საქართველოში ნოტარიუსი არის სახელმწიფოებრივი უფლებამოსილებით აღჭურვილი პირი, რომელიც ადასტურებს იურიდიული ფაქტებისა და დოკუმენტების ნამდვილობას. თუმცა, განსხვავებით ბევრი სხვა ქვეყნისგან, საქართველოში უძრავი ქონების უბრალო ნასყიდობის ხელშეკრულებების გაფორმება ხშირად ხდება პირდაპირ იუსტიციის სახლში (საჯარო რეესტრში), ნოტარიუსის გარეშე. მიუხედავად ამისა, სანოტარო მომსახურება რჩება შეუცვლელ და კრიტიკულ კომპონენტად რთული გარიგებების, მინდობილობების, სამკვიდრო საქმეებისა და საერთაშორისო დოკუმენტაციისთვის. კვალიფიციური იურისტი დაგეხმარებათ სანოტარო აქტების სწორად მომზადებაში, რათა თავიდან აიცილოთ ხარვეზები, რომლებმაც შეიძლება დოკუმენტი ბათილად აქციოს. Legal.ge გაკავშირებთ სპეციალისტებთან, რომლებიც გაგიწევენ კონსულტაციას და ორგანიზებას გაუწევენ ნებისმიერ სანოტარო მოქმედებას.
სანოტარო მომსახურებასთან დაკავშირებული იურიდიული დახმარება მოიცავს:
- მინდობილობების მომზადება: გენერალური ან სპეციალური მინდობილობის ტექსტის შედგენა, რომელიც ზუსტად განსაზღვრავს წარმომადგენლის უფლებამოსილებებს (მაგ. მხოლოდ ყიდვა, მაგრამ არა გაყიდვა).
- სამკვიდრო საბუთები: ანდერძის შედგენა ან სამკვიდრო მოწმობის მიღების პროცესში იურიდიული დახმარება.
- წინასწარი ხელშეკრულებები: ბეს ან წინასწარი ნასყიდობის ხელშეკრულების ნოტარიულად დამოწმება, რაც მხარეებს დამატებით გარანტიებს აძლევს.
- თარგმანის დამოწმება: უცხოენოვანი დოკუმენტების (პასპორტი, დიპლომი, ცნობა) თარგმნა და ნოტარიული დამოწმება.
- კერძო იპოთეკა: ფიზიკურ პირებს შორის სესხისა და იპოთეკის ხელშეკრულების გაფორმება, რაც სავალდებულო წესით მოითხოვს ნოტარიულ დამოწმებას (თუ არ ხდება პირდაპირ რეესტრში).
შემთხვევები, როდესაც ნოტარიუსის სერვისი აუცილებელია:
- დისტანციური გარიგება: თქვენ იმყოფებით საზღვარგარეთ და გსურთ ბინის ყიდვა/გაყიდვა საქართველოში. საჭიროა მინდობილობის გაფორმება (ონლაინ ნოტარიუსის სერვისით ან საკონსულოში), რაშიც იურისტი დაგეხმარებათ.
- არასრულწლოვანის თანხმობა: ბავშვის საზღვარგარეთ გასაყვანად საჭიროა მშობლის ნოტარიული თანხმობა.
- სამკვიდროს მიღება: პირი გარდაიცვალა. მემკვიდრეებმა 6 თვის ვადაში უნდა მიმართონ ნოტარიუსს სამკვიდროს მისაღებად. ვადის გაშვება იწვევს გართულებებს.
- კორპორაციული ცვლილებები: შპს-ს წილის გასხვისება ან დირექტორის ცვლილება ზოგჯერ მოითხოვს კრების ოქმის ნოტარიულ დამოწმებას.
სანოტარო საქმიანობა რეგულირდება „ნოტარიატის შესახებ“ საქართველოს კანონით. ნოტარიუსი პასუხისმგებელია გარიგების შინაარსის კანონიერებაზე და მხარეთა ნების თავისუფალ გამოვლენაზე. მნიშვნელოვანია იცოდეთ, რომ საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის მიხედვით, გარკვეული გარიგებები (მაგ. სამისდღემშიო რჩენა, საქორწინო კონტრაქტი, ანდერძი) სავალდებულო წესით მოითხოვს სანოტარო ფორმას, წინააღმდეგ შემთხვევაში ისინი ბათილია. ასევე, საქართველო არის "ლათინური ნოტარიატის" სისტემის წევრი, რაც ნიშნავს, რომ ქართველი ნოტარიუსის აქტს აქვს მაღალი მტკიცებულებითი ძალა.
იურისტი ამზადებს დოკუმენტის პროექტს (მაგ. რთულ მინდობილობას) და ათანხმებს მას ნოტარიუსთან. ეს ზოგავს კლიენტის დროს, რადგან ნოტარიუსთან მისვლისას დოკუმენტი უკვე მზად ხვდებათ. დისტანციური მომსახურების შემთხვევაში, იურისტი ორგანიზებას უწევს სკაიპის/ვიდეო ჩართვას ნოტარიუსთან, რაც საქართველოს კანონმდებლობით დაშვებულია. იურისტი უზრუნველყოფს, რომ ყველა საჭირო დოკუმენტი (პირადობა, ამონაწერი) იყოს წესრიგში, რათა პროცესი არ შეფერხდეს.
სანოტარო მოქმედება არ არის მხოლოდ ბეჭდის დარტყმა. არასწორად შედგენილმა მინდობილობამ ან ანდერძმა შეიძლება გამოიწვიოს მძიმე სამართლებრივი შედეგები. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით იურისტებს, რომლებიც მჭიდროდ თანამშრომლობენ ნოტარიუსებთან და უზრუნველყოფენ თქვენი დოკუმენტების უნაკლო გაფორმებას. ჩვენ დაგეხმარებით დროის დაზოგვასა და ბიუროკრატიული პროცედურების გამარტივებაში. მიიღეთ გარანტირებული ხარისხი Legal.ge-სთან ერთად.