მასობრივი დათხოვნა არის რთული და მტკივნეული პროცესი ნებისმიერი ორგანიზაციისთვის, რომელიც ექვემდებარება საქართველოს შრომის კოდექსის მკაცრ რეგულაციებს. მასობრივად ითვლება დათხოვნა, როდესაც კომპანია 30 კალენდარული დღის განმავლობაში ათავისუფლებს თანამშრომელთა გარკვეულ რაოდენობას (მაგ. 100-ზე მეტი დასაქმებულის შემთხვევაში - მინიმუმ 10%-ს). ასეთი პროცესი მოითხოვს წინასწარ დაგეგმვას, რადგან დამსაქმებელი ვალდებულია 45 დღით ადრე შეატყობინოს დასაქმებულებს და შრომის სამინისტროს, ასევე გამართოს კონსულტაციები. ამ წესების დარღვევა გათავისუფლებას უკანონოს ხდის, რაც იწვევს კოლოსალურ ფინანსურ სანქციებსა და ყველა თანამშრომლის სამსახურში აღდგენის ვალდებულებას.
მასობრივი დათხოვნის დაგეგმვა (Mass Layoff Planning) გულისხმობს იურიდიულ და სტრატეგიულ მხარდაჭერას, რათა შემცირება განხორციელდეს კანონიერად, ეთიკურად და მინიმალური რისკებით. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი იურისტები ეხმარებიან კომპანიებს პროცესის თითოეულ ეტაპზე: შეტყობინების მომზადებიდან, კომპენსაციების გაანგარიშებით და მოლაპარაკებების წარმოებით დამთავრებული. ეს სერვისი კრიტიკულია რეორგანიზაციის, შერწყმის ან ეკონომიკური კრიზისის დროს.
რას მოიცავს მასობრივი დათხოვნის დაგეგმვის სერვისი?
- სამართლებრივი აუდიტი: განსაზღვრა, ხვდება თუ არა დაგეგმილი შემცირება მასობრივი დათხოვნის კატეგორიაში კანონის მიხედვით.
- სავალდებულო შეტყობინებები: წერილობითი შეტყობინებების მომზადება და გაგზავნა დასაქმებულებისთვის და ჯანდაცვის სამინისტროსთვის (45-დღიანი ვადის დაცვით).
- საკონსულტაციო პროცესი: მოლაპარაკებების წარმართვა დასაქმებულებთან ან მათ წარმომადგენლებთან დათხოვნის თავიდან აცილების ან შედეგების შემსუბუქების გზებზე.
- სელექციის კრიტერიუმები: ობიექტური და არადისკრიმინაციული კრიტერიუმების შემუშავება იმის განსასაზღვრად, თუ ვინ დარჩება და ვინ იქნება დათხოვნილი.
- კომპენსაციის პაკეტები: კანონით გათვალისწინებული და დამატებითი საკომპენსაციო პაკეტების (Severance Packages) გაანგარიშება და გაფორმება.
- დოკუმენტაციის წარმოება: ბრძანებების, ოქმების და შეთანხმებების იურიდიულად გამართული მომზადება.
ტიპური სცენარია ქარხნის დახურვა ან წარმოების ხაზის გაუქმება, რასაც მოჰყვება 50 თანამშრომლის გათავისუფლება. კომპანიამ ზუსტად უნდა დაიცვას ვადები, რათა თავიდან აიცილოს კოლექტიური სარჩელი. მეორე სცენარია ორი კომპანიის შერწყმა, რის შედეგადაც დუბლირებული პოზიციები (მაგ. ბუღალტერია) უნდა შემცირდეს. მესამე შემთხვევაა გლობალური ეკონომიკური კრიზისი, როცა კომპანია იძულებულია შეამციროს ხარჯები პერსონალის ხარჯზე.
პროცესი რეგულირდება საქართველოს შრომის კოდექსის 38-ე პრიმა მუხლით (მასობრივი დათხოვნა). კოდექსი ადგენს მკაცრ ვადებს: დამსაქმებელმა სულ მცირე 45 დღით ადრე უნდა გააგზავნოს შეტყობინება. გათავისუფლება ძალაში შედის სამინისტროსთვის შეტყობინების გაგზავნიდან არაუადრეს 45 დღისა. დარღვევის შემთხვევაში, გათავისუფლება ბათილია.
პროცესი იწყება ვადების გათვლით (Timeline). იურისტი ამზადებს შეტყობინების პროექტს სამინისტროსთვის. შემდეგ იწყება კონსულტაციები თანამშრომლებთან (რაც უნდა დადასტურდეს ოქმებით). დგება გასათავისუფლებელ პირთა სია ობიექტური კრიტერიუმებით. ვადის გასვლის შემდეგ გამოიცემა ინდივიდუალური ბრძანებები და გაიცემა კომპენსაციები.
მასობრივი დათხოვნა არის „იურიდიული ნაღმი“. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით შრომის სამართლის ექსპერტებს, რომლებსაც აქვთ მსხვილი რესტრუქტურიზაციის პროექტების მართვის გამოცდილება და დაგეხმარებიან ამ რთული პროცესის უმტკივნეულოდ გავლაში.