კიბერშეტევაზე რეაგირება და სამართლებრივი დახმარება
კანონიერია თუ არა ჰაკერისთვის გამოსასყიდის გადახდა?
საქართველოს კანონმდებლობა პირდაპირ არ კრძალავს გამოსასყიდის გადახდას, მაგრამ ეს შეიცავს რისკებს, როგორიცაა ტერორიზმის ან კრიმინალის დაფინანსება, რაც დასჯადია. რეკომენდებულია იურისტთან კონსულტაცია.
რა დრო მაქვს ინციდენტის შესატყობინებლად?
თუ ინციდენტი ეხება პერსონალურ მონაცემებს, სავალდებულოა შეტყობინება 72 საათის განმავლობაში. კრიტიკული სუბიექტებისთვის შესაძლოა იყოს უფრო მოკლე ვადები (მაგ. 24 საათი).
უნდა ვაცნობო თუ არა კლიენტებს მონაცემთა გაჟონვის შესახებ?
დიახ, თუ ინციდენტი მაღალი რისკის შემცველია მათი უფლებებისთვის, კანონი გავალდებულებთ შეატყობინოთ მათ დაუყოვნებლივ.
შეუძლია თუ არა იურისტს ჰაკერის პოვნა?
იურისტი ვერ იპოვის ჰაკერს, მაგრამ ის უზრუნველყოფს პოლიციის ეფექტურ მუშაობას და მტკიცებულებების კანონიერად მოპოვებას, რაც ზრდის დამნაშავის დასჯის შანსს.
კიბერშეტევაზე რეაგირება და გადაუდებელი სამართლებრივი დახმარება
კიბერშეტევა არის კრიზისული სიტუაცია, სადაც ყოველი წუთი გადამწყვეტია. როდესაც კომპანიის სისტემები გატეხილია, მონაცემები დაშიფრულია ან ინფორმაცია გაჟონილია, მენეჯმენტი უზარმაზარი წნეხის ქვეშ იმყოფება. პირველი 24-72 საათი, ე.წ. "ოქროს საათები", განსაზღვრავს კომპანიის სამართლებრივ და ფინანსურ მომავალს. არასწორმა ქმედებამ (მაგალითად, ინციდენტის დამალვამ, მტკიცებულებების წაშლამ ან გამოსასყიდის გადახდამ) შეიძლება გამოიწვიოს სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა, უზარმაზარი ჯარიმები და რეპუტაციის განადგურება. კიბერშეტევაზე რეაგირების სამართლებრივი სერვისი გულისხმობს კრიზისული მენეჯმენტის გუნდის მყისიერ ჩართვას, რომელიც მართავს სიტუაციას კანონის ფარგლებში.
ჩვენი პლატფორმის იურისტები გთავაზობენ ოპერატიულ სამართლებრივ დახმარებას კიბერინციდენტის დროს. მომსახურება მოიცავს:
• სავალდებულო შეტყობინებების მართვა: კანონმდებლობით დადგენილ ვადებში (მაგ. 72 საათი) პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურისა და სხვა მარეგულირებლების ინფორმირება, რათა თავიდან იქნეს აცილებული ჯარიმები ინციდენტის დამალვისთვის.
• მტკიცებულებების სამართლებრივი დამაგრება: ციფრული კვალის (ლოგები, სისტემური ფაილები) შენახვის პროცესის ზედამხედველობა ისე, რომ ისინი გამოსადეგი იყოს სასამართლოში ან პოლიციაში გამოძიებისთვის.
• კომუნიკაცია სამართალდამცავებთან: პოლიციაში განცხადების შეტანა და გამოძიებასთან თანამშრომლობა დაზარალებულის სტატუსით.
• მოლაპარაკება გამომძალველებთან (სამართლებრივი რისკები): Ransomware შეტევისას კონსულტაცია გამოსასყიდის გადახდის სამართლებრივ რისკებზე (მაგ. სანქცირებული პირების დაფინანსება).
• დაზარალებულთა შეტყობინება: კლიენტებისა და პარტნიორებისთვის ინფორმაციის მიწოდების ტექსტისა და ფორმის შემუშავება, რათა მინიმუმამდე იქნეს დაყვანილი პანიკა და სასამართლო დავების რისკი.
პრაქტიკაში ყველაზე დიდი შეცდომა არის პანიკა და ინციდენტის დამალვა. მაგალითად, კომპანია ჩუმად იხდის გამოსასყიდს, მაგრამ ჰაკერები მაინც ასაჯაროებენ მონაცემებს. შედეგად, კომპანია ჯარიმდება მონაცემთა დაცვის სამსახურის მიერ ინციდენტის შეუტყობინებლობისთვის და ამავდროულად კარგავს ფულს. სხვა შემთხვევაში, IT გუნდი ცდილობს სისტემის აღდგენას და შემთხვევით შლის ჰაკერის კვალს, რაც შეუძლებელს ხდის დამნაშავის პოვნას და ზიანის ანაზღაურებას. ასევე რთულია საერთაშორისო ასპექტი — თუ დაზარალდნენ ევროკავშირის მოქალაქეები, ამოქმედდება GDPR-ის რეგულაციები, რაც მოითხოვს სპეციფიკურ სამართლებრივ რეაგირებას.
კიბერშეტევაზე რეაგირების სამართლებრივი ჩარჩო ეფუძნება "პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ" კანონს, "ინფორმაციული უსაფრთხოების შესახებ" კანონს და სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსს. კანონი მკაცრად განსაზღვრავს შეტყობინების ვადებს და ფორმას. დაგვიანება თითოეული საათით ზრდის პასუხისმგებლობის რისკს. სისხლის სამართლის კოდექსი კი იცავს კომპანიას, როგორც დანაშაულის მსხვერპლს, მაგრამ ეს სტატუსი უნდა მოიპოვოთ სწორი სამართლებრივი ქმედებებით.
იურისტთან მუშაობა კრიზისის დროს არის 24/7 რეჟიმში. სპეციალისტები ქმნიან კრიზისულ შტაბს IT და PR გუნდებთან ერთად. ისინი ამოწმებენ ყოველ საჯარო განცხადებას, რათა კომპანიამ არ აღიაროს ბრალეულობა ნაადრევად. იურისტი ასევე აფასებს კონტრაქტებს კლიენტებთან, რათა დაადგინოს ფორს-მაჟორის პირობების გავრცელება კიბერშეტევაზე.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას კრიზისული მენეჯმენტის გამოცდილების მქონე იურისტებთან. კიბერშეტევა გარდაუვალი საფრთხეა, მაგრამ მისი შედეგები მართვადია. არ დარჩეთ მარტო კრიზისის წინაშე — იმოქმედეთ სწრაფად და კანონიერად ჩვენი ექსპერტების დახმარებით.