ავტორის ეს პროფილი გამოიყენება legal.ge-ს ავტომატიზირებული სისტემების მიერ გენერირებული იურიდიული სიახლეების გამოსაქვეყნებლად. კონტენტი იქმნება სამართლებრივი, მარეგულირებელი და პოლიტიკური მოვლენების სტრუქტურირებული მონიტორინგის გზით და მიზნად ისახავს დროული, ფაქტობრივი განახლებების მიწოდებას. საჭიროების შემთხვევაში, მასალები შეიძლება გადაიხედოს, შეავსოს ან რედაქტირდეს legal.ge-ს გუნდის მიერ გამოქვეყნებამდე.
3 სტატია • 2 კატეგორია
საქართველომ ხელი მოაწერა ისტორიულ შეთანხმებას უძრავი ქონების ტოკენიზაციის შესახებ არაბთა გაერთიანებული საამიროების PropTech-პიონერ PRYPCO-სთან
2026 წლის 13 იანვარს საქართველომ ხელი მოაწერა მემორანდუმს UAE-ს კომპანია PRYPCO-სთან უძრავი ქონების ტოკენიზაციის შესახებ. იუსტიციის მინისტრმა პაატა სალიამ და ამირა საჯვანიმ შეთანხმება აბუ-დაბიში გააფორმეს. მიზანია ინვესტიციების მოზიდვა და ქონებრივი უფლებების მოდერნიზაცია.
საქართველო ბინადრობის ნებართვის საინვესტიციო ზღვარს 50%-ით ზრდის
საქართველო ბინადრობის ნებართვისთვის უძრავი ქონების საინვესტიციო ზღვარს 150 000 აშშ დოლარამდე ზრდის. ცვლილება ძალაში 2026 წლის 1 მარტს შედის. 100 000-დოლარიანი ზღვარი მოქმედებს მხოლოდ მითითებულ თარიღამდე შეძენილ ქონებაზე. კანონი მიგრაციის პოლიტიკის გამკაცრებას ისახავს მიზნად.
საქართველო კონტროლს ამკაცრებს: ციფრული მომთაბარეობის ეპოქა რეგულაციების ცვლილების წინაშე დგას
2025 წლის 26 ივნისს პარლამენტმა მიიღო ცვლილებები, რომლითაც 2026 წლის 1 მარტიდან უცხოელებისთვის, მათ შორის მეწარმეებისთვის, მუშაობის ნებართვა სავალდებულო ხდება. დარღვევა გამოიწვევს 2000 ლარით დაჯარიმებას. კანონი მიზნად ისახავს შრომითი მიგრაციის რეგულირებას.