სოციალური დაცვის სამართლებრივი საკითხები
რა ვადაში შეიძლება სააგენტოს გადაწყვეტილების გასაჩივრება?
ადმინისტრაციული საჩივრის წარდგენის ვადა ჩვეულებრივ 1 თვეა გადაწყვეტილების ჩაბარებიდან. ვადის გაშვება ართულებს დავას, ამიტომ სწრაფი რეაგირებაა საჭირო.
შეუძლია თუ არა ადვოკატს დაესწროს სამედიცინო შემოწმებას?
უშუალოდ სამედიცინო შემოწმებას არა, მაგრამ ადვოკატს შეუძლია გააკონტროლოს პროცედურული მხარე და მოითხოვოს ექსპერტიზის ჩატარება ალტერნატიულ დაწესებულებაში.
ანაზღაურდება თუ არა ადვოკატის ხარჯები მოგების შემთხვევაში?
დიახ, თუ სასამართლო დაადგენს, რომ ადმინისტრაციულმა ორგანომ უკანონო გადაწყვეტილება მიიღო, მას შეიძლება დაეკისროს თქვენი ადვოკატის ხარჯების ანაზღაურება.
რა ხდება, თუ სააგენტო ფულს უკან ითხოვს?
თუ თანხა მიღებულია მოქალაქის ბრალის გარეშე (სააგენტოს შეცდომით), თანხის უკან დაბრუნება არ უნდა მოხდეს. ამის დასამტკიცებლად იურიდიული დახმარებაა საჭირო.
სოციალური დაცვის სამართლებრივი საკითხები, განსაკუთრებით შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა (შშმ) ჭრილში, მოიცავს რთულ ადმინისტრაციულ და სასამართლო დავებს სახელმწიფო უწყებებთან. ხშირად მოქალაქეები აწყდებიან პრობლემებს, როდესაც სოციალური მომსახურების სააგენტო ან სამედიცინო ექსპერტიზა დაუსაბუთებლად უარს ამბობს სტატუსის მინიჭებაზე, წყვეტს პენსიის გაცემას ან არასწორად ითვლის სოციალურ ქულებს. ეს სერვისი ფოკუსირებულია სწორედ სამართლებრივი დაცვის მექანიზმებზე — ადმინისტრაციული აქტების გასაჩივრებასა და კლიენტის ინტერესების დაცვაზე ბიუროკრატიული მანქანის წინააღმდეგ. კვალიფიციური იურისტი უზრუნველყოფს, რომ პროცედურული დარღვევები არ გახდეს თქვენი კანონიერი უფლებების შელახვის საფუძველი.
რას მოიცავს სოციალური დაცვის სამართლებრივი საკითხების სერვისი?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სიღრმისეულ იურიდიულ მომსახურებას:
• სამედიცინო-სოციალური ექსპერტიზის დასკვნის გასაჩივრება: თუ ექიმთა კომისიამ არასწორად შეაფასა თქვენი ჯანმრთელობის მდგომარეობა და უარი გითხრათ სტატუსზე, იურისტი მოამზადებს დასაბუთებულ საჩივარს რეგულირების სააგენტოში ან სასამართლოში.
• შეჩერებული პენსიის აღდგენა: დავა იმ შემთხვევებში, როდესაც პენსია შეწყდა არასწორი ინფორმაციის (მაგ. საზღვრის კვეთა, დასაქმება) საფუძველზე.
• წარმომადგენლობა სასამართლოში: სოციალური მომსახურების სააგენტოს წინააღმდეგ ადმინისტრაციული სარჩელის შეტანა და პროცესზე წარმომადგენლობა.
• განაცდურის ანაზღაურება: უკანონოდ შეწყვეტილი პერიოდის განმავლობაში მიუღებელი თანხის (განაცდურის) ანაზღაურების მოთხოვნა.
• კონსულტაცია საკანონმდებლო ცვლილებებზე: კლიენტის ინფორმირება ახალი რეგულაციების შესახებ, რომლებიც გავლენას ახდენს მათ სოციალურ პაკეტზე.
სამართლებრივი ჩარევა აუცილებელია შემდეგ შემთხვევებში:
• სტატუსის "ჩამოქვეითება": როდესაც ხელახალი შემოწმებისას პირს "მკვეთრად გამოხატული" სტატუსი შეეცვალა "მნიშვნელოვნად გამოხატულით", რაც ამცირებს პენსიას და აუქმებს საგადასახადო შეღავათებს.
• უარი პენსიაზე ბიუროკრატიული ხარვეზის გამო: დოკუმენტებში სახელის/გვარის უზუსტობის ან არქივიდან ცნობის ვერ მოძიების გამო პენსიის დანიშვნაზე უარის თქმა.
• ზედმეტად გადახდილი თანხის დაბრუნების მოთხოვნა: როდესაც სააგენტო მოქალაქეს ედავება, რომ მას არეკუთვნოდა მიღებული დახმარება და სთხოვს თანხის უკან დაბრუნებას.
• მეურვეობის საკითხები: ქმედუუნარო შშმ პირისთვის მეურვის დანიშვნასთან დაკავშირებული სამართლებრივი პროცედურები.
დავების განხილვისას ძირითადი ინსტრუმენტია საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსი, რომელიც განსაზღვრავს ადმინისტრაციული ორგანოს (სააგენტოს) ვალდებულებას, გადაწყვეტილება მიიღოს გამოკვლეული გარემოებების საფუძველზე. თუ გადაწყვეტილება დაუსაბუთებელია, ის ბათილია.
ასევე მნიშვნელოვანია "სამედიცინო-სოციალური ექსპერტიზის შესახებ" კანონი და ჯანდაცვის მინისტრის ბრძანებები, რომლებიც ადგენენ სტატუსის მინიჭების კრიტერიუმებს. სასამართლო დავები წარიმართება საქართველოს ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსის მიხედვით. იურისტი იყენებს ამ კანონებს, რათა დაამტკიცოს, რომ სახელმწიფომ დაარღვია ადმინისტრაციული წარმოების წესები.
პროფესიონალი იურისტი მართავს პროცესს შემდეგნაირად:
1. საქმის მასალების გამოთხოვა: სააგენტოდან სრული ადმინისტრაციული წარმოების მასალების გამოთხოვა გადაწყვეტილების მიზეზების გასარკვევად.
2. ალტერნატიული ექსპერტიზა: საჭიროების შემთხვევაში, დამოუკიდებელი სამედიცინო დასკვნის მოპოვება.
3. ადმინისტრაციული საჩივარი: ზემდგომ ორგანოში გასაჩივრება (სავალდებულო ეტაპი სასამართლომდე).
4. სარჩელი სასამართლოში: საბოლოო ინსტანცია, სადაც წყდება სტატუსისა და კომპენსაციის საკითხი.
სახელმწიფო სტრუქტურებთან დავა სპეციფიკურ ცოდნას მოითხოვს. რიგითი მოქალაქისთვის რთულია დაუპირისპირდეს სისტემას, რომელიც აღჭურვილია იურისტთა შტატით. Legal.ge-ს სპეციალისტებს აქვთ გამოცდილება ადმინისტრაციულ დავებში და იციან, როგორ აიძულონ ბიუროკრატიული აპარატი, იმოქმედოს კანონის ფარგლებში და აღადგინოს თქვენი დარღვეული უფლებები.