანაზღაურების ვალდებულებას.
რა არის „Back-to-Back“ კონტრაქტი?
ეს არის პრინციპი, როცა ქვეკონტრაქტორთან დადებული ხელშეკრულება იმეორებს გენერალური კონტრაქტის პირობებს (მაგ. გადახდა ხდება მხოლოდ მას შემდეგ, რაც დამკვეთი გადაუხდის გენერალურ კონტრაქტორს).
როგორ დავიცვა თავი მასალების გაძვირებისგან?
აუცილებელია კონტრაქტში ჩაიდოს ფასის კორექტირების (ინდექსაციის) მექანიზმი, რომელიც მიბმული იქნება ბაზრის ინდექსზე ან კონკრეტული მასალების ფასზე.
სამშენებლო კონტრაქტები: რისკების მართვა და წარმატებული პარტნიორობა
სამშენებლო პროექტის წარმატება დიდწილად დამოკიდებულია მხარეებს შორის გაფორმებული ხელშეკრულების ხარისხზე. სამშენებლო კონტრაქტი არ არის უბრალო ფორმალობა; ეს არის რთული იურიდიული ინსტრუმენტი, რომელიც ანაწილებს რისკებს, განსაზღვრავს პასუხისმგებლობებს და ადგენს სამუშაოს შესრულების სტანდარტებს დამკვეთსა და კონტრაქტორს შორის. საქართველოში, სადაც მშენებლობის ტემპები მაღალია, ხშირია დავები ვადების გადაცილების, ბიუჯეტის გადახარჯვის ან უხარისხო სამუშაოს გამო. ამ პრობლემების უმეტესობა სათავეს იღებს ბუნდოვანი ან არასრულყოფილი კონტრაქტიდან.
სწორად შედგენილი სამშენებლო ხელშეკრულება უნდა ითვალისწინებდეს პროექტის სპეციფიკას, იქნება ეს ფიქსირებული ფასის (Lump Sum), ერთეული ფასის (Unit Price) თუ ხარჯების ანაზღაურების (Cost Plus) მოდელი. გარდა ადგილობრივი სტანდარტებისა, საქართველოში მსხვილ პროექტებზე სულ უფრო ხშირად გამოიყენება FIDIC-ის (ინჟინერ-კონსულტანტთა საერთაშორისო ფედერაცია) სტანდარტული ფორმები. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება როგორც ადგილობრივი, ისე საერთაშორისო სტანდარტების (FIDIC) კონტრაქტების შედგენასა და აუდიტში, რაც უზრუნველყოფს თქვენი ინტერესების მაქსიმალურ დაცვას.
რას მოიცავს სამშენებლო კონტრაქტების სერვისი?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ მომსახურებას:
• კონტრაქტის ტიპის შერჩევა: პროექტის ბუნებიდან გამომდინარე ოპტიმალური მოდელის (მაგ. დიზაინი და მშენებლობა - Design-Build, ან მხოლოდ მშენებლობა) განსაზღვრა.
• FIDIC კონტრაქტების ადაპტაცია: „წითელი“, „ყვითელი“ ან „ვერცხლისფერი“ წიგნების პირობების მორგება საქართველოს კანონმდებლობასთან (სამოქალაქო კოდექსთან) და პროექტის რეალობასთან.
• სამუშაო მოცულობის (Scope of Work) გაწერა: ტექნიკური დავალებების იურიდიული ინტეგრაცია კონტრაქტში, რათა გამოირიცხოს გაუგებრობები შესასრულებელ სამუშაოზე.
• გადახდის პირობები და გარანტიები: ავანსის, ეტაპობრივი გადახდებისა და საბანკო გარანტიების (შესრულების გარანტია, საავანსო გარანტია) მექანიზმების შემუშავება.
• რისკების განაწილება: ფორს-მაჟორის, მასალების გაძვირებისა და გაუთვალისწინებელი გეოლოგიური პირობების რისკების სამართლიანი გადანაწილება.
• დავების გადაწყვეტის მექანიზმები: არბიტრაჟის, სასამართლოს ან დავების განმხილველი საბჭოს (DAB) პირობების ჩადება.
კონტრაქტების პროფესიონალური მართვა საჭიროა შემდეგ სიტუაციებში:
• საჯარო ტენდერები: სახელმწიფო შესყიდვებში მონაწილეობისას ხშირად გამოიყენება მკაცრი სახელშეკრულებო პირობები. კონტრაქტორს სჭირდება რისკების შეფასება ხელმოწერამდე.
• ინფლაცია და ფასების ზრდა: მშენებლობის პროცესში მასალები გაძვირდა. თუ კონტრაქტი არ ითვალისწინებს ფასის კორექტირების მექანიზმს, კონტრაქტორი ზარალზე წავა. იურისტი დაგეხმარებათ ინდექსაციის პუნქტის ჩადებაში.
• ქვეკონტრაქტორების ჩართვა: გენერალური კონტრაქტორი ქირაობს სპეციალიზებულ კომპანიებს (მაგ. ელექტროობისთვის). საჭიროა „ზურგი-ზურგთან“ (Back-to-Back) კონტრაქტები, რათა პასუხისმგებლობა სწორად გადანაწილდეს.
სამშენებლო კონტრაქტები რეგულირდება:
საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი არეგულირებს ნარდობის ხელშეკრულებას (მუხლები 629-656). კანონი ადგენს, რომ მენარდე (მშენებელი) ვალდებულია შეასრულოს სამუშაო, ხოლო შემკვეთი — გადაიხადოს საზღაური. კოდექსი განსაზღვრავს ხარვეზებზე პასუხისმგებლობის ვადებსა და რისკების გადასვლის მომენტს.
საჯარო სამართლის ნორმები: მშენებლობის კოდექსი ადგენს იმპერატიულ მოთხოვნებს უსაფრთხოებასა და ხარისხზე, რომელთა შეცვლა კონტრაქტით დაუშვებელია.
საერთაშორისო პრაქტიკა: დონორი ორგანიზაციების (მსოფლიო ბანკი, EBRD) დაფინანსებულ პროექტებში FIDIC-ის სტანდარტები ხშირად უპირატესია, თუმცა ისინი არ უნდა ეწინააღმდეგებოდეს საქართველოს იმპერატიულ კანონმდებლობას.
Legal.ge-ს ექსპერტებთან მუშაობა მოიცავს:
1. მოთხოვნების ანალიზი: პროექტის მასშტაბის, ბიუჯეტისა და ვადების გარკვევა.
2. დრაფტირება: ინდივიდუალური კონტრაქტის შედგენა ან სტანდარტული ფორმის ადაპტაცია.
3. მოლაპარაკებები: მეორე მხარესთან პირობების შეთანხმება (ფასი, ვადები, ჯარიმები).
4. ხელმოწერა და აღსრულება: კონტრაქტის გაფორმება და მისი მართვა მშენებლობის პროცესში (ცვლილებების შეტანა, Variations).
ცუდი კონტრაქტი არის ნაღმი, რომელიც ადრე თუ გვიან აფეთქდება. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც ესმით არა მხოლოდ სამართალი, არამედ სამშენებლო ბიზნესის ენა. ჩვენ დაგეხმარებით შექმნათ ისეთი სახელშეკრულებო ბაზა, რომელიც მინიმუმამდე დაიყვანს გაურკვევლობას და უზრუნველყოფს პროექტის წარმატებულ დასრულებას. გააფორმეთ საიმედო კონტრაქტი დღესვე.