კონფიდენციალურობის პოლიტიკის შედგენა
სავალდებულოა თუ არა კონფიდენციალურობის პოლიტიკა ყველა ვებგვერდისთვის?
დიახ, თუ ვებგვერდი აგროვებს რაიმე სახის პერსონალურ მონაცემს (თუნდაც IP მისამართს, ქუქი-ფაილებს ან საკონტაქტო ფორმის მონაცემებს), პოლიტიკის არსებობა სავალდებულოა.
შემიძლია გამოვიყენო სხვა კომპანიის პოლიტიკა?
არა, ეს ძალიან სარისკოა. სხვისი პოლიტიკა არ ასახავს თქვენს რეალურ პროცესებს, რამაც შეიძლება შეცდომაში შეიყვანოს მომხმარებელი და გამოიწვიოს დაჯარიმება.
რა ენაზე უნდა იყოს პოლიტიკა?
თუ თქვენი მომსახურება მიმართულია საქართველოს მოქალაქეებზე, პოლიტიკა აუცილებლად უნდა იყოს ქართულ ენაზე. სხვა ენები დამატებითია.
რამდენად ხშირად უნდა განვაახლო პოლიტიკა?
ყოველ ჯერზე, როდესაც იცვლება მონაცემთა დამუშავების პროცესი (მაგ. დაამატეთ ახალი ანალიტიკური ხელსაწყო) ან კანონმდებლობა, პოლიტიკა უნდა განახლდეს.
კონფიდენციალურობის პოლიტიკის (Privacy Policy) შედგენა არის პირველი და უმნიშვნელოვანესი ნაბიჯი ნებისმიერი ციფრული ბიზნესისთვის, რათა უზრუნველყოს საქართველოს კანონმდებლობასთან შესაბამისობა და მოიპოვოს მომხმარებლის ნდობა. კონფიდენციალურობის პოლიტიკა არ არის მხოლოდ ფორმალური დოკუმენტი ვებგვერდის „ფუტერში“; ეს არის იურიდიული დაპირება და განაცხადი იმის შესახებ, თუ როგორ ეპყრობა კომპანია მის ხელთ არსებულ ყველაზე ძვირფას აქტივს — მომხმარებლის პერსონალურ მონაცემებს. საქართველოს კანონი „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ (ისევე, როგორც ევროპული GDPR) იმპერატიულად მოითხოვს, რომ მონაცემთა შეგროვების მომენტში სუბიექტს მიეწოდოს ამომწურავი ინფორმაცია დამუშავების მიზნების, ვადების, უფლებებისა და მესამე პირებისთვის მონაცემთა გადაცემის შესახებ. სწორად შედგენილი პოლიტიკა იცავს ბიზნესს ჯარიმებისგან და აჩვენებს ინვესტორებსა და პარტნიორებს, რომ კომპანია პასუხისმგებლობით ეკიდება რეგულაციებს.
ბევრი კომპანია უშვებს შეცდომას, როდესაც სხვა ვებგვერდიდან აკოპირებს პოლიტიკის ტექსტს (Copy-Paste) ან იყენებს უცხოურ შაბლონებს, რომლებიც არ შეესაბამება ქართულ რეალობასა და კანონმდებლობას. ასეთი მიდგომა ქმნის სერიოზულ სამართლებრივ რისკებს, რადგან დოკუმენტი არ ასახავს რეალურ პროცესებს. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას დაუკავშირდეთ კვალიფიციურ იურისტებს, რომლებიც შეიმუშავებენ თქვენს ბიზნეს-მოდელზე მორგებულ, ინდივიდუალურ კონფიდენციალურობის პოლიტიკას.
რას მოიცავს კონფიდენციალურობის პოლიტიკის შემუშავების სერვისი?
პროფესიონალი იურისტის მიერ მომზადებული დოკუმენტი ფარავს ყველა საკვანძო ასპექტს:
• მონაცემთა დამუშავების მიზნების განსაზღვრა: დეტალური აღწერა, თუ რატომ გროვდება კონკრეტული მონაცემი (მაგ. სერვისის მისაწოდებლად, მარკეტინგისთვის, ანალიტიკისთვის).
• სამართლებრივი საფუძვლები: თითოეული დამუშავების აქტივობისთვის კანონიერი საფუძვლის (თანხმობა, ხელშეკრულება, კანონიერი ინტერესი) მითითება.
• მონაცემთა შენახვის ვადები: კონკრეტული პერიოდების გაწერა, თუ რამდენ ხანს ინახება ესა თუ ის ინფორმაცია და როდის იშლება იგი.
