VASP ლიცენზიის მოპოვება (ეროვნული ბანკი)
რა ღირს VASP ლიცენზია საქართველოში?
ეროვნული ბანკის სარეგისტრაციო მოსაკრებელი არის 5,000 ლარი. იურიდიული მომსახურების ღირებულება ინდივიდუალურია და დამოკიდებულია საქმის სირთულეზე.
რამდენი ხანი სჭირდება რეგისტრაციას?
კანონით ეროვნულ ბანკს აქვს 2 თვე განხილვისთვის, თუმცა ხარვეზების გასწორების ეტაპების გათვალისწინებით, რეალური ვადა საშუალოდ 4-6 თვეა.
შეიძლება თუ არა უარის მიღება რეგისტრაციაზე?
დიახ, თუ დოკუმენტაცია არასრულია ან ადმინისტრატორები არ აკმაყოფილებენ კრიტერიუმებს. უარის შემთხვევაში მოსაკრებელი არ ბრუნდება.
შესავალი: VASP ლიცენზიის მოპოვების პროცედურა
VASP ლიცენზირება (რეგისტრაცია) არის სავალდებულო პროცედურა ნებისმიერი პირისთვის, რომელიც საქართველოში მომხმარებლებს კრიპტოვალუტის გადაცვლის, გადარიცხვის ან შენახვის სერვისებს სთავაზობს. საქართველოს ეროვნული ბანკი ადგენს მკაცრ კრიტერიუმებს ბაზარზე შესვლისთვის, რათა უზრუნველყოს ფინანსური სისტემის სტაბილურობა და ფულის გათეთრების პრევენცია. „VASP ლიცენზიის მოპოვება“ არის მიზნობრივი სერვისი, რომელიც ორიენტირებულია კონკრეტულად სარეგისტრაციო განაცხადის მომზადებასა და ეროვნული ბანკის ავტორიზაციის წარმატებით გავლაზე. ეს პროცესი ხშირად 4-დან 6 თვემდე გრძელდება და მოითხოვს არა მხოლოდ იურიდიული, არამედ ტექნიკური და საოპერაციო დოკუმენტაციის სრულყოფილებას.
გამოცდილი იურისტის ჩართულობა მნიშვნელოვნად ზრდის ლიცენზიის მიღების ალბათობას, რადგან მარეგულირებელი ხშირად უარს ეუბნება განმცხადებლებს არასრული ინფორმაციის ან შეუსაბამო კორპორაციული სტრუქტურის გამო. ჩვენი სერვისი მოიცავს სრულ მხარდაჭერას: განაცხადის ფორმების შევსებიდან — ლიცენზიის მიღებამდე.
რას მოიცავს VASP ლიცენზირების სერვისი
სერვისი ფარავს ეროვნული ბანკის მიერ განსაზღვრულ ყველა სარეგისტრაციო ეტაპს:
• დოკუმენტაციის პაკეტი: სრული სარეგისტრაციო პაკეტის მომზადება, მათ შორის: ბიზნეს გეგმა, საოპერაციო სახელმძღვანელო, AML/CFT პოლიტიკა და რისკების მართვის წესი.
• ადმინისტრატორთა შემოწმება (Fit & Proper): დირექტორებისა და ბენეფიციარი მესაკუთრეების დოსიეს მომზადება ეროვნული ბანკის „შესაფერისობის კრიტერიუმების“ დასაკმაყოფილებლად (ნასამართლეობა, განათლება, რეპუტაცია).
• საოფისე და ტექნიკური ინფრასტრუქტურა: სათავო ოფისის მოთხოვნებთან შესაბამისობის შემოწმება და ელექტრონული სისტემების (მონიტორინგის სოფტი) აუდიტის დოკუმენტირება.
• კაპიტალის დადასტურება: ფინანსური რესურსების წარმომავლობის დასაბუთება (რაც ხშირად ყველაზე რთული ნაწილია).
• კომუნიკაცია მარეგულირებელთან: ეროვნული ბანკის მიერ დასმულ კითხვებზე (ხარვეზებზე) დროული და კომპეტენტური პასუხების გაცემა.
• გასაუბრებისთვის მომზადება: კომპანიის ხელმძღვანელობის მომზადება ეროვნული ბანკის წარმომადგენლებთან შეხვედრისთვის.
ლიცენზიის მოპოვების სერვისი კრიტიკულია შემდეგ შემთხვევებში:
• უცხოური ბირჟის ფილიალი: გლობალური კრიპტო ბირჟა ხსნის შვილობილ კომპანიას საქართველოში და სურს ადგილობრივი ლიცენზიის მიღება რეგიონული ჰაბის შესაქმნელად.
• ლოკალური სტარტაპი: ქართველი დამფუძნებლები ქმნიან კრიპტო საფულეს (Wallet) და სჭირდებათ ავტორიზაცია ლეგალური ოპერირებისთვის.
• კრიპტო-მატი (ATM) ოპერატორი: კომპანიას სურს ტერმინალების ქსელის განთავსება, რაც VASP რეგისტრაციას მოითხოვს.
• უარის გასაჩივრება: კომპანიამ დამოუკიდებლად სცადა რეგისტრაცია, მიიღო უარი და სჭირდება პროფესიონალი იურისტის დახმარება ხარვეზების გამოსასწორებლად და ხელახალი განაცხადისთვის.
ლიცენზირების პროცესი რეგულირდება საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის N165/04 ბრძანებით („ვირტუალური აქტივის მომსახურების პროვაიდერის რეგისტრაციის წესი“). ეს ბრძანება დეტალურად გაწერს, რა დოკუმენტებია საჭირო და რა ვადაში იხილავს ბანკი განაცხადს. ასევე მოქმედებს „ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ“ კანონი, რომელიც ადგენს ადმინისტრატორთა კეთილსინდისიერების სტანდარტებს. რეგისტრაციის მოსაკრებელი შეადგენს 5000 ლარს, თუმცა იურიდიული მომსახურების ღირებულება ამაში არ შედის.
ლიცენზირების ეტაპებია:
1. წინასწარი აუდიტი: კომპანიის მზაობის შეფასება (კაპიტალი, კადრები, IT).
2. დოკუმენტების დრაფტინგი: პოლიტიკებისა და პროცედურების შექმნა (დაახლოებით 1-2 თვე).
3. განაცხადის წარდგენა: დოკუმენტების ატვირთვა ეროვნული ბანკის პორტალზე.
4. ხარვეზების ეტაპი: მარეგულირებლის შენიშვნების დამუშავება და კორექტირება.
5. რეგისტრაცია: რეგისტრაციის მოწმობის მიღება და საჯარო რეესტრში ასახვა.
VASP ლიცენზირება არის მაღალი სირთულის ბიუროკრატიული პროცესი. Legal.ge თანამშრომლობს ადვოკატებთან, რომლებსაც აქვთ 100%-იანი წარმატების მაჩვენებელი VASP რეგისტრაციებში. ჩვენ ვიცით, რას აქცევს ყურადღებას ეროვნული ბანკი და როგორ მოვამზადოთ თქვენი კომპანია გარანტირებული შედეგისთვის.