ბიომეტრიული მონაცემების დამუშავების წესები (Biometric Compliance) საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე მკაცრად რეგულირებადი სფეროა. ბიომეტრიული მონაცემები (სახის გამოსახულება, თითის ანაბეჭდი, თვალის ფერადი გარსი, ხმა) განეკუთვნება "განსაკუთრებული კატეგორიის" მონაცემებს. მათი დამუშავება დასაშვებია მხოლოდ გამონაკლის შემთხვევებში და უმაღლესი უსაფრთხოების სტანდარტების დაცვით. კომპანიები, რომლებიც იყენებენ სახის ამომცნობ სისტემებს (Face ID) დასწრების აღრიცხვისთვის, ან ბანკები, რომლებიც ახდენენ კლიენტის იდენტიფიკაციას ბიომეტრიით, ვალდებულნი არიან დაიცვან მთელი რიგი პროცედურული და ტექნიკური მოთხოვნები. ახალი "პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ" კანონის ამოქმედებით, ამ წესების დარღვევა იწვევს უზარმაზარ ჯარიმებს, რაც ბიზნესისთვის სერიოზულ რისკს წარმოადგენს.
Biometric Compliance-ის სერვისი მოიცავს ორგანიზაციის სრულ მომზადებას ბიომეტრიული მონაცემების კანონიერი დამუშავებისთვის. მომსახურება ფარავს:
- კანონიერი საფუძვლის დადგენა: ანალიზი, აქვს თუ არა კომპანიას უფლება დაამუშაოს ბიომეტრია (მაგ., არის თუ არა ეს "მკაცრად აუცილებელი" უსაფრთხოებისთვის თუ არსებობს წერილობითი თანხმობა).
- გავლენის შეფასება (DPIA): მონაცემთა დაცვაზე ზეგავლენის შეფასების დოკუმენტის მომზადება, რაც სავალდებულოა მაღალი რისკის შემცველი მონაცემების დამუშავებისას.
- თანხმობის ფორმების შემუშავება: სუბიექტის ინფორმირებული, ნებაყოფლობითი და მკაფიო თანხმობის ტექსტების მომზადება.
- უსაფრთხოების პოლიტიკა: ბიომეტრიული მონაცემების შენახვის, დაშიფვრისა და წვდომის კონტროლის პროცედურების გაწერა.
- ინსპექტორთან ურთიერთობა: პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურთან კონსულტაციები და შემოწმების შემთხვევაში ინტერესების დაცვა.
რეალური რისკები დიდია. მაგალითად, სპორტული დარბაზი იყენებს თითის ანაბეჭდს შესვლის კონტროლისთვის. თუ კლიენტს არ აქვს ალტერნატივა (მაგ., ბარათით შესვლა) და იძულებულია დატოვოს ანაბეჭდი, ეს კანონდარღვევაა, რადგან თანხმობა არ არის "ნებაყოფლობითი". მეორე მაგალითი: კომპანია აღრიცხავს თანამშრომლების სამსახურში გამოცხადებას სახის ამომცნობი კამერით. მონაცემთა დაცვის სამსახურის პრაქტიკით, ეს ხშირად არაპროპორციულ ჩარევად ითვლება, რადგან იგივე მიზნის მიღწევა შესაძლებელია ბარათით. მესამე შემთხვევა: აპლიკაცია ითხოვს სელფის იდენტიფიკაციისთვის. სად ინახება ეს ფოტო? გადაეცემა თუ არა მესამე პირს? თუ ეს გამჭვირვალე არ არის, კომპანია დაჯარიმდება.
სამართლებრივი ჩარჩო ეფუძნება საქართველოს კანონს პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ. კანონის მე-5 და მე-6 მუხლები განსაზღვრავს განსაკუთრებული კატეგორიის მონაცემთა დამუშავების საფუძვლებს. მნიშვნელოვანია ისიც, რომ ბიომეტრიული მონაცემების დამუშავება დასაშვებია მხოლოდ მაშინ, თუ მიზნის მიღწევა სხვა, ნაკლებად მტკივნეული საშუალებით შეუძლებელია (პროპორციულობის პრინციპი). მონაცემთა დაცვის სამსახურის გადაწყვეტილებები და რეკომენდაციები ქმნიან პრაქტიკას, რომლის ცოდნაც აუცილებელია.
სერვისის ფარგლებში სპეციალისტები ატარებენ აუდიტს: სად გროვდება ბიომეტრია, როგორ ინახება (ლოკალურად თუ ღრუბელში), ვის აქვს წვდომა და რამდენ ხანს ინახება. შემუშავდება "მონაცემთა წაშლის პოლიტიკა", რადგან მიზნის მიღწევის შემდეგ (მაგ., თანამშრომლის გათავისუფლება) მონაცემი დაუყოვნებლივ უნდა განადგურდეს. ეს პროცესი უზრუნველყოფს, რომ კომპანია არ აღმოჩნდეს სკანდალისა და ფინანსური სანქციების ეპიცენტრში.
Legal.ge გაძლევთ წვდომას მონაცემთა დაცვის სერტიფიცირებულ ოფიცრებსა და იურისტებზე. ბიომეტრია მომავლის ტექნოლოგიაა, მაგრამ ის მოითხოვს უმაღლესი დონის პასუხისმგებლობას. ნუ დაუშვებთ შეცდომებს ამ მგრძნობიარე სფეროში — გაიარეთ კონსულტაცია Legal.ge-ს ექსპერტებთან და აქციეთ შესაბამისობა თქვენს კონკურენტულ უპირატესობად.