• მესამე მხარეები და ტრანსსასაზღვრო გადაცემა: ინფორმაცია იმის შესახებ, თუ ვის შეიძლება გადაეცეს მონაცემები (მაგ. ქლაუდ-პროვაიდერები, კურიერები) და იგზავნება თუ არა ისინი საქართველოს ფარგლებს გარეთ.
• მომხმარებლის უფლებები: მკაფიო ინსტრუქცია, როგორ შეუძლია მომხმარებელს მოითხოვოს მონაცემთა გასწორება, წაშლა, დაბლოკვა ან პორტირება.
• ქუქი-ფაილების (Cookies) პოლიტიკა: ვებგვერდზე გამოყენებული ტრეკერების კლასიფიკაცია და მართვის მექანიზმები.
პოლიტიკის შემუშავება კრიტიკულია შემდეგ შემთხვევებში:
• ელექტრონული კომერციის (E-commerce) გაშვება: ონლაინ მაღაზია ითხოვს მომხმარებლის მისამართს, ბარათის მონაცემებსა და ტელეფონის ნომერს. აუცილებელია პოლიტიკა, რომელიც განმარტავს ამ მონაცემების დაცულობას.
• მობილური აპლიკაცია: აპლიკაცია ითხოვს წვდომას მომხმარებლის ლოკაციაზე, კონტაქტებსა და კამერაზე. App Store და Google Play ითხოვენ ვალიდურ კონფიდენციალურობის პოლიტიკას აპლიკაციის გამოსაქვეყნებლად.
• SaaS პლატფორმა: კომპანია სთავაზობს პროგრამულ უზრუნველყოფას ბიზნესს. კლიენტებს სჭირდებათ გარანტია, რომ მათი ატვირთული მონაცემები დაცულია.
• მარკეტინგული კამპანიები: ლენდინგ-გვერდის (Landing Page) შექმნა ლიდების მოსაგროვებლად. თუ გვერდზე არ არის პოლიტიკა, სარეკლამო პლატფორმებმა (Google Ads, Facebook) შეიძლება დაბლოკოს კამპანია.
სამართლებრივი ჩარჩო: გამჭვირვალობა და ინფორმირება
საქართველოს კანონი „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ (ახალი რედაქცია) ადგენს გამჭვირვალობის პრინციპს. ეს ნიშნავს, რომ ინფორმაცია მონაცემთა დამუშავების შესახებ უნდა იყოს დაწერილი მარტივი, გასაგები ენით და იყოს ადვილად ხელმისაწვდომი. რთული იურიდიული ტერმინოლოგიით გაჯერებული, გაუგებარი ტექსტი შეიძლება ჩაითვალოს კანონის დარღვევად, რადგან მომხმარებელი ვერ იღებს სათანადო ინფორმაციას. გარდა ამისა, თუ კომპანია ემსახურება ევროპელ მომხმარებლებს, პოლიტიკა უნდა შეესაბამებოდეს GDPR-ის მე-13 და მე-14 მუხლებს, რომლებიც კიდევ უფრო დეტალურ ინფორმაციას ითხოვენ.
1. ბიზნეს-პროცესების ანალიზი: იურისტი სწავლობს, რა მონაცემებს აგროვებს კომპანია და რა გზებით (ვებგვერდი, აპლიკაცია, ქაღალდი).
2. დრაფტის მომზადება: ინდივიდუალური პოლიტიკის ტექსტის შედგენა ქართულ (და საჭიროების შემთხვევაში ინგლისურ/რუსულ) ენაზე.
3. ინტეგრაციის კონსულტაცია: რჩევები, თუ სად და როგორ უნდა განთავსდეს პოლიტიკა ვებგვერდზე (მაგ. რეგისტრაციის ფორმასთან).
4. Cookie ბანერის გამართვა: ტექსტის მომზადება ქუქიების თანხმობის ბანერისთვის.
5. პერიოდული განახლება: კანონმდებლობის ან ბიზნეს-პროცესების ცვლილებისას დოკუმენტის კორექტირება.
შაბლონური პოლიტიკა ვერ დაგიცავთ რეალური პრობლემებისგან. პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურის მიერ შემოწმებისას პირველი, რასაც ისინი ამოწმებენ, არის სწორედ კონფიდენციალურობის პოლიტიკა და მისი შესაბამისობა რეალობასთან. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი სპეციალისტები უზრუნველყოფენ, რომ თქვენი დოკუმენტაცია იყოს არა მხოლოდ კანონიერი, არამედ პრაქტიკული და თქვენს ბიზნესზე მორგებული. დაიცავით თქვენი ბიზნესი და პატივი ეცით მომხმარებლის უფლებებს პროფესიონალურად შედგენილი დოკუმენტებით.