მოლაპარაკებები კოლექტიურ ხელშეკრულებაზე
ვალდებულია თუ არა დამსაქმებელი დაიწყოს მოლაპარაკება?
დიახ, თუ დასაქმებულთა გაერთიანება ითხოვს კოლექტიურ მოლაპარაკებას, დამსაქმებელი ვალდებულია ჩაერთოს პროცესში კეთილსინდისიერად, თუმცა ეს არ ნიშნავს, რომ ყველა მოთხოვნა უნდა დაკმაყოფილდეს.
რა ინფორმაცია უნდა მიაწოდოს დამსაქმებელმა პროფკავშირს?
დამსაქმებელმა უნდა მიაწოდოს ის ინფორმაცია, რომელიც აუცილებელია მოლაპარაკებების წარსამართად (მაგ. ფინანსური მდგომარეობა, დასაქმებულთა რაოდენობა), კონფიდენციალობის დაცვით.
რამდენ ხანს გრძელდება მოლაპარაკებები?
კანონი არ ადგენს კონკრეტულ ვადას, თუმცა მხარეებმა გონივრულ ვადებში უნდა მიაღწიონ შეთანხმებას. გაჭიანურებულმა პროცესმა შეიძლება მედიაციის საჭიროება წარმოშვას.
რა ხდება, თუ მხარეები ვერ თანხმდებიან?
თუ შეთანხმება ვერ იქნა მიღწეული, მხარეებს შეუძლიათ მიმართონ მედიაციას ან დაიწყონ კოლექტიური დავა, რაც საბოლოოდ შეიძლება გაფიცვით დასრულდეს.
მოლაპარაკებები კოლექტიურ ხელშეკრულებაზე არის სტრატეგიული პროცესი, სადაც დამსაქმებელი და დასაქმებულთა გაერთიანება (პროფკავშირი) თანხმდებიან შრომის პირობებზე. ეს პროცესი არ არის მხოლოდ ხელფასების განსაზღვრა; ეს არის ორგანიზაციის შრომითი კონსტიტუციის შექმნა, რომელიც წლების განმავლობაში არეგულირებს ურთიერთობებს. წარმატებული მოლაპარაკება მოითხოვს არა მხოლოდ სამართლებრივ ცოდნას, არამედ დიპლომატიის, მედიაციისა და ეკონომიკური ანალიზის უნარებს. ცუდად წარმართულმა მოლაპარაკებებმა შეიძლება გამოიწვიოს ჩიხი, გაფიცვა და ბიზნესის პარალიზება, მაშინ როცა პროფესიონალურად მართული პროცესი ქმნის სტაბილურობისა და ურთიერთპატივისცემის გარემოს.
რას მოიცავს კოლექტიური მოლაპარაკებების მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ სამართლებრივ თანხლებას მოლაპარაკებების პროცესში:
• მოსამზადებელი ეტაპი: არსებული მდგომარეობის ანალიზი, მეორე მხარის მოთხოვნების სამართლებრივი და ფინანსური შეფასება, მოლაპარაკების სტრატეგიის შემუშავება.
• დოკუმენტაციის პროექტირება: კოლექტიური ხელშეკრულების პირველადი ვერსიის შედგენა, რომელიც იცავს კლიენტის ინტერესებს და შეესაბამება საქართველოს კანონმდებლობას.
• უშუალო მონაწილეობა მოლაპარაკებებში: კლიენტის წარმომადგენლობა მაგიდასთან, არგუმენტირებული პოზიციის დაფიქსირება და კომპრომისული ვარიანტების შეთავაზება.
• იურიდიული ექსპერტიზა: მოწინააღმდეგე მხარის მიერ შემოთავაზებული ცვლილებების ანალიზი და ფარული საფრთხეების გამოვლენა.
• შეთანხმების გაფორმება: საბოლოო ტექსტის რედაქტირება და ხელმოწერის პროცედურის სამართლებრივი უზრუნველყოფა.
• რეგისტრაცია და აღსრულება: საჭიროების შემთხვევაში, შეთანხმების რეგისტრაცია და მისი იმპლემენტაციის გეგმის შედგენა.
სიტუაციები, როდესაც გჭირდებათ პროფესიონალი მომლაპარაკებელი
კვალიფიციური იურისტის ჩართვა აუცილებელია შემდეგ შემთხვევებში:
• პირველი კოლექტიური ხელშეკრულების დადება, როდესაც მხარეებს არ აქვთ მსგავსი გამოცდილება.
• არსებული ხელშეკრულების ვადის გასვლა და ახალი პირობების შეთანხმების საჭიროება.
• პროფკავშირების მიერ გაფიცვის მუქარა ან კოლექტიური დავის დაწყება.
• ეკონომიკური კრიზისის დროს, როდესაც დამსაქმებელს სურს შეამციროს ხარჯები და სჭირდება დასაქმებულთა თანხმობა პირობების შეცვლაზე.
• საერთაშორისო კომპანიის შესვლა ბაზარზე, რომელსაც სურს ადგილობრივი შრომითი სტანდარტების დანერგვა.
კოლექტიური მოლაპარაკებების პროცესი რეგულირდება საქართველოს შრომის კოდექსით. კოდექსი ავალდებულებს მხარეებს, აწარმოონ მოლაპარაკებები „კეთილსინდისიერად“ (Good Faith Bargaining). ეს ნიშნავს, რომ დამსაქმებელი ვალდებულია განიხილოს პროფკავშირის მოთხოვნები და მიაწოდოს ინფორმაცია, რომელიც საჭიროა მოლაპარაკებების ნორმალურად წარმართვისთვის.
ასევე მოქმედებს საქართველოს კანონი „პროფესიული კავშირების შესახებ“ და საქართველოს კანონი „მედიაციის შესახებ“ (თუ მოლაპარაკებები ჩიხში შევიდა და საჭიროა მედიატორის ჩართვა). კანონმდებლობა კრძალავს დისკრიმინაციას პროფკავშირის წევრობის ნიშნით და იცავს დასაქმებულთა წარმომადგენლებს მოლაპარაკებების პერიოდში.
1. მიზნების განსაზღვრა: კლიენტთან ერთად განისაზღვრება „წითელი ხაზები“ — რა პირობებზე არ შეიძლება დათანხმება და სად არის კომპრომისის სივრცე.
2. გუნდის ფორმირება: იქმნება საპროექტო ჯგუფი, რომელშიც შედიან იურისტები, HR სპეციალისტები და ფინანსისტები.
3. მოლაპარაკების რაუნდები: იმართება შეხვედრები მეორე მხარესთან. იურისტი უზრუნველყოფს პროცესის სამართლებრივ ჩარჩოში მოქცევას.
4. დოკუმენტის შეჯერება: მუხლობრივი განხილვა და ტექსტის საბოლოო ვერსიის მომზადება.
5. ხელმოწერა: ხელშეკრულების ოფიციალური გაფორმება და მისი ძალაში შესვლის უზრუნველყოფა.
წარმატებული მოლაპარაკება ხელოვნებაა, რომელიც მოითხოვს არა მხოლოდ კანონის ცოდნას, არამედ ფსიქოლოგიურ მდგრადობას და სტრატეგიულ აზროვნებას. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი სპეციალისტები არიან გამოცდილი მომლაპარაკებლები, რომლებსაც უმუშავიათ როგორც მსხვილი კორპორაციების, ისე ძლიერი პროფკავშირების მხარეს. ისინი დაგეხმარებიან, მიაღწიოთ ისეთ შეთანხმებას, რომელიც იქნება გრძელვადიანი, მდგრადი და ორივე მხარისთვის მომგებიანი.