ნიშნავს თუ არა NGO-ს რეგისტრაცია გადასახადებისგან სრულ გათავისუფლებას?
არა, ა(ა)იპ-ის სტატუსი ავტომატურად არ გათავისუფლებთ გადასახადებისგან. გრანტები გათავისუფლებულია მოგების გადასახადისგან, მაგრამ ხელფასები და ეკონომიკური საქმიანობიდან მიღებული შემოსავალი იბეგრება ჩვეულებრივი წესით.
რა სარგებელი აქვს „საქველმოქმედო ორგანიზაციის“ სტატუსს?
ეს სტატუსი საშუალებას აძლევს დონორებს, შემოწირულობის თანხა გამოქვითონ თავიანთი დასაბეგრი შემოსავლიდან. ეს ზრდის ორგანიზაციის მიმზიდველობას კერძო სექტორისთვის დაფინანსების მოსაზიდად.
იბეგრება თუ არა გრანტით შეძენილი ქონების იმპორტი?
გრანტით შეძენილი საქონლის იმპორტი შესაძლოა გათავისუფლდეს დღგ-სგან, თუმცა ეს ავტომატურად არ ხდება. აუცილებელია წინასწარი პროცედურების გავლა და შესაბამისი ნებართვის მიღება ფინანსთა სამინისტროსგან.
შეუძლია თუ არა ა(ა)იპ-ს ეკონომიკური საქმიანობის განხორციელება?
დიახ, თუ ეს საქმიანობა ემსახურება ორგანიზაციის მიზნებს. თუმცა, მიღებული მოგება სრულად უნდა მოხმარდეს ორგანიზაციის საქმიანობას და არ უნდა განაწილდეს დამფუძნებლებზე. ეკონომიკური ნაწილი ექვემდებარება დაბეგვრას.
არასამთავრობო ორგანიზაციების საგადასახადო შეღავათები და „საქველმოქმედო ორგანიზაციის“ სტატუსის მოპოვება საქართველოში არის რთული და მკაცრად რეგულირებადი პროცესი. მნიშვნელოვანია განვასხვავოთ ჩვეულებრივი ა(ა)იპ (რომელიც ავტომატურად სარგებლობს გარკვეული შეღავათებით, მაგ. გრანტზე მოგების გადასახადის არარსებობა) და ოფიციალური „საქველმოქმედო ორგანიზაციის“ სტატუსი, რომელსაც ანიჭებს შემოსავლების სამსახური. ეს უკანასკნელი ანიჭებს დამატებით პრივილეგიებს, თუმცა აკისრებს მკაცრ ვალდებულებებს, მათ შორის ყოველწლიურ აუდიტს და საქმიანობის დეტალურ ანგარიშგებას. ბევრი ორგანიზაცია უშვებს შეცდომას, როდესაც ფიქრობს, რომ ა(ა)იპ-ის რეგისტრაცია ავტომატურად ნიშნავს ყველა გადასახადისგან გათავისუფლებას. სინამდვილეში, ეკონომიკური საქმიანობა, სახელფასო გადასახადები და გარკვეული ტიპის იმპორტი ექვემდებარება დაბეგვრას, თუ სწორად არ არის გაფორმებული.
ჩვენი სერვისი მოიცავს სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას საგადასახადო შეღავათების ოპტიმიზაციისა და სტატუსის მოპოვებისთვის. სპეციალისტები გთავაზობენ:
• ა(ა)იპ-ის არსებული საგადასახადო პოზიციის ანალიზს და რისკების შეფასებას;
• „საქველმოქმედო ორგანიზაციის“ სტატუსის მოსაპოვებლად საჭირო დოკუმენტაციის მომზადებასა და შემოსავლების სამსახურში წარდგენას;
• კონსულტაციას გრანტების, შემოწირულობების და ეკონომიკური საქმიანობის გამიჯვნაზე;
• დღგ-სგან გათავისუფლების (მათ შორის, გრანტით შეძენილი საქონლის იმპორტისას) პროცედურების მართვას;
• სტატუსის შესანარჩუნებლად აუცილებელი ყოველწლიური ანგარიშგების სამართლებრივ მომზადებას;
• დავების შემთხვევაში წარმომადგენლობას საგადასახადო ორგანოში.
ეს სერვისი გეხმარებათ, მაქსიმალურად გამოიყენოთ კანონით მონიჭებული შეღავათები და თავიდან აიცილოთ ჯარიმები.
საგადასახადო სტატუსის სწორი მართვა აუცილებელია კონკრეტულ სიტუაციებში. მაგალითად, ორგანიზაცია გეგმავს სოციალური კაფეს გახსნას. ეს ეკონომიკური საქმიანობაა და მოგება იბეგრება, თუ ორგანიზაციას არ აქვს სწორად სტრუქტურირებული ეს საქმიანობა. მეორე მაგალითია დონორი, რომელსაც სურს გადასახადის შემცირება შემოწირულობის ხარჯზე — ამისთვის მიმღებ ორგანიზაციას უნდა ჰქონდეს ოფიციალური საქველმოქმედო სტატუსი, რათა დონორმა შეძლოს ქვითრის გამოყენება. ასევე, გრანტის ფარგლებში ძვირადღირებული აპარატურის შემოტანისას, დღგ-სგან გათავისუფლება ავტომატური არ არის და საჭიროებს წინასწარ პროცედურებს ფინანსთა სამინისტროსთან.
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა „საქართველოს საგადასახადო კოდექსს“ (მუხლი 32 - საქველმოქმედო ორგანიზაცია, მუხლი 99 - მოგების გადასახადისგან გათავისუფლება). კოდექსი ადგენს, რომ საქველმოქმედო სტატუსი ენიჭება ორგანიზაციას, რომელიც სულ მცირე 1 წელი ეწევა საქველმოქმედო საქმიანობას. სტატუსის გაუქმება ხდება მკაცრი დარღვევების შემთხვევაში, რაც იწვევს ყველა მიღებული შეღავათის უკან დაბრუნებას ჯარიმებით. ამიტომ, იურისტის მუდმივი ზედამხედველობა კრიტიკულია.
პროცესი იწყება ორგანიზაციის ფინანსური ისტორიის აუდიტით. იურისტი ამოწმებს, აკმაყოფილებს თუ არა ორგანიზაცია სტატუსის კრიტერიუმებს. შემდეგ მზადდება განაცხადი და საქმიანობის პროგრამა. სტატუსის მიღების შემდეგ, იურისტი ეხმარება ორგანიზაციას რეესტრის წარმოებაში. Legal.ge-ზე სპეციალისტის დახმარებით თქვენ შეძლებთ საგადასახადო ტვირთის შემსუბუქებას კანონიერი გზებით.
Legal.ge არის პლატფორმა, რომელიც აკავშირებს არასამთავრობო სექტორს კვალიფიციურ საგადასახადო იურისტებთან. ნუ გარისკავთ თქვენი რეპუტაციითა და ფინანსებით. მოაწესრიგეთ თქვენი საგადასახადო სტატუსი პროფესიონალების დახმარებით.