ვირტუალური აქტივების მომსახურების პროვაიდერი (VASP)
რა არის Travel Rule და სავალდებულოა თუ არა ის საქართველოში?
დიახ, Travel Rule სავალდებულოა ყველა VASP-ისთვის. ის გულისხმობს, რომ კრიპტო ტრანზაქციის დროს, გამგზავნმა პროვაიდერმა მიმღებ პროვაიდერს უნდა გადასცეს ინფორმაცია აქტივების მფლობელზე, თუ თანხა აღემატება კანონით დადგენილ ზღვარს.
რა პერიოდულობით ამოწმებს ეროვნული ბანკი VASP-ებს?
შემოწმების ზუსტი პერიოდულობა არ არის გაწერილი, თუმცა ეროვნული ბანკი ახორციელებს რისკზე დაფუძნებულ ზედამხედველობას. მაღალი რისკის კომპანიები უფრო ხშირად მოწმდებიან.
სავალდებულოა თუ არა შესაბამისობის ოფიცრის (Compliance Officer) ყოლა?
დიახ, კანონმდებლობა მკაცრად მოითხოვს, რომ ყველა VASP-ს ჰყავდეს კვალიფიციური შესაბამისობის ოფიცერი, რომელიც პასუხისმგებელია AML პოლიტიკის აღსრულებაზე.
შესავალი: VASP-ის სამართლებრივი სტატუსი და ვალდებულებები
საქართველოში ციფრული ეკონომიკის განვითარებასთან ერთად, ვირტუალური აქტივების მომსახურების პროვაიდერი (VASP) ჩამოყალიბდა როგორც ფინანსური სექტორის ახალი და მნიშვნელოვანი მოთამაშე. VASP არის პირი, რომელიც კლიენტებს სთავაზობს კრიპტოაქტივების გადაცვლას, გადარიცხვას, შენახვას ან ადმინისტრირებას. 2023 წლიდან ამოქმედებული რეგულაციების მიხედვით, VASP-ად საქმიანობა მოითხოვს არა მხოლოდ ერთჯერად რეგისტრაციას ეროვნულ ბანკში, არამედ მუდმივ შესაბამისობას (Compliance) მკაცრ სამართლებრივ სტანდარტებთან. ეს სერვისი გულისხმობს VASP-ების მიმდინარე იურიდიულ მხარდაჭერას, რათა მათ შეუფერხებლად განახორციელონ ოპერირება და თავიდან აირიდონ სოლიდური ჯარიმები, რომლებიც კანონმდებლობით არის გათვალისწინებული.
შესაბამისობის უზრუნველყოფა კრიტიკულია ნებისმიერი კრიპტო ბიზნესისთვის, რადგან ეროვნული ბანკი ახორციელებს პერმანენტულ მონიტორინგს. ნებისმიერი გადახრა AML (ფულის გათეთრების აღკვეთის) პოლიტიკიდან ან საანგარიშგებო დისციპლინიდან შეიძლება გახდეს რეგისტრაციის გაუქმების საფუძველი. ჩვენი მომსახურება ეხმარება კომპანიებს, შეინარჩუნონ „ჯანსაღი“ სამართლებრივი პროფილი და დანერგონ საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკა თავიანთ საქმიანობაში.
რას მოიცავს VASP-ის შესაბამისობის სერვისი
ეს სერვისი ფარავს ყველა იმ მიმდინარე ვალდებულებას, რაც VASP-ს წარმოეშობა რეგისტრაციის შემდგომ პერიოდში:
• AML/CFT მონიტორინგი: ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის შიდა კონტროლის სისტემის მუდმივი განახლება და ტრანზაქციების რეალურ დროში მონიტორინგი.
• Travel Rule-ის იმპლემენტაცია: FATF-ის მე-16 რეკომენდაციის შესრულება, რაც გულისხმობს კრიპტო ტრანზაქციების თანმხლები ინფორმაციის გაცვლას სხვა პროვაიდერებთან.
