უძრავი ქონების განვითარება
შემიძლია თუ არა სასოფლო მიწაზე მშენებლობა?
როგორც წესი, არა. კომერციული ან მრავალბინიანი მშენებლობისთვის საჭიროა მიწის სტატუსის შეცვლა არასასოფლო-სამეურნეოზე.
რა არის გრგ (GRG)?
განაშენიანების რეგულირების გეგმა არის დოკუმენტი, რომელიც დეტალურად განსაზღვრავს კონკრეტულ არეალში რა ტიპის და პარამეტრების მშენებლობაა დასაშვები.
რამდენი ხანი სჭირდება მიწის სტატუსის შეცვლას?
პროცესი შეიძლება გაგრძელდეს 1-დან 3 თვემდე და მოითხოვს შესაბამისი დასაბუთებისა და კომპენსაციის გადახდას სახელმწიფოსთვის.
როგორ გავყიდო ბინები მშენებლობის პროცესში?
აუცილებელია მშენებლობის ნებართვის არსებობა და საჯარო რეესტრში მშენებარე ფართების რეგისტრაცია, რის შემდეგაც ფორმდება წინასწარი ნასყიდობის ხელშეკრულებები.
უძრავი ქონების განვითარება: იდეიდან რეალიზაციამდე სამართლებრივი თანხლებით
უძრავი ქონების განვითარება (Real Estate Development) კომპლექსური პროცესია, რომელიც გულისხმობს მიწის ნაკვეთის ან არსებული შენობის ღირებულების გაზრდას ახალი პროექტის განხორციელების გზით. ეს მოიცავს ყველაფერს — მიწის შეძენიდან დაწყებული, მშენებლობით, დაფინანსებითა და მარკეტინგით დასრულებული. საქართველოში დეველოპმენტი მიმზიდველი საინვესტიციო სფეროა, მაგრამ ის სავსეა სამართლებრივი გამოწვევებით: ზონალური შეზღუდვები, ნებართვების ბიუროკრატია, ინვესტორებთან ურთიერთობა და მყიდველთა უფლებების დაცვა. წარმატებული დეველოპერი საჭიროებს ძლიერ იურიდიულ ზურგს, რათა იდეა რეალურ, მომგებიან აქტივად აქციოს.
განვითარების პროცესში კრიტიკულია პროექტის სამართლებრივი სტრუქტურირება. ეს გულისხმობს მიწის სტატუსის ცვლილებას (მაგ. სასოფლოდან არასასოფლოზე), განაშენიანების რეგულირების გეგმის (გრგ) დამტკიცებას და მშენებლობის ნებართვის მოპოვებას. ნებისმიერი შეცდომა ამ ეტაპზე იწვევს პროექტის გაჭიანურებას და ფინანსურ ზარალს. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას უძრავი ქონების სამართლის ექსპერტებზე, რომლებიც უზრუნველყოფენ თქვენი დეველოპერული პროექტის სრულ სამართლებრივ ციკლს.
რას მოიცავს უძრავი ქონების განვითარების სერვისი?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ პაკეტს:
• მიწის ნაკვეთის შესწავლა (Land Due Diligence): ნაკვეთის სამართლებრივი ისტორიის, ყადაღების, სერვიტუტებისა და ზონალური შეზღუდვების შემოწმება.
• ურბანული დაგეგმარება: განაშენიანების რეგულირების გეგმის (გრგ) მომზადებასა და მუნიციპალიტეტში დამტკიცებაში დახმარება.
• მიწის სტატუსის ცვლილება: სასოფლო-სამეურნეო მიწის არასასოფლო დანიშნულებით შეცვლა მშენებლობისთვის.
• საინვესტიციო სტრუქტურირება: ინვესტორებთან ხელშეკრულებების გაფორმება, ერთობლივი საწარმოს (Joint Venture) შექმნა.
• ნებართვების მოპოვება: მშენებლობის ნებართვის მიღების პროცესის კოორდინაცია ყველა საჭირო ინსტანციასთან.
• გაყიდვების სამართლებრივი უზრუნველყოფა: წინასწარი ნასყიდობის ხელშეკრულებების მომზადება და მყიდველებთან ურთიერთობის რეგულირება.
დეველოპმენტის სერვისი აუცილებელია:
• საცხოვრებელი კომპლექსი: ინვესტორი ყიდულობს დიდ ნაკვეთს თბილისის გარეუბანში. საჭიროა გრგ-ს დამტკიცება, კომუნიკაციების მიყვანა და კორპუსების მშენებლობა.
• სასტუმრო კურორტზე: დეველოპერი აშენებს სასტუმროს გუდაურში ან ბათუმში. საჭიროა სპეციალური ზონალური შეთანხმებები და რეკრეაციული ნორმების დაცვა.
• მიწის ნაკვეთის დაყოფა: დიდი ნაკვეთის დაყოფა პატარა ნაკვეთებად კოტეჯების ასაშენებლად. ეს მოითხოვს მიწის გამიჯვნის პროექტის დამტკიცებას.
უძრავი ქონების განვითარება რეგულირდება:
სივრცის დაგეგმარების კოდექსით: რომელიც განსაზღვრავს ქალაქმშენებლობის წესებს და ნებართვების გაცემის პროცედურას.
მიწის მიზნობრივი დანიშნულების განსაზღვრის წესით: რომელიც არეგულირებს სასოფლო მიწის სტატუსის ცვლილებას.
საჯარო რეესტრის შესახებ კანონით: რომელიც უზრუნველყოფს საკუთრებისა და ვალდებულებების რეგისტრაციას (მაგ. წინასწარი ნასყიდობა).
1. პროექტის შეფასება: იდეის განხორციელებადობის სამართლებრივი ანალიზი (Feasibility Study).
2. მიწის მომზადება: სტატუსის ცვლილება, გაერთიანება/დაყოფა.
3. ნებართვები: პროექტირება და ნებართვის აღება.
4. რეალიზაცია: მშენებლობის პროცესის იურიდიული ზედამხედველობა და ფართების რეალიზაცია.
დეველოპმენტი მოითხოვს მრავალმხრივ ცოდნას: მიწის სამართალი, ადმინისტრაციული სამართალი, სახელშეკრულებო სამართალი. Legal.ge აერთიანებს ამ კომპეტენციებს ერთ სივრცეში. ჩვენი დახმარებით თქვენ შეძლებთ აქციოთ მიწა მაღალშემოსავლიან პროექტად, მინიმალური სამართლებრივი რისკებით. დაიწყეთ მშენებლობა საიმედო პარტნიორთან ერთად.