საწყობის იჯარა ლოჯისტიკური და სადისტრიბუციო ბიზნესის ხერხემალია. საქართველო, როგორც რეგიონული ჰაბი, სულ უფრო მიმზიდველი ხდება საწყობების ოპერირებისთვის, თუმცა ინდუსტრიული ფართების იჯარა სპეციფიკურ სამართლებრივ ცოდნას მოითხოვს. განსხვავებით ოფისისგან, საწყობის იჯარისას გადამწყვეტია არა მხოლოდ ფასი, არამედ ზონირება, სატვირთო ტრანსპორტის დაშვება, სახანძრო უსაფრთხოება და იატაკის დატვირთვის ნორმები. ხშირად, საწყობები განთავსებულია ყოფილ ქარხნებში ან ახალაშენებულ ანგარებში, რომელთა იურიდიული სტატუსი შეიძლება არ შეესაბამებოდეს მოიჯარის საქმიანობას. კვალიფიციური იურიდიული მომსახურება უზრუნველყოფს, რომ თქვენი სასაწყობე ოპერაციები იყოს კანონიერი და დაცული.
რას მოიცავს საწყობის იჯარის მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ მომსახურებას ინდუსტრიული უძრავი ქონების სფეროში:
- ზონირებისა და ნებართვების შემოწმება: იმის დადგენა, არის თუ არა შენობა რეგისტრირებული ინდუსტრიულ ზონაში და დასაშვებია თუ არა იქ კონკრეტული ტიპის პროდუქციის (მაგ. ქიმიური ნივთიერებები, სურსათი) დასაწყობება.
- იჯარის ხელშეკრულების შედგენა: სპეციფიკური პირობების გაწერა, როგორიცაა მისასვლელი გზების გამოყენების უფლება, კომუნალური სიმძლავრეები (დენი, წყალი, გაზი) და ტერიტორიის დაცვა.
- გარემოსდაცვითი და სახანძრო რეგულაციები: შენობის შესაბამისობის შემოწმება სახანძრო უსაფრთხოების წესებთან და გარემოსდაცვით ნორმებთან, რაც კრიტიკულია ჯარიმების თავიდან ასაცილებლად.
- საბაჟო საწყობები: იურიდიული დახმარება საბაჟო საწყობის სტატუსის მქონე ფართების ქირავნობისას, რაც მოიცავს დამატებით რეგულაციებს შემოსავლების სამსახურის მხრიდან.
- პასუხისმგებლობის განაწილება: ხელშეკრულებაში მკაფიოდ გაწერა, თუ ვინ აგებს პასუხს საქონლის დაზიანებაზე (მაგ. სახურავიდან წყლის ჩამოსვლისას) ან ხანძრის შემთხვევაში.
ლოჯისტიკურ სექტორში ხშირად გვხვდება შემდეგი პრობლემები:
- არასწორი დანიშნულება: კომპანიამ იქირავა ანგარი წარმოებისთვის, მაგრამ აღმოჩნდა, რომ შენობა რეგისტრირებულია როგორც სასოფლო-სამეურნეო ნაგებობა. ბიზნესს შეექმნა პრობლემა ნებართვების მიღებასთან დაკავშირებით. იურისტის აუდიტი ამას გამორიცხავდა.
- მისასვლელი გზის ჩაკეტვა: მეზობელმა ნაკვეთის მესაკუთრემ ჩაკეტა საწყობთან მისასვლელი ერთადერთი გზა. ხელშეკრულებაში სერვიტუტის (გზით სარგებლობის უფლების) არარსებობამ მოიჯარე მძიმე მდგომარეობაში ჩააყენა.
- ელექტროენერგიის სიმძლავრე: სამაცივრე მეურნეობისთვის საჭირო იყო მაღალი ძაბვა, რაც გამქირავებელმა ზეპირად დაადასტურა, მაგრამ რეალურად ტრანსფორმატორი ვერ უზრუნველყოფდა. იურისტი უზრუნველყოფს ტექნიკური პარამეტრების გარანტირებას ხელშეკრულებით.
- საქონლის დაზიანება: ძლიერი წვიმის დროს საწყობი დაიტბორა. გამქირავებელი უარს ამბობს ზიანის ანაზღაურებაზე და ამტკიცებს, რომ ეს "ფორს-მაჟორია". სწორად შედგენილი ხელშეკრულება მოიჯარეს კომპენსაციის მიღების უფლებას მისცემდა.
საწყობის იჯარას არეგულირებს საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი. ასევე უმნიშვნელოვანესია საქართველოს კანონი სახანძრო უსაფრთხოების შესახებ და მთავრობის დადგენილებები ტექნიკური რეგლამენტების თაობაზე. თუ საწყობში ინახება სურსათი, მოქმედებს სურსათის უვნებლობის კოდექსი. გარემოზე ზემოქმედების კუთხით კი რელევანტურია გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი. საბაჟო საწყობების შემთხვევაში მოქმედებს საქართველოს საგადასახადო კოდექსის სპეციალური მუხლები.
Legal.ge-ს იურისტებთან თანამშრომლობა მოიცავს რამდენიმე ეტაპს: პირველ რიგში, ხდება ობიექტის სამართლებრივი სტატუსის დეტალური შესწავლა (ამონაწერი რეესტრიდან, საკადასტრო გეგმა). შემდეგ იურისტი ამზადებს ან ამოწმებს საიჯარო ხელშეკრულებას, სადაც დეტალურად იწერება ტექნიკური პირობები და პასუხისმგებლობები. განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა მიღება-ჩაბარების აქტს, სადაც უნდა დაფიქსირდეს შენობის მდგომარეობა შესვლის მომენტში. ხელმოწერის შემდეგ, ხდება რეგისტრაცია საჯარო რეესტრში.
ინდუსტრიული იჯარა ტექნიკურად და სამართლებრივად კომპლექსურია. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებსაც ესმით ლოჯისტიკისა და წარმოების სპეციფიკა. ისინი დაგეხმარებიან არა მხოლოდ კარგი კონტრაქტის გაფორმებაში, არამედ უზრუნველყოფენ, რომ თქვენი ბიზნესი შეუფერხებლად ოპერირებდეს შერჩეულ სივრცეში. თავიდან აიცილეთ ძვირადღირებული შეცდომები და ენდეთ Legal.ge-ს პროფესიონალებს.