• საანგარიშგებო დოკუმენტაცია: საქართველოს ფინანსური მონიტორინგის სამსახურისთვის (FMS) სავალდებულო ანგარიშების მომზადება და წარდგენა (მათ შორის, საეჭვო გარიგებებზე).
• შიდა აუდიტი: პერიოდული იურიდიული აუდიტის ჩატარება, რათა გამოვლინდეს ხარვეზები პროცედურებში ეროვნული ბანკის შემოწმებამდე.
• თანამშრომელთა ტრენინგი: პერსონალის რეგულარული გადამზადება სიახლეების შესახებ, რათა მათ შეძლონ „წითელი ალმების“ (Red Flags) ამოცნობა.
• KYC/KYB პროცედურების ოპტიმიზაცია: კლიენტის იდენტიფიკაციისა და ვერიფიკაციის პროცესების სამართლებრივი გამართვა.
VASP-ის შესაბამისობის სერვისი აუცილებელია შემდეგ სიტუაციებში:
• საეჭვო ტრანზაქციის აღმოჩენა: კლიენტმა განახორციელა დიდი მოცულობის ტრანზაქცია გაურკვეველი წარმომავლობის თანხით. კომპანიას სჭირდება იურიდიული რჩევა, როგორ შეაჩეროს ოპერაცია და როგორ მოახდინოს რეპორტინგი FMS-ში.
• ეროვნული ბანკის შემოწმება: მარეგულირებელი ატარებს გეგმიურ ან არაგეგმიურ ინსპექტირებას. საჭიროა დოკუმენტაციის სწრაფად მობილიზება და წარმომადგენლობა შემოწმების პროცესში.
• სანქცირებული პირების იდენტიფიცირება: კლიენტი აღმოჩნდა საერთაშორისო სანქციების სიაში. საჭიროა აქტივების დაუყოვნებლივ გაყინვა კანონმდებლობის შესაბამისად.
• ახალი პროდუქტის დანერგვა: VASP გეგმავს ახალი სერვისის (მაგ. სტეიკინგის) დამატებას და სურს შეაფასოს მისი შესაბამისობა არსებულ ლიცენზიასთან.
სფერო რეგულირდება „ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონით, რომელიც VASP-ებს ანგარიშვალდებულ პირებად განსაზღვრავს. დეტალური რეგულაციები გაწერილია საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ბრძანებაში „ვირტუალური აქტივის მომსახურების პროვაიდერის რეგისტრაციის, რეგისტრაციის გაუქმებისა და რეგულირების წესის დამტკიცების შესახებ“. განსაკუთრებული ყურადღება ექცევა „იცნობდე შენს კლიენტს“ (KYC) სტანდარტებს და სანქციათა რეჟიმების დაცვას. ნებისმიერი დარღვევა იწვევს მკაცრ ადმინისტრაციულ და ფინანსურ პასუხისმგებლობას.
თანამშრომლობა მოიცავს:
1. რისკების შეფასება: კომპანიის არსებული AML პოლიტიკის ანალიზი.
2. სისტემების გამართვა: მონიტორინგის პროგრამული და პროცედურული უზრუნველყოფა.
3. Compliance Officer-ის მხარდაჭერა: კომპანიის შესაბამისობის ოფიცრისთვის მუდმივი კონსულტაციის გაწევა.
4. რეპორტინგი: რეგულარული ანგარიშების მომზადება მარეგულირებლისთვის.
5. ინსპექტირების მართვა: დახმარება ეროვნული ბანკის შემოწმების დროს.
VASP-ის შესაბამისობა არ არის მხოლოდ დოკუმენტების შევსება; ეს არის რთული ტექნიკურ-სამართლებრივი პროცესი. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება როგორც საბანკო, ისე ფინტექ სექტორში. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან, რომ თქვენი კრიპტო ბიზნესი იყოს დაცული, ლეგალური და წარმატებული გრძელვადიან პერსპექტივაში.