უძრავი ქონების გარიგების დახურვა
რა ღირს ნასყიდობის რეგისტრაცია?
საფასური დამოკიდებულია ვადებზე: 4 სამუშაო დღე - 50 ლარი, 1 დღე - 150 ლარი, ხოლო იმავე დღეს - 200 ლარი.
შეიძლება თუ არა თანხის ნაღდი ანგარიშსწორება?
კანონი არ კრძალავს, მაგრამ მაღალი რისკების გამო კატეგორიულად რეკომენდებულია საბანკო გადარიცხვა.
როდის უნდა გადავიხადო თანხა?
საუკეთესო პრაქტიკაა: თანხის დეპონირება ან გარანტიის წარდგენა ხელმოწერისას, ხოლო გამყიდველისთვის ჩარიცხვა - რეგისტრაციის დასრულების შემდეგ.
საჭიროა თუ არა მეუღლის თანხმობა?
თუ ქონება შეძენილია ქორწინების განმავლობაში, ის წარმოადგენს თანასაკუთრებას და მეუღლის თანხმობა სავალდებულოა, თუნდაც რეესტრში მხოლოდ ერთი მეუღლე ეწეროს.
უძრავი ქონების გარიგების დახურვა (Closing) არის ყიდვა-გაყიდვის პროცესის ფინალური და გადამწყვეტი ეტაპი, სადაც ხდება იურიდიული დოკუმენტების საბოლოო გაფორმება, თანხის გადარიცხვა და საკუთრების უფლების ოფიციალური გადაცემა. მიუხედავად იმისა, რომ მხარეები შესაძლოა უკვე შეთანხმებულნი იყვნენ ფასსა და პირობებზე, დახურვის პროცესი სავსეა ტექნიკური და სამართლებრივი ნიუანსებით, რომელთა უგულებელყოფამ შეიძლება ჩაშალოს მთელი გარიგება ბოლო წუთს. საქართველოში გარიგების დახურვა შეიძლება მოხდეს როგორც იუსტიციის სახლში, ისე ნოტარიუსთან. თითოეულ გზას აქვს თავისი სპეციფიკა. კვალიფიციური იურისტის როლი ამ ეტაპზე არის "დირიჟორის" ფუნქცია — მან უნდა უზრუნველყოს, რომ ყველა დოკუმენტი იყოს წესრიგში, ბანკმა დროულად გასცეს თანხა და რეგისტრაცია დასრულდეს შეფერხების გარეშე. ეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია რთული ტრანზაქციებისას, სადაც ჩართულია იპოთეკა, მინდობილობები ან მრავალი მხარე.
რას მოიცავს უძრავი ქონების გარიგების დახურვის მომსახურება?
ჩვენი მომსახურება უზრუნველყოფს გარიგების უსაფრთხო და სტრესისგან თავისუფალ დასრულებას:
• დოკუმენტაციის საბოლოო შემოწმება: ნასყიდობის ხელშეკრულების, ამონაწერების, თანხმობებისა (მაგ. მეუღლის) და მინდობილობების ვალიდურობის დადასტურება ხელმოწერამდე.
• ფინანსური ანგარიშსწორების კოორდინაცია: უსაფრთხო გადახდის მექანიზმების ორგანიზება (საბანკო გარანტია, ესქრო, აკრედიტივი) და მონიტორინგი, რომ გამყიდველმა მიიღოს თანხა მხოლოდ რეგისტრაციის შემდეგ.
• იპოთეკის დაფარვის მენეჯმენტი: თუ ქონება დატვირთულია, ბანკთან კომუნიკაცია ვალის დაფარვისა და იპოთეკის მოხსნის სინქრონიზაციისთვის გარიგების მომენტში.
• წარმომადგენლობა რეგისტრაციისას: მხარეების თანხლება იუსტიციის სახლში ან ნოტარიუსთან, პროცედურული საკითხების მოგვარება ადგილზე.
