ცილისწამება, ანუ პირის პატივის, ღირსებისა და საქმიანი რეპუტაციის შემლახველი ცრუ ინფორმაციის გავრცელება, სერიოზული სამართლებრივი დავაა, რომელსაც შეუძლია გამოუსწორებელი ზიანი მიაყენოს ადამიანის ცხოვრებასა და კარიერას. საქართველოში, სადაც სიტყვის თავისუფლება მაღალი სტანდარტით არის დაცული, ბალანსის პოვნა გამოხატვის თავისუფლებასა და რეპუტაციის დაცვას შორის რთული ამოცანაა. ცილისწამება საქართველოში დეკრიმინალიზებულია, რაც ნიშნავს, რომ ეს არის სუფთა სამოქალაქო დავა. დაზარალებულს უფლება აქვს მიმართოს სასამართლოს და მოითხოვოს ცრუ ინფორმაციის უარყოფა და მორალური ზიანის ანაზღაურება. ადვოკატის დახმარება აუცილებელია იმის დასამტკიცებლად, რომ გავრცელებული ინფორმაცია იყო ფაქტი (და არა მოსაზრება) და რომ ის იყო მცდარი.
ცილისწამების საქმეებზე იურიდიული მომსახურება მოიცავს:
- განცხადების ანალიზი: იმის დადგენა, შეიცავს თუ არა გავრცელებული ინფორმაცია ცილისწამების ნიშნებს კანონის მიხედვით (განსხვავება ფაქტსა და შეფასებით მსჯელობას შორის).
- მტკიცებულებების შეგროვება: სოციალური ქსელების პოსტების, ვიდეო ჩანაწერების, სტატიების დამოწმება (ნოტარიულად ან ექსპერტიზით), რათა ისინი სასამართლომ მიიღოს.
- უარყოფის მოთხოვნა: ოფიციალური პრეტენზიის გაგზავნა ინფორმაციის გამავრცელებელთან (მაგ. მედია საშუალებასთან) ცრუ ინფორმაციის უარყოფის მოთხოვნით.
- სარჩელის მომზადება: სამოქალაქო სარჩელის შეტანა სასამართლოში მორალური ზიანის ანაზღაურებისა და ცნობების უარყოფის მოთხოვნით.
- დაცვა ბრალდებისგან: თუ თქვენ გედავებიან ცილისწამებას, ადვოკატი დაგეხმარებათ დაამტკიცოთ, რომ თქვენი განცხადება იყო სიმართლე ან დაცული შეფასებითი მსჯელობა.
ტიპური შემთხვევები, როდესაც ადვოკატის ჩართვა საჭიროა:
- სოციალური მედია: Facebook-ზე გავრცელდა პოსტი, რომელიც კომპანიას აბრალებს თაღლითობას ან უხარისხო პროდუქციის გაყიდვას მტკიცებულებების გარეშე.
- მედია სიუჟეტი: ტელევიზიით გავიდა რეპორტაჟი, სადაც საჯარო მოხელეს ან ბიზნესმენს დააბრალეს კორუფცია, რაც სიმართლეს არ შეესაბამება.
- კორპორაციული ჭორები: კონკურენტი კომპანია ავრცელებს ხმებს თქვენი ბიზნესის გაკოტრების შესახებ კლიენტების გადაბირების მიზნით.
- სამსახურებრივი დავა: თანამშრომელი გაათავისუფლეს და ის ავრცელებს ცრუ ინფორმაციას დამსაქმებლის შესახებ.
სფეროს არეგულირებს საქართველოს კანონი „სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ“ და საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი (მუხლი 18). ქართული კანონმდებლობა განასხვავებს კერძო პირსა და საჯარო პირს. საჯარო პირის მიმართ თმენის ვალდებულება უფრო მაღალია. უმნიშვნელოვანესია გამიჯვნა „ფაქტსა“ და „აზრს“ შორის. აზრი/შეფასება არ შეიძლება იყოს ცილისწამება, როგორი მწვავეც არ უნდა იყოს ის, თუ ის არ შეიცავს მცდარ ფაქტებს. მტკიცების ტვირთი, როგორც წესი, მოსარჩელეზეა, თუმცა კერძო პირის შემთხვევაში მოპასუხემ უნდა ამტკიცოს სიმართლე.
იურისტი პირველ რიგში აფასებს პერსპექტივას: არის თუ არა განცხადება ცილისწამება. თუ პერსპექტივა არსებობს, იგზავნება გაფრთხილება. ხშირად, დავა მთავრდება სასამართლოს გარეშე, ბოდიშის მოხდითა და ინფორმაციის წაშლით. თუ საქმე მივიდა სასამართლომდე, ადვოკატი იბრძვის კომპენსაციისთვის. მნიშვნელოვანია ვიცოდეთ, რომ კომპენსაციის ოდენობა საქართველოში სიმბოლურია და მთავარი მიზანი ხშირად რეპუტაციის აღდგენაა.
რეპუტაცია ყველაზე ძვირფასი აქტივია. ცილისწამების დავები მოითხოვს სპეციფიკურ გამოცდილებას მედია სამართალსა და სამოქალაქო პროცესში. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებმაც იციან, როგორ დაიცვან თქვენი ღირსება ეფექტურად და კანონიერად. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან სიმართლის დადგენაში. დაიცავით თქვენი სახელი Legal.ge-სთან ერთად.