ურთიერთობა საზედამხედველო ორგანოსთან (სებ-ი)
რატომ მჭირდება იურისტი ეროვნულ ბანკთან ურთიერთობისთვის?
ეროვნული ბანკი (სებ-ი) მკაცრად იცავს რეგულაციებს და კომუნიკაცია მოითხოვს სპეციფიკურ იურიდიულ ენას. არასწორად ფორმულირებულმა წერილმა ან პასუხმა შეიძლება გამოიწვიოს VASP რეგისტრაციის შეფერხება, უარი ან ჯარიმა. იურისტი უზრუნველყოფს, რომ თქვენი პოზიცია იყოს გამართული, არგუმენტირებული და სრულ შესაბამისობაში კანონმდებლობასთან.
როგორ მოვიქცე ინსპექტირების დროს?
ინსპექტირება სტრესული პროცესია. ჩვენი სერვისი გულისხმობს იურისტის ფიზიკურ ან დისტანციურ დასწრებას შემოწმების პროცესში. ჩვენ ვეხმარებით კომპანიას მოთხოვნილი დოკუმენტაციის დროულად და სწორი ფორმით მიწოდებაში, კითხვებზე პასუხის გაცემასა და თქვენი უფლებების დაცვაში, რათა თავიდან აიცილოთ უსაფუძვლო სანქციები.
შემიძლია თუ არა წინასწარ გავიგო, ეხება თუ არა რეგულაცია ჩემს პროდუქტს?
დიახ, ეს საუკეთესო პრაქტიკაა. სანამ პროდუქტს (მაგ. NFT, Token) ჩაუშვებთ, ჩვენ შეგვიძლია ოფიციალური წერილით მივმართოთ სებ-ს და მოვითხოვოთ განმარტება. წერილობითი პასუხი მარეგულირებლისგან არის თქვენი დაცვის გარანტია მომავალში, თუ რეგულაციები შეიცვლება ან ორაზროვანი ინტერპრეტაცია გაჩნდება.
რა არის Travel Rule და როგორ დავნერგო ის?
Travel Rule ავალდებულებს კრიპტო კომპანიებს, ტრანზაქციის დროს გაცვალონ ინფორმაცია გადამრიცხველსა და მიმღებ მხარეზე. ეს ტექნიკურად და იურიდიულად რთული პროცესია. ჩვენ ვეხმარებით კომპანიებს შეარჩიონ შესაბამისი ტექნიკური გადაწყვეტა და გაწერონ შიდა პროცედურები ისე, რომ დააკმაყოფილონ სებ-ის მოთხოვნები პერსონალური მონაცემების დაცვის პარალელურად.
კრიპტო ინდუსტრიის რეგულირება საქართველოში დინამიური პროცესია. საქართველოს ეროვნული ბანკი (სებ-ი) აქტიურად ნერგავს ახალ წესებს ვირტუალური აქტივების მომსახურების პროვაიდერებისთვის (VASP) და ფინტექ კომპანიებისთვის. ამ პირობებში მარეგულირებელთან სწორი კომუნიკაცია ბიზნესის წარმატების კრიტიკული კომპონენტია. ურთიერთობა საზედამხედველო ორგანოსთან (Regulatory Engagement) არ ნიშნავს მხოლოდ ლიცენზიის მიღებას; ეს არის უწყვეტი პროცესი, რომელიც მოიცავს კონსულტაციებს, გაურკვეველი საკითხების დაზუსტებას, ინსპექტირებების მართვას და ზოგჯერ, ახალი რეგულაციების ფორმირებაში მონაწილეობას. კვალიფიციური იურიდიული წარმომადგენლობა გეხმარებათ დაამყაროთ კონსტრუქციული დიალოგი ეროვნულ ბანკთან და აიცილოთ თავიდან გაუგებრობები.
რას მოიცავს მარეგულირებელთან ურთიერთობის სერვისი?
ეს სერვისი უზრუნველყოფს ხიდს კერძო სექტორსა და სახელმწიფოს შორის:
• წინასწარი კონსულტაციები: ბიზნეს მოდელის განხილვა ეროვნულ ბანკთან ოფიციალური განაცხადის შეტანამდე, რათა წინასწარ განისაზღვროს რეგულაციების გავრცელების არეალი.
