IoT მოწყობილობების შესაბამისობა
საკმარისია თუ არა CE ნიშანი?
CE ნიშანი ადასტურებს ევროპულ სტანდარტებთან შესაბამისობას, რაც საქართველოში აღიარებულია, მაგრამ თან უნდა ახლდეს შესაბამისობის დეკლარაცია.
სავალდებულოა თუ არა ინსტრუქცია ქართულად?
დიახ, ტექნიკური რეგლამენტი და მომხმარებელთა უფლებების კანონი მოითხოვს ინსტრუქციას სახელმწიფო ენაზე.
რა სიხშირეებია დაშვებული?
სტანდარტული Wi-Fi (2.4/5 GHz) და Bluetooth სიხშირეები დაშვებულია უნებართვოდ, მაგრამ სპეციფიკური სიხშირეები შემოწმებას საჭიროებს.
რა საბუთები სჭირდება საბაჟოს?
ინვოისი, შესაბამისობის დეკლარაცია (DoC) და ტექნიკური აღწერილობა.
IoT მოწყობილობების შესაბამისობა (Compliance) ეხება ფიზიკური პროდუქტის ბაზარზე განთავსების მარეგულირებელ მოთხოვნებს. გარდა მონაცემთა დაცვისა, ჭკვიანი მოწყობილობები უნდა აკმაყოფილებდნენ ტექნიკურ რეგლამენტებს, უსაფრთხოების სტანდარტებს და რადიოსიხშირული სპექტრის მოთხოვნებს. საქართველოში მოქმედებს „რადიოდანადგარების შესახებ“ ტექნიკური რეგლამენტი, რომელიც ჰარმონიზებულია ევროპულ დირექტივასთან (RED). ნებისმიერი მოწყობილობა, რომელიც იყენებს Wi-Fi-ს, Bluetooth-ს ან სხვა უკაბელო კავშირს, საჭიროებს შესაბამისობის დეკლარაციას. ასევე მნიშვნელოვანია ელექტრომაგნიტური თავსებადობის (EMC) და დაბალი ძაბვის (LVD) სტანდარტების დაცვა.
შეუსაბამო პროდუქციის იმპორტი ან რეალიზაცია იწვევს საბაჟოზე პროდუქციის გაჩერებას ან ბაზრიდან ამოღებას. Legal.ge გთავაზობთ კონსულტაციებს იმპორტიორებისთვის და მწარმოებლებისთვის, რათა მათი IoT პროდუქცია შეუფერხებლად მოხვდეს ქართულ ბაზარზე.
რას მოიცავს IoT შესაბამისობის სერვისი?
სერვისი უზრუნველყოფს პროდუქტის ტექნიკურ და სამართლებრივ გამართულობას:
• სერტიფიცირების მართვა: დახმარება შესაბამისობის დეკლარაციის (DoC) მომზადებასა და საჭირო სერტიფიკატების (CE ნიშანდება) აღიარებაში საქართველოში.
• ეტიკეტირების აუდიტი: შემოწმება, არის თუ არა ეტიკეტზე მითითებული სავალდებულო ტექნიკური პარამეტრები ქართულ ენაზე.
• რადიოსიხშირეები: კონსულტაცია კომუნიკაციების კომისიასთან ნებართვების ან სიხშირეების გამოყენების თაობაზე.
• კიბერუსაფრთხოების მოთხოვნები: ახალი რეგულაციების შესაბამისად, მოწყობილობის დაცულობის სტანდარტების შემოწმება.
• ინსტრუქციების ლოკალიზაცია: მომხმარებლის სახელმძღვანელოს ქართული ვერსიის სამართლებრივი გამართვა.
ბიზნესები აწყდებიან შემდეგ ბარიერებს:
• საბაჟო შეფერხება: ჭკვიანი საათების პარტია გააჩერეს საზღვარზე, რადგან არ ახლდა შესაბამისობის დეკლარაცია.
• არასტანდარტული სიხშირე: შემოტანილი ამერიკული სტანდარტის მოწყობილობა მუშაობს სიხშირეზე, რომელიც საქართველოში ლიცენზირებადია ან აკრძალული.
• ეტიკეტირების დარღვევა: შეფუთვაზე არ არის მწარმოებლის მისამართი ან CE ნიშანი.
• უსაფრთხოების ხარვეზი: მოწყობილობა გადახურდა და დააზიანა ქონება, რადგან არ აკმაყოფილებდა ელექტროუსაფრთხოების სტანდარტებს.
სამართლებრივი ჩარჩო: ტექნიკური რეგლამენტები
მთავარი აქტებია „პროდუქტის უსაფრთხოებისა და თავისუფალი მიმოქცევის კოდექსი“ და მთავრობის დადგენილებები რადიოდანადგარებისა და ელექტრომაგნიტური თავსებადობის შესახებ. საქართველო აღიარებს ევროკავშირის ტექნიკურ რეგულაციებს, რაც ნიშნავს, რომ CE ნიშანდების მქონე პროდუქცია გამარტივებულად დაიშვება ბაზარზე, თუმცა დოკუმენტაცია მაინც აუცილებელია.
1. იდენტიფიკაცია: პროდუქტის კლასიფიკაცია (რა რეგლამენტები ვრცელდება).
2. დოკუმენტაცია: ტექნიკური პასპორტის შემოწმება.
3. ლოკალიზაცია: ეტიკეტისა და ინსტრუქციის თარგმნა/ადაპტაცია.
4. წარდგენა: საჭიროების შემთხვევაში, დოკუმენტების წარდგენა შემოსავლების სამსახურში (საბაჟოზე).
ტექნიკური რეგულაციების უგულებელყოფა იწვევს პროდუქციის კონფისკაციას და ბიზნესის ზარალს. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი იურისტები დაგეხმარებიან გაიაროთ ლაბირინთი სერტიფიცირებასა და საბაჟო პროცედურებში. შეიტანეთ ინოვაცია ბაზარზე შეუფერხებლად.