პლატფორმის პასუხისმგებლობა
ვინ აგებს პასუხს მომხმარებლის მიერ დაწერილ კომენტარზე?
ზოგადი წესით, პლატფორმა არ აგებს პასუხს მომხმარებლის კონტენტზე, თუ მას არ აქვს ინფორმაცია დარღვევის შესახებ. თუმცა, თუ თქვენ მიიღებთ შეტყობინებას კანონდარღვევაზე და არ წაშლით მას გონივრულ ვადაში, პასუხისმგებლობა შეიძლება დაგეკისროთ თქვენც.
რა არის „Notice and Takedown“ პროცედურა?
ეს არის მექანიზმი, რომლის მიხედვითაც პლატფორმა ვალდებულია რეაგირება მოახდინოს საავტორო უფლებების დარღვევის ან სხვა უკანონო შინაარსის შესახებ შეტყობინებაზე. ამ პროცედურის არსებობა აუცილებელია „უსაფრთხო ნავსაყუდელის“ (Safe Harbor) პრინციპით სარგებლობისთვის.
სავალდებულოა თუ არა „გამოყენების პირობების“ (ToS) ქონა?
დიახ, ეს დოკუმენტი არეგულირებს ურთიერთობას პლატფორმასა და მომხმარებელს შორის. მისი მეშვეობით თქვენ ზღუდავთ თქვენს პასუხისმგებლობას, ადგენთ ქცევის წესებს და იტოვებთ უფლებას, დაბლოკოთ დამრღვევი მომხმარებელი.
როგორ დავიცვა პლატფორმა პერსონალური მონაცემების დარღვევისგან?
აუცილებელია გქონდეთ მკაფიო „კონფიდენციალურობის პოლიტიკა“ და ტექნიკური დაცვის საშუალებები. მომხმარებელმა რეგისტრაციისას თანხმობა უნდა განაცხადოს მისი მონაცემების დამუშავებაზე, ხოლო პლატფორმამ არ უნდა გადასცეს ეს მონაცემები მესამე პირებს უკანონოდ.
ონლაინ პლატფორმების მართვა, იქნება ეს სოციალური ცვლილებების პეტიციების საიტი, Crowdfunding პლატფორმა თუ საგანმანათლებლო ფორუმი, მნიშვნელოვან სამართლებრივ რისკებთან არის დაკავშირებული. „პლატფორმის პასუხისმგებლობა“ გულისხმობს შუამავალი სერვისის მიმწოდებლის (Intermediary Service Provider) ვალდებულებებს მომხმარებლის მიერ განთავსებულ კონტენტზე. საქართველოში მიღებული „ელექტრონული კომერციის შესახებ“ კანონი და „სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ“ კანონი ქმნის გარკვეულ დამცავ მექანიზმებს (Safe Harbor), თუმცა პლატფორმა ვალდებულია ჰქონდეს მკაფიო პროცედურები უკანონო შინაარსის (საავტორო უფლებების დარღვევა, ცილისწამება, სიძულვილის ენა) აღსაკვეთად. არასამთავრობო ორგანიზაციები, რომლებიც ფლობენ ციფრული ჩართულობის პლატფორმებს, ხშირად დგანან დილემის წინაშე: როგორ დაიცვან გამოხატვის თავისუფლება და ამავდროულად აირიდონ პასუხისმგებლობა მესამე პირების ქმედებებზე.
ჩვენი სერვისი მოიცავს ციფრული პლატფორმების სამართლებრივ აუდიტს და დაცვის მექანიზმების შექმნას. სპეციალისტები გთავაზობენ:
• „გამოყენების პირობების“ (Terms of Service) და „კონფიდენციალურობის პოლიტიკის“ (Privacy Policy) შემუშავებას;
• უკანონო კონტენტზე რეაგირების (Notice and Takedown) პროცედურების გაწერას;
• პასუხისმგებლობის შეზღუდვის მუხლების (Disclaimer) ფორმულირებას;
• საავტორო უფლებების დარღვევის შესახებ შეტყობინებების მართვის სისტემის შექმნას;
• მომხმარებელთა პერსონალური მონაცემების დაცვის შესაბამისობის უზრუნველყოფას;
• დავების შემთხვევაში პლატფორმის ინტერესების დაცვას სასამართლოში.
ეს სერვისი ამცირებს რისკს, რომ თქვენი ორგანიზაცია გახდეს მოპასუხე სხვისი დარღვევის გამო.
პლატფორმის პასუხისმგებლობის საკითხი აქტუალურია რეალურ სიტუაციებში. მაგალითად, NGO-ს აქვს ფორუმი, სადაც მომხმარებელმა გამოაქვეყნა სხვა პირის პირადი ცხოვრების ამსახველი ინფორმაცია. თუ პლატფორმას არ აქვს გაწერილი წესები და სწრაფი რეაგირების მექანიზმი, ის შეიძლება ჩაითვალოს თანამონაწილედ. მეორე მაგალითია Crowdfunding პლატფორმა, სადაც თაღლითმა განათავსა ყალბი პროექტი — პლატფორმას უნდა ჰქონდეს დისკლეიმერი და ვერიფიკაციის მექანიზმი, რათა არ დაეკისროს მატერიალური პასუხისმგებლობა დონორების წინაშე. ასევე, საავტორო უფლებების დარღვევა (მაგ. ფილმების უკანონო ატვირთვა საგანმანათლებლო პორტალზე) შეიძლება გახდეს სერიოზული ჯარიმის საფუძველი.
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა „ელექტრონული კომერციის შესახებ“ კანონს, რომელიც ევროპული დირექტივების ანალოგიურია და ადგენს, რომ შუამავალი არ არის პასუხისმგებელი ინფორმაციაზე, თუ მას არ აქვს ცოდნა უკანონობის შესახებ და რეაგირებს შეტყობინებაზე. „სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ“ კანონი იცავს პლატფორმას ცილისწამების დავებში, თუ ის არ არის ინფორმაციის ავტორი. თუმცა, „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონი აკისრებს მკაცრ ვალდებულებებს მონაცემთა უსაფრთხოებაზე. იურისტი გეხმარებათ ამ კანონების დაბალანსებაში.
პროცესი იწყება პლატფორმის ფუნქციონალის ანალიზით. იურისტი ამოწმებს, რა ტიპის კონტენტს ქმნიან მომხმარებლები (UGC). ამის შემდეგ იწერება დეტალური წესები, რომელზეც მომხმარებელმა უნდა განაცხადოს თანხმობა რეგისტრაციისას. Legal.ge-ზე სპეციალისტის დახმარებით თქვენ შეძლებთ შექმნათ უსაფრთხო ციფრული სივრცე თქვენი ბენეფიციარებისთვის.
Legal.ge არის ტექნოლოგიური სამართლის ექსპერტების პლატფორმა. ნუ დატოვებთ თქვენს ონლაინ რესურსს დაუცველს. უზრუნველყავით სამართლებრივი ფარი თქვენი პლატფორმისთვის Legal.ge-სთან ერთად.