• წერილობითი განმარტებების მოპოვება: ოფიციალური მიმართვა სებ-ისთვის კონკრეტულ საკითხზე (მაგ. ეხება თუ არა რეგულაცია კონკრეტულ NFT პლატფორმას) პოზიციის დასაფიქსირებლად.
• VASP რეგისტრაციის პროცესის მართვა: კომუნიკაცია რეგისტრაციის პროცესში, ხარვეზების აღმოფხვრა და დამატებითი ინფორმაციის მიწოდება.
• ინსპექტირების თანხლება: ეროვნული ბანკის ან ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის შემოწმების დროს იურიდიული დახმარება და ინტერესების დაცვა.
• შესაბამისობის ანგარიშგება: სავალდებულო რეპორტების (AML/CFT) მომზადებაში დახმარება და მათი წარდგენის კოორდინაცია.
• სანქციების გასაჩივრება: ადმინისტრაციული სამართალწარმოება დაჯარიმების ან რეგისტრაციის გაუქმების შემთხვევაში.
მარეგულირებელთან ურთიერთობა აუცილებელია მაშინ:
• როდესაც უცხოური კრიპტო ბირჟა შემოდის საქართველოს ბაზარზე და სურს ზუსტად გაიგოს ადგილობრივი მოთხოვნები.
• როდესაც კომპანია ნერგავს ინოვაციურ პროდუქტს (მაგ. კრიპტო ბარათებს) და არ არის ნათელი, სჭირდება თუ არა მას დამატებითი ლიცენზია (მაგ. საგადახდო მომსახურების პროვაიდერის).
• როდესაც VASP-ს აქვს სირთულეები კომერციულ ბანკებთან ანგარიშების გახსნასთან დაკავშირებით და სჭირდება ეროვნული ბანკის ჩართულობა/მედიაცია.
• როდესაც იცვლება კანონმდებლობა და კომპანიას სჭირდება დროული ადაპტაცია ახალ მოთხოვნებთან (მაგ. მოგზაურობის წესის - Travel Rule დანერგვა).
• როდესაც ეროვნული ბანკი ითხოვს ინფორმაციას საეჭვო ტრანზაქციებზე და კომპანიამ უნდა გასცეს ამომწურავი, იურიდიულად გამართული პასუხი.
ურთიერთობები რეგულირდება საქართველოს ორგანული კანონით „საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ“ და საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსით. ეროვნული ბანკი არის VASP-ების რეგისტრატორი და ზედამხედველი ორგანო. მას აქვს ფართო უფლებამოსილება: გამოსცეს კანონქვემდებარე აქტები (პრეზიდენტის ბრძანებები), ჩაატაროს ინსპექტირება, მოითხოვოს ინფორმაცია და დააკისროს სანქციები. ადმინისტრაციული კოდექსი კი განსაზღვრავს ადმინისტრაციულ ორგანოსთან ურთიერთობის წესებს, მათ შორის განცხადების განხილვის ვადებს და გადაწყვეტილების გასაჩივრების მექანიზმებს. ასევე მნიშვნელოვანია „ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ“ კანონი, რომელიც განსაზღვრავს ფინანსური მონიტორინგის სამსახურთან თანამშრომლობის ვალდებულებებს.
1. სტრატეგიის შემუშავება: მარეგულირებელთან კომუნიკაციის გეგმის და ტონის განსაზღვრა.
2. დოკუმენტაციის მომზადება: ოფიციალური წერილების, განაცხადების და პასუხების პროფესიონალური დრაფტინგი.
3. შეხვედრები: ეროვნული ბანკის წარმომადგენლებთან შეხვედრებზე დასწრება და კლიენტის ინტერესების წარდგენა.
4. რეაგირება: სებ-ის მოთხოვნებზე ან შენიშვნებზე ოპერატიული და სამართლებრივად დასაბუთებული პასუხის გაცემა.
მარეგულირებელთან არასწორმა კომუნიკაციამ შეიძლება გამოიწვიოს ბიზნესის შეჩერება ან ლიცენზიაზე უარი. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ ეროვნულ ბანკთან და საჯარო სექტორთან მუშაობის გამოცდილება. მათ იციან მარეგულირებლის „ენა“, პროცედურული ნიუანსები და დაგეხმარებიან ნავიგაციაში ბიუროკრატიულ ლაბირინთებში.