შემოწირულობისა და გრანტის ხელშეკრულებები არასამთავრობო ორგანიზაციების (ა(ა)იპ) ფინანსური მდგრადობის ფუნდამენტს წარმოადგენს. მიუხედავად იმისა, რომ ყოველდღიურ მეტყველებაში სიტყვები „დონაცია“ და „გრანტი“ ხშირად სინონიმებად გამოიყენება, სამართლებრივი თვალსაზრისით მათ შორის არსებითი განსხვავებაა, რაც გავლენას ახდენს დაბეგვრის რეჟიმსა და მხარეთა ვალდებულებებზე. კერძოდ, გრანტი არის მიზნობრივი დაფინანსება კონკრეტული ვალდებულებებითა და ანგარიშგების პირობებით, ხოლო შემოწირულობა (დონაცია) ხშირად უპირობო საქველმოქმედო ხასიათს ატარებს. არასწორად გაფორმებულმა ხელშეკრულებამ შეიძლება გამოიწვიოს საგადასახადო ორგანოს მიერ თანხის შემოსავლად კვალიფიცირება და მოგების გადასახადით დაბეგვრა (განსაკუთრებით კომერციული კომპანიებისგან მიღებული თანხების შემთხვევაში). ამიტომ, თითოეული ფინანსური ტრანზაქციის სამართლებრივი შეფუთვა კრიტიკულად მნიშვნელოვანია ორგანიზაციის უსაფრთხოებისთვის.
ჩვენი სერვისი მოიცავს შემოწირულობისა და საგრანტო ხელშეკრულებების მომზადებასა და რევიზიას. სპეციალისტები გთავაზობენ:
- საგრანტო ხელშეკრულებების შედგენას „გრანტების შესახებ“ საქართველოს კანონის მოთხოვნათა დაცვით;
- საქველმოქმედო შემოწირულობის (დონაციის) ხელშეკრულებების მომზადებას ფულადი და მატერიალური სახით (In-kind donation);
- სპონსორობისა და შემოწირულობის გამიჯვნას (სპონსორობა გულისხმობს რეკლამას და იბეგრება, შემოწირულობა — არა);
- ხელშეკრულებაში მიზნობრიობისა და ანგარიშგების მექანიზმების გაწერას დონორის ინტერესების დასაცავად;
- უცხოური ვალუტაში მიღებული შემოწირულობების სავალუტო რეგულაციებთან შესაბამისობას;
- კონსულტაციას საგადასახადო შეღავათების გამოყენებაზე.
შემოწირულობის ხელშეკრულების გამართვა აუცილებელია მრავალ პრაქტიკულ სიტუაციაში. მაგალითად, ბიზნეს კომპანიას სურს არასამთავრობო ორგანიზაციას გადასცეს კომპიუტერული ტექნიკა. თუ ეს გაფორმდება როგორც „საჩუქარი“ და არა „გრანტი“ ან „შემოწირულობა“ (შესაბამისი სტატუსის არსებობისას), შესაძლოა წარმოიშვას დღგ-ს ან მოგების გადასახადის ვალდებულება. მეორე სცენარია, როდესაც დიასპორის წარმომადგენელი რიცხავს დიდ თანხას კონკრეტული სოციალური პროექტისთვის — ხელშეკრულების გარეშე ეს თანხა ბანკმა შეიძლება შეაჩეროს „ფულის გათეთრების“ პრევენციის მიზნით, ან საგადასახადომ ჩათვალოს ეკონომიკურ საქმიანობად. ასევე, კორპორატიული დონორები ხშირად ითხოვენ „Clawback“ (თანხის უკან დაბრუნების) პუნქტს, თუ თანხა არამიზნობრივად დაიხარჯება — ასეთი პუნქტების სწორი ფორმულირება იურისტის კომპეტენციაა.
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა „საქართველოს კანონს გრანტების შესახებ“, რომელიც განსაზღვრავს გრანტის ცნებას და მისი გაცემის უფლებამოსილების მქონე სუბიექტებს. „საქართველოს საგადასახადო კოდექსი“ ათავისუფლებს გრანტს მოგების გადასახადისგან და დღგ-სგან, თუმცა მკაცრად მიუთითებს, რომ გრანტი არ შეიძლება იყოს კომპენსაცია შესრულებული სამუშაოსთვის (რაც უკვე მომსახურების ხელშეკრულებაა). სამოქალაქო კოდექსი არეგულირებს ჩუქების (შემოწირულობის) ზოგად ნორმებს. იურისტის დახმარება აუცილებელია ამ ნორმების სწორ ინტერპრეტაციაში, რათა არ მოხდეს ტრანზაქციის შინაარსის არასწორი სამართლებრივი კვალიფიკაცია.
პროცესი იწყება დაფინანსების წყაროსა და მიზნის ანალიზით. იურისტი არკვევს: ვინ არის დონორი? რა არის თანხის დანიშნულება? ითხოვს თუ არა დონორი რაიმე სარგებელს სანაცვლოდ (მაგ. ლოგოს განთავსებას)? ამის მიხედვით დგება ხელშეკრულების პროექტი. საგრანტო ხელშეკრულების შემთხვევაში, ის შეიძლება მოიცავდეს დეტალურ ბიუჯეტს და განხორციელების გეგმას დანართის სახით. მატერიალური შემოწირულობისას დგება მიღება-ჩაბარების აქტი საბაზრო ღირებულების მითითებით. Legal.ge-ზე სპეციალისტის ჩართულობა გამორიცხავს გაუგებრობებს დონორსა და მიმღებ ორგანიზაციას შორის და იცავს ორივე მხარეს ფისკალური რისკებისგან.
Legal.ge არის პლატფორმა, სადაც იპოვით არასამთავრობო სამართლის ექსპერტებს, რომლებსაც ესმით ფანდრაიზინგის სპეციფიკა. ნუ ენდობით ზეპირ შეთანხმებებს, როცა საქმე ფინანსებს ეხება. გააფორმეთ პროფესიონალური ხელშეკრულებები Legal.ge-ს დახმარებით და უზრუნველყავით თქვენი კეთილი საქმეების სამართლებრივი უსაფრთხოება.