მონაცემთა დაცვაზე ზეგავლენის შეფასების (DPIA) სერვისები
მონაცემთა დაცვაზე ზეგავლენის შეფასება (DPIA) არის პროცესი, რომელიც ეხმარება ორგანიზაციებს, იდენტიფიცირება გაუკეთონ და შეამცირონ მონაცემთა დაცვის რისკები პროექტის ადრეულ ეტაპზე. ეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, როდესაც იგეგმება ახალი ტექნოლოგიების გამოყენება (მაგ. ბიომეტრია, AI, დიდი მონაცემები), რამაც შეიძლება მაღალი საფრთხე შეუქმნას ადამიანის უფლებებს. კანონი "პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ" (მუხლი 23) პირდაპირ ავალდებულებს კომპანიებს, ჩაატარონ DPIA მაღალი რისკის შემცველი დამუშავების დაწყებამდე. ეს არ არის უბრალო ფორმალობა; ეს არის დოკუმენტი, რომელიც ადასტურებს, რომ კომპანიამ გაითვალისწინა რისკები და მიიღო ზომები.
ჩვენი DPIA სერვისი მოიცავს სრულ ციკლს:
- სკრინინგი (Threshold Assessment): სწრაფი შეფასება, სჭირდება თუ არა კონკრეტულ პროცესს სრულფასოვანი DPIA.
- პროცესის რუკა: მონაცემთა ნაკადების აღწერა — საიდან მოდის მონაცემი, სად ინახება და ვის გადაეცემა.
- რისკების ანალიზი: საფრთხეების შეფასება სუბიექტის პერსპექტივიდან (რა ზიანი შეიძლება მიადგეს ადამიანს, თუ მონაცემები გაჟონავს).
- მიტიგაციის სტრატეგია: კონკრეტული ზომების გაწერა რისკების შესამცირებლად (მაგ. მონაცემთა მინიმიზაცია, ანონიმიზაცია).
- დასკვნის მომზადება: საბოლოო დოკუმენტის შედგენა, რომელიც წარედგინება მენეჯმენტს ან მარეგულირებელს.
პრაქტიკული მაგალითი: საავადმყოფო გეგმავს პაციენტების ისტორიების გაციფრულებას და ღრუბლოვან სერვერზე ატვირთვას. ეს არის ჯანმრთელობის მონაცემები (განსაკუთრებული კატეგორია) და ახალი ტექნოლოგია. DPIA აუცილებელია. შეფასებამ შეიძლება აჩვენოს, რომ საჭიროა მონაცემთა დაშიფრვა და სერვერის ადგილმდებარეობის შეცვლა. მეორე მაგალითი: მაღაზია აყენებს სახის ამომცნობ კამერებს ქურდობის პრევენციისთვის. DPIA სავალდებულოა, რადგან ეს არის ბიომეტრიული მონიტორინგი.
იურისტთან თანამშრომლობა უზრუნველყოფს, რომ თქვენი DPIA აკმაყოფილებდეს კანონის მოთხოვნებს და რეალურად ამცირებდეს რისკებს.
Legal.ge გთავაზობთ გამოცდილ ექსპერტებს DPIA-ს ჩასატარებლად. დაიცავით თქვენი პროექტები და რეპუტაცია ჩვენი დახმარებით.