საგადახდო მომსახურების ხელშეკრულება
ვინ იხდის ჩარჯბექის (Chargeback) დროს?
უმეტეს შემთხვევაში პასუხისმგებლობა ეკისრება მერჩანტს (მაღაზიას), თუ ვერ დაამტკიცებს, რომ მომსახურება ჯეროვნად გაწია. 3D Secure-ის გამოყენება ამცირებს რისკს.
შეუძლია თუ არა ბანკს საკომისიოს გაზრდა ცალმხრივად?
ეს დამოკიდებულია ხელშეკრულებაზე. კანონი ითხოვს წინასწარ შეტყობინებას, მაგრამ ბევრი ხელშეკრულება ბანკს აძლევს ტარიფების ცვლილების უფლებას.
რას ნიშნავს Rolling Reserve?
ეს არის თქვენი ბრუნვის ნაწილი (მაგ. 5-10%), რომელსაც ბანკი აკავებს გარკვეული პერიოდით (მაგ. 6 თვე) პოტენციური ჩარჯბექების დასაფარად.
სავალდებულოა თუ არა ხელშეკრულების ნოტარიული დამოწმება?
არა, საგადახდო მომსახურების ხელშეკრულება ჩვეულებრივ ფორმდება წერილობით ან ელექტრონულად და ნოტარიული დამოწმება არ სჭირდება.
საგადახდო მომსახურების ხელშეკრულება (Payment Processing Agreement) არის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი იურიდიული დოკუმენტი ნებისმიერი ბიზნესისთვის, რომელიც იღებს უნაღდო ანგარიშსწორებას — იქნება ეს ფიზიკური მაღაზია POS-ტერმინალით თუ ონლაინ კომერცია. ეს ხელშეკრულება არეგულირებს ურთიერთობას ბიზნესსა (Merchant) და საგადამხდელო მომსახურების პროვაიდერს (PSP) ან ბანკს შორის. დოკუმენტი განსაზღვრავს ტრანზაქციის საკომისიოებს, ანგარიშსწორების ვადებს, უსაფრთხოების სტანდარტებს, დაბრუნების (Chargeback) პირობებს და მხარეთა პასუხისმგებლობას თაღლითობის შემთხვევაში.
საქართველოში მოქმედი კანონი „საგადამხდელო სისტემისა და საგადამხდელო მომსახურების შესახებ“ მკაცრად არეგულირებს ამ სფეროს. ბიზნესები ხშირად ხელს აწერენ ბანკების სტანდარტულ ხელშეკრულებებს დეტალების წაკითხვის გარეშე, რაც მოგვიანებით სერიოზულ ფინანსურ ზარალს იწვევს. მაგალითად, მაღალი „ჩარჯბექების“ შემთხვევაში პროვაიდერს შეუძლია ცალმხრივად გაყინოს ანგარიში ან შეწყვიტოს მომსახურება. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას დაუკავშირდეთ კვალიფიციურ იურისტებს, რომლებიც დაგეხმარებიან საგადახდო ხელშეკრულებების აუდიტში, მოლაპარაკებასა და ოპტიმიზაციაში, რათა თქვენი ბიზნესის ინტერესები მაქსიმალურად იყოს დაცული.
რას მოიცავს საგადახდო მომსახურების ხელშეკრულების სერვისი?
სერვისი განკუთვნილია როგორც მერჩანტებისთვის, ისე ფინტექ კომპანიებისთვის და მოიცავს:
• ხელშეკრულების ანალიზი და რისკების შეფასება: ბანკის ან PSP-ის მიერ შემოთავაზებული ხელშეკრულების დეტალური შემოწმება ფარული საკომისიოების, ჯარიმებისა და არახელსაყრელი პირობების გამოსავლენად.
• Chargeback (თანხის უკან გათხოვნა) პოლიტიკის რეგულირება: იმ პუნქტების დახვეწა, რომლებიც განსაზღვრავს, რა შემთხვევაში და ვის ხარჯზე ხდება სადავო ტრანზაქციის თანხის დაბრუნება.