• მიღება-ჩაბარების აქტი: ქონების ფაქტობრივი გადაცემის დოკუმენტირება, გასაღებების გადაცემა და კომუნალური გამრიცხველიანების დაფიქსირება.
დახურვის ეტაპზე ხშირად ვხვდებით კრიტიკულ სიტუაციებს: ჯაჭვური გარიგებები: კლიენტი ყიდის ბინას და იმავე დღეს ყიდულობს ახალს. საჭიროა ორივე გარიგების ზუსტი სინქრონიზაცია დროში, რათა თანხები არ "გაიჭედოს". დისტანციური დახურვა: ერთი მხარე იმყოფება საზღვარგარეთ. იურისტი უზრუნველყოფს ვიდეო-ჩართვას ნოტარიუსთან ან მინდობილობის საფუძველზე მოქმედებას. ვალუტის კურსის რისკები: ფასი დაფიქსირებულია დოლარში, მაგრამ გადახდა ლარშია. იურისტი ხელშეკრულებაში აზუსტებს კურსის დაფიქსირების მომენტს, რათა თავიდან აიცილოს დავა კურსთა შორის სხვაობაზე. გადაუხდელი კომუნალურები: დახურვისას აღმოჩნდება ძველი დავალიანება. იურისტი უზრუნველყოფს თანხის დაკავებას ნასყიდობის ღირებულებიდან.
გარიგების დახურვის პროცედურებს განსაზღვრავს საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი (ხელშეკრულების დადების წესები), "საჯარო რეესტრის შესახებ" კანონი (რეგისტრაციის მომენტი, როგორც საკუთრების წარმოშობის საფუძველი) და "ნოტარიატის შესახებ" კანონი. ფინანსური ნაწილისთვის მნიშვნელოვანია საქართველოს ეროვნული ბანკის რეგულაციები ანგარიშსწორების შესახებ (მაგ. ფასის ლარში გადახდის ვალდებულება რეზიდენტებს შორის). კანონმდებლობის მიხედვით, საკუთრების უფლება გადადის მხოლოდ საჯარო რეესტრში რეგისტრაციის მომენტიდან, ამიტომ დახურვის პროცესი დასრულებულად ითვლება არა ფულის გადახდისას, არამედ ამონაწერის განახლებისას.
დახურვის დღეს (Closing Day) მხარეები იკრიბებიან შეთანხმებულ ადგილას (იუსტიციის სახლი, ბანკი ან ნოტარიუსი). იურისტი ამოწმებს ყველა დოკუმენტის საბოლოო ვერსიას. ხდება ხელშეკრულებაზე ხელმოწერა. თუ გამოიყენება საბანკო გარანტია ან ესქრო, მყიდველი რიცხავს თანხას ნეიტრალურ ანგარიშზე. დოკუმენტები რეგისტრირდება. რამდენიმე საათში ან დღეში (დაჩქარების მიხედვით) გამოდის ამონაწერი. ამონაწერის საფუძველზე ბანკი ათავისუფლებს თანხას გამყიდველისთვის. ბოლოს ფორმდება მიღება-ჩაბარების აქტი და გადაეცემა გასაღები.
გარიგების დახურვა ყველაზე სტრესული მომენტია, სადაც შეცდომის ფასი მაღალია. Legal.ge გთავაზობთ გამოცდილ "Closing Lawyer"-ებს, რომლებიც უზრუნველყოფენ პროცესის სიმშვიდეს და ორგანიზებულობას. ჩვენი სპეციალისტები კოორდინაციას უწევენ ბანკებს, რეესტრსა და მხარეებს, რათა თქვენი ტრანზაქცია დასრულდეს შეფერხების გარეშე. ნუ მისცემთ უფლებას ტექნიკურ დეტალებს ჩაშალონ თქვენი გარიგება — დახურეთ ის წარმატებით Legal.ge-სთან ერთად.