კიბერუსაფრთხოების სტანდარტები და შესაბამისობა კრიპტო ბიზნესისთვის
კრიპტო ბიზნესები — ბირჟები, საფულეების პროვაიდერები, კასტოდიანები — კიბერდამნაშავეების ნომერ პირველ სამიზნეს წარმოადგენენ. ციფრული აქტივების შეუქცევადი ბუნებიდან გამომდინარე, უსაფრთხოების დარღვევა ხშირად ფატალურია ბიზნესისთვის. საქართველოში, სადაც კრიპტო სექტორი რეგულირებადი ხდება, ეროვნული ბანკი აწესებს მკაცრ მოთხოვნებს ვირტუალური აქტივების მომსახურების პროვაიდერების (VASP) ინფორმაციულ უსაფრთხოებაზე. კიბერუსაფრთხოების სამართლებრივი შესაბამისობა არ არის მხოლოდ IT საკითხი; ეს არის სამართლებრივი ვალდებულება, დაიცვათ მომხმარებელთა თანხები და პერსონალური მონაცემები. შეუსაბამობა იწვევს ლიცენზიის გაუქმებას, მძიმე ჯარიმებს და სამართლებრივ პასუხისმგებლობას დაზარალებულთა წინაშე.
ჩვენი სერვისი მოიცავს კიბერუსაფრთხოების სამართლებრივი ჩარჩოს სრულ გამართვას და აუდიტს, რაც აუცილებელია VASP-ის ავტორიზაციისთვის და ოპერირებისთვის:
- ინფორმაციული უსაფრთხოების პოლიტიკის შემუშავება: ISO 27001 სტანდარტებისა და ეროვნული ბანკის მოთხოვნების შესაბამისი შიდა დოკუმენტაციის მომზადება.
- პერსონალურ მონაცემთა დაცვა (GDPR/ადგილობრივი კანონი): კრიპტო ტრანზაქციებისას კლიენტთა მონაცემების დამუშავების, შენახვისა და გადაცემის სამართლებრივი რეგულირება.
- ინციდენტებზე რეაგირების გეგმა: სავალდებულო სამართლებრივი პროცედურების გაწერა კიბერშეტევის ან მონაცემთა გაჟონვის შემთხვევაში (მარეგულირებლისა და მომხმარებლების ინფორმირების ვადები).
- მესამე მხარის რისკების მართვა: კონტრაქტების აუდიტი IT ვენდორებთან, ღრუბლოვან სერვისებთან და აუდიტორებთან, რათა უზრუნველყოფილი იყოს პასუხისმგებლობის გადანაწილება.
- თანამშრომელთა კონფიდენციალურობის ხელშეკრულებები (NDA): მკაცრი სამართლებრივი ბერკეტების შექმნა ინსაიდერული საფრთხეების პრევენციისთვის.
- VASP რეგისტრაციის მხარდაჭერა IT ნაწილში: ეროვნულ ბანკში წარსადგენი ტექნიკური და უსაფრთხოების დოკუმენტაციის სამართლებრივი გამართვა.
პრაქტიკაში, კიბერუსაფრთხოების სამართლებრივი ასპექტების უგულებელყოფას სავალალო შედეგები მოაქვს. გავრცელებული სცენარია "ფიშინგ" შეტევა თანამშრომელზე, რის შედეგადაც ჰაკერები იღებენ წვდომას კლიენტების საფულეებზე. თუ კომპანიას არ ჰქონდა დანერგილი შესაბამისი უსაფრთხოების პროტოკოლები და თანამშრომელთა ტრენინგის დადასტურებული სისტემა, კომპანია ვერ შეძლებს თავის მართლებას სასამართლოში და დაეკისრება სრული მატერიალური პასუხისმგებლობა. მეორე პრობლემაა პერსონალური მონაცემების გაჟონვა (KYC დოკუმენტები), რაც იწვევს სახელმწიფო ინსპექტორის მიერ დაჯარიმებას. ასევე ხშირია დავები, როდესაც პროგრამული უზრუნველყოფის მიმწოდებელი (ვენდორი) უშვებს შეცდომას, მაგრამ კონტრაქტი არ ითვალისწინებს მის პასუხისმგებლობას ზარალზე.
საქართველოში ამ სფეროს არეგულირებს "ინფორმაციული უსაფრთხოების შესახებ" კანონი (რომელიც კრიტიკული ინფრასტრუქტურის სუბიექტებს ეხება) და "პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ" კანონი. სპეციფიკურად კრიპტო ბიზნესისთვის (VASP) მოქმედებს საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ბრძანება "ვირტუალური აქტივის მომსახურების პროვაიდერის რეგისტრაციის, რეგისტრაციის გაუქმებისა და რეგულირების წესის დამტკიცების შესახებ", რომელიც პირდაპირ ითხოვს ინფორმაციული სისტემების აუდიტს და უსაფრთხოების პოლიტიკის არსებობას. ასევე მნიშვნელოვანია სამოქალაქო კოდექსის ნორმები ზიანის ანაზღაურების შესახებ.
იურისტის როლი ამ პროცესში არის ტექნიკური მოთხოვნების სამართლებრივ ენაზე თარგმნა და აღსრულებად დოკუმენტებად ქცევა. მუშაობა იწყება არსებული რისკების შეფასებით (Gap Analysis). შემდეგ მზადდება უსაფრთხოების პოლიტიკა, რომელიც მტკიცდება დირექტორის მიერ. იურისტი ასევე მონაწილეობს ტექნიკური აუდიტის პროცესში, რათა აუდიტორის დასკვნა იყოს გამოსადეგი სამართლებრივი მიზნებისთვის. ინციდენტის მოხდენისას კი იურისტი მართავს კრიზისულ კომუნიკაციას სამართალდამცავებთან და მარეგულირებელთან.
Legal.ge გაძლევთ საშუალებას დაუკავშირდეთ იურისტებს, რომლებიც სპეციალიზდებიან კიბერსამართალსა და კრიპტო რეგულაციებში. მხოლოდ ტექნიკური დაცვა არ არის საკმარისი; თქვენ გჭირდებათ სამართლებრივი ფარი, რომელიც დაგიცავთ მარეგულირებლის სანქციებისა და კლიენტების სარჩელებისგან. უზრუნველყავით თქვენი კრიპტო ბიზნესის მდგრადობა და სანდოობა Legal.ge-ს კვალიფიციური სპეციალისტების დახმარებით.