• სარეზერვო თანხის (Rolling Reserve) პირობები: მოლაპარაკება ბანკთან, რათა შემცირდეს გაყინული თანხის ოდენობა და ვადა (მაგ. ბრუნვის 5%-ის ნაცვლად 3%).
• უსაფრთხოების სტანდარტებთან (PCI DSS) შესაბამისობა: ხელშეკრულებაში მონაცემთა დაცვის ვალდებულებების სწორი გადანაწილება პროვაიდერსა და მერჩანტს შორის.
• საერთაშორისო გადახდები: მრავალვალუტიანი ანგარიშსწორებისა და კონვერტაციის პირობების სამართლებრივი მოწესრიგება.
• მერჩანტის ხელშეკრულების შედგენა (PSP-ებისთვის): თუ თქვენ ხართ საგადამხდელო პროვაიდერი, ჩვენი იურისტები შეგიდგენენ სტანდარტულ ხელშეკრულებას თქვენი კლიენტებისთვის.
ბიზნესები ხშირად აწყდებიან შემდეგ პრობლემებს:
• ანგარიშის მოულოდნელი დაბლოკვა: ბანკმა შეაჩერა ტრანზაქციები „საეჭვო აქტივობის“ გამო. იურისტის ჩართვა აუცილებელია ანგარიშის სწრაფად განბლოკვისთვის.
• მაღალი საკომისიოები: მცირე ბიზნესი იხდის გაცილებით მაღალ საკომისიოს, ვიდრე ბაზარზე არსებული საშუალო ნიშნული. ხელშეკრულების გადახედვამ შეიძლება დაზოგოს ათასობით ლარი.
• თაღლითური ტრანზაქციები: ონლაინ მაღაზიამ გაყიდა ნივთი მოპარული ბარათით. ბანკი ითხოვს ზარალის ანაზღაურებას მაღაზიისგან. ვინ არის პასუხისმგებელი — 3D Secure სისტემა თუ მერჩანტი?
• კონტრაქტის შეწყვეტის ჯარიმა: კომპანიას სურს სხვა პროვაიდერზე გადასვლა, მაგრამ ძველი კონტრაქტი ითვალისწინებს სოლიდურ პირგასამტეხლოს ვადამდე შეწყვეტისთვის.
სამართლებრივი ჩარჩო: ეროვნული ბანკი და კანონმდებლობა
ურთიერთობა რეგულირდება „საგადამხდელო სისტემისა და საგადამხდელო მომსახურების შესახებ“ კანონით და საქართველოს ეროვნული ბანკის შესაბამისი დებულებებით. კანონი ავალდებულებს პროვაიდერს, გამჭვირვალედ აცნობოს კლიენტს მომსახურების პირობების შესახებ. მნიშვნელოვანია ასევე საერთაშორისო საგადამხდელო სისტემების (Visa, Mastercard) წესების გათვალისწინება, რომლებიც ხშირად ინტეგრირებულია ადგილობრივ ხელშეკრულებებში.
1. აუდიტი: არსებული ხელშეკრულების შესწავლა.
2. იდენტიფიცირება: პრობლემური პუნქტების (Pain Points) მონიშვნა.
3. მოლაპარაკება: კომუნიკაცია ბანკის/PSP-ის იურიდიულ დეპარტამენტთან პირობების შესაცვლელად.
4. გაფორმება: განახლებული ხელშეკრულების ან დამატებითი შეთანხმების ხელმოწერა.
გადახდების დამუშავება ბიზნესის სისხლძარღვია. არასწორად შედგენილმა ხელშეკრულებამ შეიძლება გამოიწვიოს ფულადი ნაკადების შეჩერება ყველაზე კრიტიკულ მომენტში. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი იურისტები ფლობენ ღრმა ცოდნას ფინტექ და საბანკო სამართალში. ჩვენ დაგეხმარებით მიაღწიოთ საუკეთესო კომერციულ პირობებს და დაიცვათ თავი ფინანსური რისკებისგან. ნუ მოაწერთ ხელს „ბრმად“, ენდეთ პროფესიონალებს.