კიბერუსაფრთხოების პოლიტიკისა და შიდა რეგულაციების შემუშავება
კიბერუსაფრთხოების პოლიტიკა არ არის უბრალოდ ტექნიკური დოკუმენტი; ეს არის კომპანიის "კონსტიტუცია" ციფრულ სივრცეში, რომელიც განსაზღვრავს ქცევის წესებს, პასუხისმგებლობებსა და პროცედურებს. საქართველოში მოქმედი კანონმდებლობა, განსაკუთრებით პერსონალურ მონაცემთა დაცვისა და ინფორმაციული უსაფრთხოების კუთხით, ორგანიზაციებს ავალდებულებს ჰქონდეთ დოკუმენტირებული და იმპლემენტირებული უსაფრთხოების ზომები. სწორად შედგენილი პოლიტიკა არის არა მხოლოდ მარეგულირებელთან შესაბამისობის გარანტი, არამედ უმნიშვნელოვანესი სამართლებრივი მტკიცებულება ინციდენტის დროს. თუ კომპანიას არ აქვს გაწერილი წესები, ის ვერ დააკისრებს პასუხისმგებლობას გულგრილ თანამშრომელს და ვერ დაიცავს თავს კლიენტების ან სახელმწიფოს პრეტენზიებისგან.
ჩვენი პლატფორმის იურისტები და IT აუდიტორები გთავაზობენ კიბერუსაფრთხოების პოლიტიკის კომპლექსურ შემუშავებას, რომელიც მორგებულია თქვენი ბიზნესის სპეციფიკაზე. მომსახურება მოიცავს:
- Gap Analysis (ხარვეზების ანალიზი): არსებული პროცესების შესწავლა და მათი შედარება საქართველოს კანონმდებლობასთან და ISO 27001 სტანდარტთან.
- ინფორმაციული უსაფრთხოების ძირითადი პოლიტიკის შემუშავება: დოკუმენტი, რომელიც განსაზღვრავს ორგანიზაციის სტრატეგიას, მიზნებსა და მენეჯმენტის პასუხისმგებლობას.
- დაშვების კონტროლის პოლიტიკა (Access Control): წესები, თუ ვინ, როდის და როგორ იღებს წვდომას კომპანიის მონაცემებსა და სისტემებზე.
- ინციდენტზე რეაგირების გეგმა (Incident Response Plan): ნაბიჯ-ნაბიჯ გაწერილი სამართლებრივი და ტექნიკური მოქმედებები კიბერშეტევის დროს.
- დისტანციური მუშაობისა და BYOD პოლიტიკა: პირადი მოწყობილობების გამოყენებისა და სახლიდან მუშაობის უსაფრთხოების წესები, რაც განსაკუთრებით აქტუალურია თანამედროვე რეალობაში.
- თანამშრომელთა გაცნობის პროცედურა: პოლიტიკის იურიდიული ძალის მისანიჭებლად აუცილებელია, რომ თითოეული თანამშრომელი ხელმოწერით გაეცნოს მას; იურისტი უზრუნველყოფს ამ პროცესის გამართულობას.
პრაქტიკაში ხშირად ვხვდებით სიტუაციას, როდესაც კომპანიას ფორმალურად აქვს "გადმოწერილი" პოლიტიკა, რომელიც რეალურად არ მუშაობს. მაგალითად, პოლიტიკაში წერია, რომ პაროლები იცვლება 30 დღეში ერთხელ, რეალურად კი სისტემა ამას არ ითხოვს. ინციდენტის დროს ეს შეუსაბამობა ხდება კომპანიის ბრალეულობის დამამტკიცებელი საბუთი. სხვა შემთხვევაში, თანამშრომელი კარგავს ლეპტოპს კლიენტების მონაცემებით. თუ კომპანიას არ ჰქონდა გაწერილი მოწყობილობის დაცვის წესები (მაგ. დისკის დაშიფვრა), კომპანია ჯარიმდება. ასევე, შრომითი დავების დროს, დამსაქმებელი ვერ გაათავისუფლებს თანამშრომელს უსაფრთხოების წესების დარღვევისთვის, თუ ეს წესები არ იყო დოკუმენტირებული და თანამშრომლისთვის გაცნობილი.
პოლიტიკის შემუშავებისას იურისტები ეყრდნობიან საქართველოს კანონს "ინფორმაციული უსაფრთხოების შესახებ", "პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ" კანონს და საქართველოს შრომის კოდექსს. შრომის კოდექსი განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რადგან ნებისმიერი შიდა რეგულაცია უნდა იყოს შრომითი ხელშეკრულების ნაწილი ან შინაგანაწესი, რათა მას ჰქონდეს სავალდებულო იურიდიული ძალა დასაქმებულისთვის.
იურისტთან მუშაობა არის ინტერაქტიული პროცესი. სპეციალისტი ჯერ სწავლობს ბიზნეს პროცესებს (რა მონაცემებს ამუშავებთ, სად ინახავთ), შემდეგ ამზადებს პოლიტიკის პროექტს და გადის კონსულტაციას მენეჯმენტთან. საბოლოო ეტაპი არის პოლიტიკის იმპლემენტაცია — თანამშრომლების ტრენინგი და ხელმოწერების შეგროვება. ეს უზრუნველყოფს, რომ დოკუმენტი იყოს "ცოცხალი" და არა უბრალოდ ფურცელი თაროზე.
Legal.ge გაძლევთ საშუალებას დაუკავშირდეთ ექსპერტებს, რომლებსაც შეუძლიათ ტექნიკური მოთხოვნების სამართლებრივ ენაზე თარგმნა. კარგად შედგენილი კიბერუსაფრთხოების პოლიტიკა არის თქვენი პირველი დაცვის ხაზი მარეგულირებელთან და სასამართლოში. შექმენით მყარი სამართლებრივი საფუძველი თქვენი ციფრული უსაფრთხოებისთვის ჩვენი სპეციალისტების დახმარებით.