შეიძლება თუ არა სახელმწიფო გრანტის თანხით ხელფასების გაცემა?
დიახ, როგორც წესი, საგრანტო ბიუჯეტი ითვალისწინებს ადმინისტრაციულ ხარჯებს, მათ შორის პროექტის პერსონალის ხელფასებს. თუმცა, არსებობს ლიმიტები (მაგ. ბიუჯეტის 20-30%). მნიშვნელოვანია, რომ ხელფასები გაიცეს მხოლოდ პროექტში ჩართულ პირებზე და გაფორმდეს შესაბამისი შრომითი ხელშეკრულებები საშემოსავლო გადასახადის დაკავებით.
რა ხდება, თუ გრანტის თანხა სრულად ვერ ავითვისე?
თუ პროექტის დასრულების შემდეგ საგრანტო ანგარიშზე თანხა დარჩა, ის ექვემდებარება სახელმწიფო ბიუჯეტში დაბრუნებას. თანხის სხვა მიზნებისთვის გადაანაწილება დონორის წერილობითი ნებართვის გარეშე დაუშვებელია და ჩაითვლება არამიზნობრივ ხარჯვად.
როდის მჭირდება ტენდერის გამოცხადება გრანტის ფარგლებში?
თუ თქვენი ორგანიზაცია არის საჯარო სამართლის იურიდიული პირი (სსიპ) ან გრანტის პირობები ითვალისწინებს სახელმწიფო შესყიდვების კანონის გამოყენებას, შესყიდვები (მაგ. ტექნიკის, სერვისის) უნდა განხორციელდეს ტენდერის გზით. კერძო NGO-ებისთვის ეს მოთხოვნა ჩვეულებრივ არ მოქმედებს, თუმცა მათაც მოეთხოვებათ „სამი შეთავაზების“ პრინციპის დაცვა.
ვის ეკუთვნის გრანტით შეძენილი ქონება?
ეს განისაზღვრება საგრანტო ხელშეკრულებით. ხშირ შემთხვევაში, პროექტის დასრულების შემდეგ ქონება რჩება მიმღებ ორგანიზაციას, თუ ის აგრძელებს პროფილურ საქმიანობას. თუმცა, ზოგიერთი სახელმწიფო პროგრამა (მაგ. GITA) შეიძლება ითხოვდეს აქტივების დაბრუნებას ან კონკრეტული ვადით შენარჩუნებას.
სახელმწიფო გრანტები (რომელიც საერთაშორისო ტერმინოლოგიით ხშირად „Federal Grants“ მოიხსენიება) არის საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან, სამინისტროებიდან ან საჯარო სამართლის იურიდიული პირებისგან (სსიპ) მიღებული დაფინანსება. ეს არის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი, მაგრამ ასევე ყველაზე რეგულირებადი დაფინანსების წყარო. სახელმწიფო გრანტები განსხვავდება სახელმწიფო შესყიდვებისგან (ტენდერებისგან) იმით, რომ გრანტი ემსახურება საზოგადოებრივ სიკეთეს და არა სახელმწიფოსთვის მომსახურების მიყიდვას. თუმცა, სახელმწიფო გრანტის მიღება და მართვა დაკავშირებულია მკაცრ ბიუროკრატიულ მოთხოვნებთან, ანგარიშგების რთულ ფორმებთან და სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მიერ შემოწმების მაღალ რისკთან. არასწორად ადმინისტრირებულმა სახელმწიფო გრანტმა შეიძლება გამოიწვიოს ფინანსური სანქციები და ორგანიზაციის „შავ სიაში“ მოხვედრა.
სახელმწიფო გრანტებთან შესაბამისობის სერვისი მოიცავს სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას საგრანტო ციკლის ყველა ეტაპზე. სპეციალისტები გთავაზობენ:
• საგრანტო კონკურსის პირობების სამართლებრივ ანალიზს და განაცხადის შესაბამისობის შემოწმებას;
• სახელმწიფო უწყებასთან დასადები ხელშეკრულების რევიზია და მოლაპარაკება პირობებზე;
• ბიუჯეტის ხარჯვის სამართლებრივ მონიტორინგს, რათა არ მოხდეს არამიზნობრივი ხარჯვა;
• სახელმწიფო შესყიდვების პროცედურების დაცვას გრანტის ფარგლებში (თუ გრანტი ამას ითხოვს);
• შუალედური და საბოლოო ანგარიშების სამართლებრივ მომზადებას;
• წარმომადგენლობას დავების შემთხვევაში, თუ სახელმწიფო უწყება ითხოვს თანხის უკან დაბრუნებას.
ეს სერვისი გეხმარებათ, რომ სახელმწიფო დაფინანსება გახდეს შესაძლებლობა და არა ტვირთი.
სახელმწიფო გრანტების მართვა რთულია კონკრეტულ სიტუაციებში. მაგალითად, ორგანიზაციამ მიიღო გრანტი ინოვაციების სააგენტოსგან (GITA) სტარტაპის განსავითარებლად. ხელშეკრულება მკაცრად განსაზღვრავს, რაში შეიძლება დაიხარჯოს თანხა. თუ ორგანიზაცია იყიდის ტექნიკას, რომელიც არ არის გაწერილი ბიუჯეტში, სააგენტომ შეიძლება მოითხოვოს მთელი გრანტის დაბრუნება. მეორე მაგალითია სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გრანტი კოოპერატივისთვის — აქ ხშირად მოითხოვება თანადაფინანსება, რომლის დოკუმენტურად დადასტურებაც იურიდიულ სიზუსტეს მოითხოვს. ასევე, სახელმწიფო გრანტის ფარგლებში შექმნილი ინტელექტუალური საკუთრება (მაგ. კვლევა, პროგრამა) ხშირად რჩება სახელმწიფოს საკუთრებაში, რაც წინასწარ უნდა იყოს გააზრებული.
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა „საქართველოს კანონს გრანტების შესახებ“ და „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ კანონს (გარკვეულ ნაწილში). სახელმწიფო გრანტების გაცემის წესი რეგულირდება საქართველოს მთავრობის დადგენილებებით და კონკრეტული უწყებების (მაგ. შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი,აწარმოე საქართველოში) დებულებებით. სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის კანონი განსაზღვრავს საბიუჯეტო სახსრების ხარჯვის კონტროლის მექანიზმებს. იურისტი უზრუნველყოფს ამ რთული რეგულაციების დაცვას.
პროცესი იწყება საგრანტო ხელშეკრულების ხელმოწერამდე. იურისტი ამოწმებს ვალდებულებებს: რა ხდება ფორს-მაჟორის დროს? როგორ ხდება ცვლილებების შეტანა ბიუჯეტში? პროექტის მიმდინარეობისას იურისტი მუშაობს ბუღალტერთან ერთად, რათა ყველა ხარჯი იყოს იურიდიულად გამართული (ხელშეკრულებები, მიღება-ჩაბარების აქტები). Legal.ge-ზე სპეციალისტის დახმარებით თქვენ თავიდან აიცილებთ ადმინისტრაციულ შეცდომებს, რომლებიც შეიძლება ძვირად დაუჯდეს თქვენს ორგანიზაციას.
Legal.ge არის პლატფორმა, რომელიც აკავშირებს ორგანიზაციებს ადმინისტრაციული სამართლის სპეციალისტებთან. სახელმწიფო გრანტი დიდი პასუხისმგებლობაა გადასახადის გადამხდელების წინაშე. მართეთ ეს პასუხისმგებლობა კომპეტენტურად Legal.ge-სთან ერთად.