სამუშაო ადგილზე ჯანმრთელობის დაზიანება არის ერთ-ერთი ყველაზე მძიმე და კომპლექსური შრომითი დავა. საქართველოს კანონმდებლობა დამსაქმებელს აკისრებს ვალდებულებას, აუნაზღაუროს დასაქმებულს სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულებისას მიყენებული ზიანი, თუ ეს გამოწვეული იყო უსაფრთხოების ნორმების დარღვევით ან დამსაქმებლის ბრალეულობით. ეს სერვისი მოიცავს როგორც დაშავებული დასაქმებულის ინტერესების დაცვას (კომპენსაციის მოთხოვნა), ისე დამსაქმებლის დაცვას უსაფუძვლო ბრალდებებისგან. დავა შეიძლება ეხებოდეს მკურნალობის ხარჯებს, შრომისუუნარობის პერიოდის ანაზღაურებას, მორალურ ზიანსა და მარჩენალდაკარგულის პენსიას.
ასეთი დავების დროს გადამწყვეტია მიზეზ-შედეგობრივი კავშირის დადგენა: იყო თუ არა ტრავმა პირდაპირ კავშირში სამუშაოსთან? დაიცვა თუ არა დამსაქმებელმა უსაფრთხოების წესები? გამოიჩინა თუ არა დასაქმებულმა დაუდევრობა? Legal.ge-ზე წარმოდგენილი ადვოკატები სპეციალიზდებიან შრომითი ტრავმების საქმეებზე. ისინი თანამშრომლობენ სამედიცინო და ტექნიკურ ექსპერტებთან, რათა შეაგროვონ უტყუარი მტკიცებულებები და მიაღწიონ სამართლიან შედეგს სასამართლოში ან მოლაპარაკების გზით.
რას მოიცავს ჯანმრთელობის დაზიანების დავების სერვისი?
- ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნა: სარჩელის მომზადება მატერიალური (მკურნალობა, წამლები, განაცდური) და მორალური ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნით.
- უბედური შემთხვევის აქტის გასაჩივრება: შრომის ინსპექციის ან დამსაქმებლის მიერ შედგენილი მოკვლევის ოქმის გასაჩივრება, თუ ის არასწორად ასახავს ფაქტებს.
- ყოველთვიური სარჩოს დანიშვნა: თუ დაზიანება იწვევს შრომისუნარიანობის ხანგრძლივ ან მუდმივ დაკარგვას, ყოველთვიური კომპენსაციის მოთხოვნა.
- მარჩენალდაკარგულის პენსია: ფატალური შემთხვევისას, გარდაცვლილის ოჯახის წევრებისთვის კომპენსაციის სამართლებრივი უზრუნველყოფა.
- დამსაქმებლის დაცვა: იურიდიული დახმარება კომპანიებისთვის, როდესაც დასაქმებული ითხოვს არარეალურ თანხებს ან ტრავმა არ უკავშირდება სამუშაოს.
- მედიაცია და მორიგება: დავის სასამართლოს გარეშე, მოლაპარაკების გზით დასრულება სამართლიანი კომპენსაციის სანაცვლოდ.
ტიპური სცენარია მშენებლობაზე მომუშავე, რომელიც ჩამოვარდა სიმაღლიდან დამცავი ღვედის გაუმართაობის გამო. მას სჭირდება ხანგრძლივი მკურნალობა და რეაბილიტაცია. ადვოკატი ითხოვს სრულ კომპენსაციას დამსაქმებლისგან. მეორე სცენარია ოფისის თანამშრომელი, რომელმაც მიიღო პროფესიული დაავადება (მაგ. მხედველობის დაქვეითება ან ხერხემლის პრობლემა) არასათანადო სამუშაო პირობების გამო. მესამე შემთხვევაა დამსაქმებელი, რომელსაც უჩივის ყოფილი თანამშრომელი ძველი ტრავმის გამო, რომელიც სინამდვილეში არასამუშაო დროს იქნა მიღებული; ადვოკატი ამტკიცებს კავშირის არარსებობას.
დავა ეფუძნება საქართველოს შრომის კოდექსს (მუხლი 45 - ზიანის ანაზღაურება) და სამოქალაქო კოდექსს (დელიქტური ვალდებულებები). ასევე მნიშვნელოვანია „შრომის უსაფრთხოების შესახებ“ ორგანული კანონი და მთავრობის დადგენილება „სამუშაო სივრცეში მომხდარი უბედური შემთხვევის მოკვლევისა და აღრიცხვის წესის შესახებ“. კანონი მკაცრ პასუხისმგებლობას აკისრებს დამსაქმებელს, თუ ზიანი მისი ბრალით (განზრახვით ან გაუფრთხილებლობით) დადგა.
პროცესი იწყება სამედიცინო დოკუმენტაციის და უბედური შემთხვევის ოქმის ანალიზით. ადვოკატი აფასებს ზიანის მოცულობას ექსპერტებთან ერთად. შემდეგ იგზავნება პრეტენზია დამსაქმებელთან (ან მზადდება შესაგებელი, თუ კლიენტი დამსაქმებელია). თუ მორიგება არ შედგა, სარჩელი შედის სასამართლოში. პროცესი შეიძლება მოიცავდეს სამედიცინო და ტექნიკურ ექსპერტიზას.
ჯანმრთელობის დაზიანების საქმეები ემოციურად და იურიდიულად მძიმეა. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება როგორც დაზარალებულების, ისე კომპანიების დაცვაში. მათ იციან, როგორ გამოთვალონ ზიანი სწორად და როგორ მიაღწიონ მაქსიმალურ კომპენსაციას ან მინიმალურ დანაკარგს კლიენტისთვის.