შესავალი: კრიპტო ბიზნესის დაწყება საქართველოში
საქართველო საერთაშორისო ასპარეზზე ცნობილია როგორც კრიპტო მეგობრული ქვეყანა, თუმცა რეალური კრიპტო ბიზნესის დაწყება უფრო მეტს მოითხოვს, ვიდრე უბრალოდ კომპანიის დარეგისტრირებას. „კრიპტო ბიზნესის რეგისტრაცია და ავტორიზაცია“ არის ყოვლისმომცველი სერვისი, რომელიც განკუთვნილია მეწარმეებისთვის, რომლებსაც სურთ ლეგალური და მდგრადი სტრუქტურის შექმნა საქართველოში. ეს მოიცავს არა მხოლოდ VASP ლიცენზიისთვის მომზადებას, არამედ კორპორაციულ სტრუქტურირებას, საგადასახადო დაგეგმარებას, IT ინფრასტრუქტურის იურიდიულ შეფასებას და, რაც მთავარია, საბანკო პრობლემების გადაჭრას. სწორი სტარტი გადამწყვეტია, რადგან არასწორად შერჩეულმა იურიდიულმა ფორმამ ან საგადასახადო რეჟიმმა შეიძლება მომავალში ბიზნესის პარალიზება გამოიწვიოს.
პროფესიონალი იურისტების გუნდი გეხმარებათ ბიზნეს მოდელის ოპტიმიზაციაში — იქნება ეს მაინინგი, ტრეიდინგი, ტოკენიზაცია თუ ბლოკჩეინ დეველოპმენტი. ჩვენი მიზანია, შევქმნათ ისეთი სამართლებრივი გარსაცმი, რომელიც მიმზიდველი იქნება ინვესტორებისთვის და მისაღები მარეგულირებლისთვის.
რას მოიცავს კრიპტო ბიზნესის რეგისტრაციის სერვისი
ეს სერვისი წარმოადგენს „ერთი ფანჯრის“ პრინციპით მომსახურებას კრიპტო სტარტაპებისთვის:
- იურიდიული ფორმის შერჩევა: კონსულტაცია შპს-ს (LLC) ან სააქციო საზოგადოების (JSC) უპირატესობებზე, კაპიტალის მოთხოვნებისა და მმართველობის სტრუქტურის გათვალისწინებით.
- საგადასახადო სტრუქტურირება: „ესტონური მოდელის“ (მოგების გადასახადის გადავადება) გამოყენება და სპეციალური საგადასახადო რეჟიმების (მაგ. „ვირტუალური ზონის პირი“ ან „საერთაშორისო კომპანია“) განხილვა IT კომპონენტის მქონე კრიპტო ბიზნესებისთვის.
- საბანკო ანგარიშების გახსნა: ყველაზე რთული ეტაპი — მოლაპარაკება პრო-კრიპტო ბანკებთან ან საგადახდო სისტემებთან (EMI) ანგარიშის გასახსნელად.
- საოფისე და HR საკითხები: რეალური ეკონომიკური ყოფნის (Substance) უზრუნველყოფა, რაც აუცილებელია როგორც საგადასახადო, ისე სალიცენზიო მიზნებისთვის.
- ინტელექტუალური საკუთრების დაცვა: სავაჭრო ნიშნის რეგისტრაცია და პროგრამული კოდის დაცვა.
- სადამფუძნებლო დოკუმენტაცია: პარტნიორთა შეთანხმების (Shareholders' Agreement) მომზადება, განსაკუთრებით თუ ინვესტორები უცხოელები არიან.
კრიპტო ბიზნესის რეგისტრაციის სერვისი აქტუალურია შემდეგ შემთხვევებში:
- მაინინგ ფერმის ლეგალიზაცია: ინვესტორს სურს დიდი მაინინგ ცენტრის გახსნა თავისუფალ ინდუსტრიულ ზონაში (FIZ) იაფი ელექტროენერგიისა და საგადასახადო შეღავათების მისაღებად.
- კრიპტო სტარტაპის რელოკაცია: უცხოური კომპანია გადმოაქვს საქმიანობა საქართველოში და სჭირდება აქტივების გადმოტანა და ადგილობრივი კადრების აყვანა.
- Web3 დეველოპმენტი: კომპანია ქმნის დეცენტრალიზებულ აპლიკაციებს (dApps) და სურს ისარგებლოს „საერთაშორისო კომპანიის“ სტატუსით (5% საშემოსავლო და 5% მოგების გადასახადი), რადგან მისი შემოსავალი პროგრამული უზრუნველყოფის რეალიზაციიდანაა.
- საინვესტიციო ფონდი: ჯგუფი გეგმავს კრიპტო ჰეჯ-ფონდის შექმნას. საჭიროა რთული კორპორაციული სტრუქტურა ფიატ და კრიპტო აქტივების სამართავად.
კრიპტო ბიზნესის რეგისტრაციისას ძირითადი აქტია „მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონი, რომელიც არეგულირებს კორპორაციულ საკითხებს. საგადასახადო ნაწილში — საქართველოს საგადასახადო კოდექსი. სპეციფიკური რეგულაციები (VASP) გამომდინარეობს ეროვნული ბანკის ნორმატიული აქტებიდან. თუ ბიზნესი IT მიმართულებისაა, რელევანტურია საქართველოს მთავრობის დადგენილებები „საერთაშორისო კომპანიის სტატუსის შესახებ“, რაც მნიშვნელოვან საგადასახადო შეღავათებს ითვალისწინებს, თუმცა კრიპტო ტრეიდინგი ავტომატურად ამაში არ შედის.
ბიზნესის დაწყება მოიცავს:
- ბიზნეს მოდელის აუდიტი: იმის დადგენა, რომელი რეგულაციები ვრცელდება თქვენზე (VASP, ფასიანი ქაღალდები თუ IT).
- კომპანიის რეგისტრაცია: იუსტიციის სახლში რეგისტრაცია დისტანციურად ან მინდობილობით.
- საგადასახადო რეგისტრაცია: შემოსავლების სამსახურში აღრიცხვაზე აყვანა.
- ბანკინგი: ანგარიშის გახსნის მცდელობა (ხშირად მოითხოვს რამდენიმე ბანკთან მუშაობას).
- ავტორიზაცია: საჭიროების შემთხვევაში, სალიცენზიო განაცხადის მომზადება.
კრიპტო ბიზნესის დაწყება საქართველოში ერთი შეხედვით მარტივია, მაგრამ სავსეა წყალქვეშა ქვებით (განსაკუთრებით ბანკებთან ურთიერთობაში). Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებმაც იციან პრაქტიკული გზები ფინანსური და სამართლებრივი ინფრასტრუქტურის გასამართად.