უძრავი ქონება უცხოელებისთვის
შეუძლია თუ არა უცხოელს სახლის ყიდვა სოფელში?
მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ მიწის ნაკვეთს აქვს "არასასოფლო-სამეურნეო" სტატუსი. სასოფლო მიწის ყიდვა უცხოელებისთვის აკრძალულია.
რა ღირებულების ქონება უნდა ვიყიდო ბინადრობის ნებართვისთვის?
მოკლევადიანი ბინადრობისთვის საჭიროა მინიმუმ 100,000 აშშ დოლარის ეკვივალენტი ლარში, ხოლო საინვესტიციო ბინადრობისთვის - 300,000 აშშ დოლარი.
შემიძლია თუ არა ქონების ყიდვა ჩამოსვლის გარეშე?
დიახ, შესაძლებელია მინდობილობის საფუძველზე, რომელიც უნდა იყოს დამოწმებული აპოსტილით ან ლეგალიზებული.
იბეგრება თუ არა უცხოელი ქონების გადასახადით?
დიახ, თუ უცხოელის ოჯახის წლიური შემოსავალი საქართველოში (და ზოგიერთ შემთხვევაში მის ფარგლებს გარეთ) აღემატება 40,000 ლარს, ის იხდის ქონების გადასახადს.
საქართველო მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე ლიბერალური ქვეყანაა უცხო ქვეყნის მოქალაქეების მიერ უძრავი ქონების შეძენის კუთხით, თუმცა არსებობს მნიშვნელოვანი სამართლებრივი ნიუანსები და შეზღუდვები, რომლებიც ყველა ინვესტორმა უნდა იცოდეს. უცხოელებისთვის უძრავი ქონების შეძენა ხშირად უკავშირდება არა მხოლოდ საინვესტიციო მიზნებს, არამედ ბინადრობის ნებართვის მოპოვების სურვილსაც. მიუხედავად იმისა, რომ საკუთრების უფლების რეგისტრაცია გამარტივებულია, უცხოელები ხშირად აწყდებიან ენობრივ ბარიერებს, ფულადი გზავნილების რეგულაციებს და სპეციფიკურ აკრძალვებს მიწის კატეგორიებთან დაკავშირებით. ეს სერვისი სპეციალურად შექმნილია უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისთვის, რათა მათ შეძლონ საქართველოს უძრავი ქონების ბაზარზე ოპერირება სრული სამართლებრივი კომფორტითა და უსაფრთხოებით.
უცხოელებისთვის უძრავი ქონების მომსახურება მოიცავს სრულ სამართლებრივ მხარდაჭერას:
• ქონების სტატუსის შემოწმება: კრიტიკულად მნიშვნელოვანია იმის დადგენა, არის თუ არა მიწა სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების, რადგან კანონი უცხოელებს უკრძალავს ასეთი მიწის შეძენას.
• დისტანციური ყიდვა: გარიგების გაფორმება მინდობილობის საფუძველზე, როდესაც მყიდველი ფიზიკურად არ იმყოფება საქართველოში.
• ბინადრობის ნებართვა: კონსულტაცია და დოკუმენტების მომზადება ბინადრობის ნებართვის მისაღებად ქონების შეძენის გზით (ინვესტიციის ღირებულების შეფასება, აუდიტორული დასკვნა).
• ფინანსური ტრანზაქციების მართვა: დახმარება საბანკო ანგარიშის გახსნასა და საზღვარგარეთიდან თანხის გადმორიცხვის პროცედურებში, ფულის გათეთრების საწინააღმდეგო (AML) რეგულაციების გათვალისწინებით.
• თარჯიმნის მომსახურება: ნოტარიულად დამოწმებული თარგმანის უზრუნველყოფა და თარჯიმნის დასწრება გარიგების გაფორმებისას.
ტიპური სცენარები, როდესაც უცხოელებს სჭირდებათ იურისტი:
• სასოფლო მიწის პრობლემა: უცხოელს სურს სახლის ყიდვა სოფელში, მაგრამ აღმოჩნდება, რომ მიწას აქვს "სასოფლო-სამეურნეო" სტატუსი. იურისტი ეხმარება მას სტატუსის შეცვლაში (თუ შესაძლებელია) ან ალტერნატიული გზების მოძიებაში.
• საინვესტიციო ბინადრობა: პირმა შეიძინა 100,000 აშშ დოლარზე მეტი ღირებულების ბინა ბინადრობის ნებართვის მისაღებად, მაგრამ არასწორი შეფასების გამო სერვისების განვითარების სააგენტომ უარი უთხრა. იურისტი უზრუნველყოფს სწორ აუდიტორულ შეფასებას.
• თანხის წარმომავლობა: ბანკი აჩერებს ტრანზაქციას თანხის წარმომავლობის დადასტურების მოთხოვნით. იურისტი ამზადებს საჭირო იურიდიულ დოკუმენტაციას ბანკისთვის.
• დისტანციური გარიგება: ინვესტორი ყიდულობს ბინას ბათუმში დუბაიდან. საჭიროა მინდობილობის სწორად გაფორმება და აპოსტილით დამოწმება.
უცხოელთა მიერ ქონების შეძენას არეგულირებს საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი და კანონი „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“. მთავარი შეზღუდვა გაწერილია საქართველოს კონსტიტუციასა და ორგანულ კანონში „სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის საკუთრების შესახებ“, რომელიც კრძალავს უცხოელის მიერ აგრარული მიწის შეძენას. ბინადრობის ნებართვების გაცემას არეგულირებს შესაბამისი კანონი, რომელიც აწესებს მინიმალურ ზღვრებს (100,000$ მოკლევადიანი და 300,000$ საინვესტიციო ბინადრობისთვის). ფინანსურ ნაწილში მოქმედებს კანონი „ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ“.
იურისტი პირველ რიგში ამოწმებს კლიენტის პასპორტსა და ლეგალურ სტატუსს საქართველოში. შემდეგ ხდება შერჩეული ქონების სამართლებრივი აუდიტი, განსაკუთრებული ყურადღება ექცევა მიწის სტატუსს. თუ მყიდველი არ იმყოფება საქართველოში, იურისტი მოქმედებს მინდობილობით. გარიგების ეტაპზე მზადდება ორენოვანი ხელშეკრულება (მაგ. ქართულ-ინგლისური), რათა მყიდველმა სრულად გაიგოს პირობები. თანხის გადახდის შემდეგ, იურისტი არეგისტრირებს უფლებას საჯარო რეესტრში და, სურვილის შემთხვევაში, იწყებს ბინადრობის ნებართვის მოპოვების პროცედურას.
უცხო ქვეყანაში უძრავი ქონების შეძენა ყოველთვის სტრესთან არის დაკავშირებული უცნობი კანონმდებლობის გამო. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ინგლისურ და რუსულენოვან იურისტებს, რომლებიც სპეციალიზდებიან უცხოელ ინვესტორებთან მუშაობაზე. ისინი უზრუნველყოფენ, რომ თქვენი გარიგება იყოს გამჭვირვალე, კანონიერი და თავიდან აგარიდებენ ისეთ შეცდომებს, როგორიცაა სასოფლო მიწის უკანონო შეძენა. ენდეთ ადგილობრივ ექსპერტებს Legal.ge-ზე.