ფულის გათეთრების წინააღმდეგ ბრძოლის შესაბამისობა (AML Compliance) არის კრიტიკულად მნიშვნელოვანი იურიდიული მომსახურება ფინანსური ტექნოლოგიების, კრიპტოვალუტის და საბანკო სექტორში მოქმედი კომპანიებისთვის საქართველოში. საქართველოს კანონმდებლობის გამკაცრებასთან და ევროპულ სტანდარტებთან დაახლოებასთან ერთად, ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის (AML/CFT) რეგულაციები გახდა უაღრესად კომპლექსური. განსაკუთრებით ეს ეხებათ ვირტუალური აქტივის მომსახურების პროვაიდერებს (VASP), რომლებიც ეროვნული ბანკის ზედამხედველობის ქვეშ მოექცნენ. AML შესაბამისობა არ არის მხოლოდ ბიუროკრატიული ვალდებულება; ეს არის ბიზნესის გადარჩენის საკითხი, რადგან წესების დარღვევა იწვევს კოლოსალურ ფინანსურ ჯარიმებს, ლიცენზიაზე უარის თქმას და სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას. შესაბამისად, კვალიფიციური AML სპეციალისტის ჩართულობა აუცილებელია სისტემის გამართული ფუნქციონირებისთვის.
AML Compliance მომსახურება მოიცავს ყოვლისმომცველ მიდგომას, რათა კომპანიამ სრულად დააკმაყოფილოს მარეგულირებლის მოთხოვნები. სერვისის ძირითადი კომპონენტებია:
- შიდა პოლიტიკისა და პროცედურების შემუშავება: კანონმდებლობაზე მორგებული დეტალური ინსტრუქციების შექმნა, რომელიც განსაზღვრავს კლიენტის იდენტიფიკაციის, რისკების შეფასებისა და მონიტორინგის წესებს.
- AML პროგრამული უზრუნველყოფის შერჩევა და დანერგვა: ტექნოლოგიური გადაწყვეტილებების ინტეგრაცია ტრანზაქციების ავტომატური მონიტორინგისთვის და სანქციების სიებში გადამოწმებისთვის.
- რისკების შეფასება (Enterprise-Wide Risk Assessment): კომპანიის საქმიანობასთან დაკავშირებული ფულის გათეთრების რისკების იდენტიფიცირება და მათი მართვის სტრატეგიის ჩამოყალიბება.
- რეპორტინგი ფინანსური მონიტორინგის სამსახურთან (FMS): საეჭვო გარიგებების (STR) და ზღვარს ზემოთ ტრანზაქციების (CTR) შესახებ ანგარიშგების სისტემის აწყობა.
- თანამშრომლების ტრენინგი: პერსონალის სწავლება, რათა მათ შეძლონ საეჭვო ქცევის ამოცნობა და სწორი რეაგირება.
- შესაბამისობის აუდიტი: არსებული სისტემის პერიოდული შემოწმება ხარვეზების აღმოსაჩენად.
რეალურ ცხოვრებაში AML შესაბამისობის ნაკლებობა მძიმე შედეგებს იწვევს. მაგალითად, კრიპტო-ბირჟა იწყებს ოპერირებას სათანადო AML პროგრამის გარეშე. რამდენიმე თვეში მას იყენებენ ჰაკერები მოპარული თანხების გასათეთრებლად. ეროვნული ბანკის შემოწმებისას აღმოჩნდება, რომ ბირჟას არ ჰქონდა ტრანზაქციების მონიტორინგის სისტემა. შედეგი: მრავალათასიანი ჯარიმა და რეგისტრაციის გაუქმება. მეორე სცენარი: ფინტექ კომპანია ემსახურება "მაღალი რისკის" იურისდიქციიდან (მაგ., ოფშორული ზონა) გადმორიცხულ თანხებს ისე, რომ არ იკვლევს თანხის წარმომავლობას. ეს იწვევს საბანკო ანგარიშების დაყადაღებას და პარტნიორი ბანკების მიერ მომსახურების შეწყვეტას. მესამე შემთხვევა: კომპანია ვერ აგზავნის სავალდებულო ანგარიშებს ფინანსური მონიტორინგის სამსახურში ტექნიკური გაუმართაობის გამო, რაც ავტომატურად იწვევს სანქციებს.
საქართველოში ამ სფეროს არეგულირებს საქართველოს კანონი „ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ“. ეს კანონი ადგენს ანგარიშვალდებულ პირთა წრეს (ბანკები, VASP-ები, ნოტარიუსები, კაზინოები და ა.შ.). გარდა ამისა, ვირტუალური აქტივის მომსახურების პროვაიდერებისთვის მოქმედებს საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ბრძანებები, რომლებიც დეტალურად გაწერს რეგისტრაციისა და ოპერირების წესებს. საერთაშორისო დონეზე საქართველო ითვალისწინებს FATF-ის (Financial Action Task Force) რეკომენდაციებს და MONEYVAL-ის შეფასებებს.
AML შესაბამისობის პროცესი იწყება "Gap Analysis"-ით — არსებული მდგომარეობის შედარებით კანონის მოთხოვნებთან. შემდეგ ინიშნება შესაბამისობაზე პასუხისმგებელი პირი (AML Officer/MLRO), რომელიც მართავს მთლიან პროცესს. იურისტები ამზადებენ დოკუმენტაციას, ხოლო ტექნიკური გუნდი ნერგავს სკრინინგის ხელსაწყოებს (მაგ., Chainalysis, Sumsub). ეს პროცესი არ არის ერთჯერადი; ის მუდმივ განახლებას საჭიროებს.
Legal.ge გაძლევთ წვდომას სერტიფიცირებულ AML სპეციალისტებსა და იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება როგორც ტრადიციულ საბანკო, ისე ინოვაციურ კრიპტო სექტორში. ჩვენ დაგეხმარებით ააწყოთ დაცული ბიზნესი, რომელიც აკმაყოფილებს მარეგულირებლის უმკაცრეს მოთხოვნებს. მოერიდეთ რისკებს და ენდეთ პროფესიონალებს Legal.ge-ზე.