ცრუ ბრალდებისგან დაცვა ეხება სიტუაციებს, როდესაც პირს უსაფუძვლოდ აბრალებენ დანაშაულის ჩადენას, არაეთიკურ საქციელს ან სამსახურებრივ გადაცდომას. ცრუ ბრალდება შეიძლება იყოს როგორც სისხლის სამართლის დანაშაული (ცრუ დასმენა), ისე სამოქალაქო პასუხისმგებლობის საგანი (ცილისწამება). ადამიანისთვის, რომელიც ცრუ ბრალდების სამიზნე ხდება, შედეგები შეიძლება იყოს დამანგრეველი: სამსახურის დაკარგვა, ოჯახის დანგრევა, სოციალური იზოლაცია და თავისუფლების აღკვეთაც კი. ამ დროს კრიტიკულად მნიშვნელოვანია სწრაფი იურიდიული ჩარევა, რათა დადასტურდეს უდანაშაულობა და პასუხისმგებლობა დაეკისროს ცილისმწამებელს. საქართველოში კანონი მკაცრად იცავს პირებს ცრუ დასმენისგან, თუმცა სიმართლის დამტკიცება ხშირად რთულ პროცედურებთანაა დაკავშირებული. იურისტის როლია არა მხოლოდ დაცვა, არამედ კონტრშეტევაზე გადასვლა — ბრალდებების გაბათილება და მორალური ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნა.
რას მოიცავს ცრუ ბრალდებისგან დაცვის სერვისი?
მომსახურება მოიცავს დაცვის სტრატეგიას როგორც სისხლის, ისე სამოქალაქო სამართლის მიმართულებით:
- ფაქტების გამოძიება: ბრალდების დეტალური ანალიზი და ალიბის ან გამამართლებელი მტკიცებულებების მოძიება.
- სისხლის სამართლებრივი დაცვა: თუ საქმე ეხება პოლიციაში შეტანილ ცრუ განცხადებას, ადვოკატი იცავს კლიენტს გამოძიების ეტაპზე და ითხოვს საქმის შეწყვეტას დანაშაულის არარსებობის გამო.
- საქმის აღძვრა ცრუ დასმენაზე: გამოძიების დასრულების შემდეგ, საჩივრის შეტანა ცრუ დამბეზღებლის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის კოდექსის 373-ე მუხლით.
- სამოქალაქო სარჩელი: სასამართლოში სარჩელის შეტანა პატივისა და ღირსების შელახვისთვის, ზიანის ანაზღაურებისა და საჯარო ბოდიშის (უარყოფის) მოთხოვნით.
- სამსახურებრივი დავები: დაცვა დისციპლინური კომიტეტების წინაშე, თუ ცრუ ბრალდება უკავშირდება სამუშაო ადგილს.
ცრუ ბრალდებები ხშირია შემდეგ სიტუაციებში: ოჯახური დავები: განქორწინების პროცესში ერთი მხარე მეორეს აბრალებს ძალადობას ან ბავშვზე არასათანადო მოპყრობას, რათა მოიპოვოს უპირატესობა. სამსახურებრივი ინტრიგები: თანამშრომელს აბრალებენ ქურდობას ან მონაცემთა გატანას, რათა გაათავისუფლონ სამსახურიდან. ბიზნეს პარტნიორები: დავის დროს ერთი პარტნიორი მეორეს აბრალებს თაღლითობას ან გადასახადების დამალვას. მეზობლური დავები: პოლიციაში ცრუ გამოძახებები ხმაურზე ან უკანონო მშენებლობაზე.
ცრუ ბრალდებისგან დაცვის სამართლებრივი ბაზა მრავალშრიანია. საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 373-ე მუხლი (ცრუ დასმენა) ითვალისწინებს პასუხისმგებლობას დანაშაულის ჩადენის შესახებ ცრუ ინფორმაციის მიწოდებისთვის. ეს არის მძიმე დანაშაული, რომელიც ისჯება თავისუფლების აღკვეთითაც. სამოქალაქო კოდექსის მე-18 მუხლი იცავს პირის პატივს, ღირსებასა და საქმიან რეპუტაციას, რაც იძლევა საფუძველს სამოქალაქო დავისთვის. შრომით ურთიერთობებში მოქმედებს შრომის კოდექსი, რომელიც იცავს დასაქმებულს უსაფუძვლო გათავისუფლებისგან.
პროცესი იწყება ბრალდების შინაარსის შესწავლით. თუ ბრალდება ოფიციალურია (პოლიციაში), ადვოკატი ერთვება საქმეში, ესწრება დაკითხვებს და წარადგენს მტკიცებულებებს, რომლებიც აქარწყლებს ბრალს. მიზანია გამოძიების შეწყვეტა რეაბილიტაციის საფუძვლით (დანაშაულის არარსებობა). ამის შემდეგ, იწყება კონტრშეტევა — პროკურატურას მიემართება მოთხოვნა ცრუ დამბეზღებლის პასუხისმგებლობის შესახებ, ხოლო სასამართლოში შედის სამოქალაქო სარჩელი მორალური ზიანის ასანაზღაურებლად. საბოლოო შედეგი არის კლიენტის სრული რეაბილიტაცია და სახელის აღდგენა.
უდანაშაულობის დამტკიცება რთული ფსიქოლოგიური და იურიდიული პროცესია. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ადვოკატებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება როგორც სისხლის, ისე სამოქალაქო სამართალში. ჩვენი სპეციალისტები დაიცავენ თქვენს უფლებებს აგრესიული ბრალდებების წინაშე და არ დაუშვებენ, რომ სიცრუემ გაანადგუროს თქვენი ცხოვრება. ენდეთ პროფესიონალებს Legal.ge-ზე.