აპელაციის დასაბუთებულობის შეფასება
რა ღირს აპელაციის შეფასება?
ფასი დამოკიდებულია საქმის სირთულესა და მასალების მოცულობაზე. ჩვეულებრივ, ეს არის ფიქსირებული საკონსულტაციო თანხა, რაც გაცილებით ნაკლებია, ვიდრე თავად სააპელაციო დავის წარმოების ხარჯი.
გარანტიას მომცემთ რომ მოვიგებ?
არა, კეთილსინდისიერი იურისტი გარანტიას არასდროს იძლევა. შეფასების მიზანია რისკების და შანსების პროცენტული განსაზღვრა (მაგ. „გვაქვს 70% შანსი“), რათა თქვენ მიიღოთ ინფორმირებული გადაწყვეტილება.
შემიძლია თუ არა შეფასებისთვის სხვა ადვოკატი ავიყვანო?
დიახ, ხშირად სასარგებლოა ახალი თვალით შეხედვა. Legal.ge-ზე შეგიძლიათ იპოვოთ დამოუკიდებელი ექსპერტი მხოლოდ შეფასებისთვის, ხოლო საქმის წარმოება ძველ ადვოკატს დაუტოვოთ ან შეცვალოთ.
რა დრო მაქვს გადაწყვეტილების მისაღებად?
სამოქალაქო საქმეებზე დასაბუთებული გადაწყვეტილების ჩაბარებიდან მხოლოდ 14 დღე გაქვთ გასაჩივრებისთვის. ამიტომ შეფასება დაუყოვნებლივ უნდა შეუკვეთოთ.
აპელაციის დასაბუთებულობის შეფასება (Appeal Merit Assessment) არის კრიტიკულად მნიშვნელოვანი საკონსულტაციო მომსახურება მათთვის, ვინც პირველი ინსტანციის სასამართლოში მარცხი განიცადა ან ნაწილობრივ დაუკმაყოფილდა მოთხოვნები. სანამ გადაწყვეტთ სააპელაციო საჩივრის შეტანას, აუცილებელია პროფესიონალმა იურისტმა ცივი გონებით შეაფასოს წარმატების შანსები. სააპელაციო დავა დაკავშირებულია დროსთან, დამატებით ხარჯებთან (სახელმწიფო ბაჟი, ადვოკატის ჰონორარი) და რისკებთან. ხშირად, ემოციურ ფონზე მიღებული გადაწყვეტილება გასაჩივრების შესახებ უშედეგოა, რადგან არ არსებობს სამართლებრივი საფუძველი. ეს სერვისი გულისხმობს სასამართლოს გადაწყვეტილებისა და საქმის მასალების დეტალურ აუდიტს, რის შედეგადაც თქვენ იღებთ ობიექტურ დასკვნას: ღირს თუ არა ბრძოლის გაგრძელება. Legal.ge გთავაზობთ მიუკერძოებელ ექსპერტებს, რომლებიც დაგიცავენ ფუჭი ხარჯებისა და იმედგაცრუებისგან, ან პირიქით — გამოავლენენ გადაწყვეტილების გაუქმების მყარ სამართლებრივ საფუძვლებს.
რას მოიცავს აპელაციის შეფასების მომსახურება?
მომსახურება არ გულისხმობს საჩივრის დაწერას, არამედ მის მიზანშეწონილობაზე დასკვნის მომზადებას. სპეციალისტები ახორციელებენ:
• გადაწყვეტილების სამართლებრივ ანალიზს: ამოწმებენ, რამდენად სწორად განმარტა და გამოიყენა მოსამართლემ კანონი და არის თუ არა დარღვეული მატერიალური ან საპროცესო ნორმები.
• ფაქტობრივი გარემოებების შეფასებას: ამოწმებენ, შეესაბამება თუ არა სასამართლოს დასკვნები საქმეში არსებულ მტკიცებულებებს და იყო თუ არა გამოკვლეული ყველა მნიშვნელოვანი ფაქტი.
• რისკებისა და ხარჯების გათვლას: კლიენტს აწვდიან ინფორმაციას მოსალოდნელი ხარჯების (ბაჟი 4%-მდე), ვადებისა და იმის შესახებ, თუ რა მოხდება წაგების შემთხვევაში (მაგ. მეორე მხარის ხარჯების დაკისრება).
• სტრატეგიულ რეკომენდაციას: დასკვნას იმის შესახებ, ჯობია გასაჩივრება, მორიგებაზე წასვლა თუ გადაწყვეტილების აღსრულება.
• ახალი მტკიცებულებების დასაშვებობის შემოწმებას: სააპელაციო სასამართლოში ახალი მტკიცებულებების წარდგენა შეზღუდულია; იურისტი აფასებს, გაქვთ თუ არა ამის უფლება კონკრეტულ შემთხვევაში.
რეალური სიტუაციები, როდესაც გჭირდებათ შეფასება
მაგალითად, წააგეთ დავა თანხის დაკისრებაზე. თქვენი ადვოკატი გირჩევთ გასაჩივრებას, მაგრამ თქვენ გსურთ „მეორე აზრის“ (Second Opinion) მოსმენა სხვა სპეციალისტისგან, რათა დარწმუნდეთ, რომ ეს არ არის მხოლოდ ადვოკატისთვის დამატებითი ჰონორარის გამომუშავების საშუალება. Legal.ge-ს დამოუკიდებელი ექსპერტი ეცნობა საქმეს და გეუბნებათ, რომ მოსამართლის გადაწყვეტილება იურიდიულად უნაკლოა და გასაჩივრება მხოლოდ ხარჯებს გაზრდის. მეორე შემთხვევაში, შესაძლოა პირველი ინსტანციის ადვოკატმა ვერ შეამჩნია მნიშვნელოვანი პროცესუალური დარღვევა (მაგ. სხდომის ოქმის უზუსტობა), რაც აპელაციისთვის ძლიერი საფუძველია. შეფასების შედეგად გამოვლენილი ეს დეტალი შეიძლება გახდეს საქმის მოგების გასაღები.
აპელაციის შეფასება ეყრდნობა „საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის“ სააპელაციო წარმოების თავს. კოდექსი მკაცრად განსაზღვრავს გასაჩივრების საფუძვლებს: გადაწყვეტილება შეიძლება გასაჩივრდეს, თუ ის ფაქტობრივად ან სამართლებრივად დაუსაბუთებელია. მნიშვნელოვანია იცოდეთ, რომ სააპელაციო სასამართლო (თბილისის ან ქუთაისის) საქმეს განიხილავს ფაქტობრივი გარემოებების ფარგლებში, თუმცა ახალი ფაქტების წარდგენა შეზღუდულია. ასევე გასათვალისწინებელია გასაჩივრების 14-დღიანი ვადა გადაწყვეტილების ჩაბარებიდან. კვალიფიციური შეფასება ამოწმებს, აკმაყოფილებს თუ არა თქვენი პრეტენზიები კანონით დადგენილ ამ კრიტერიუმებს.
პროცესი იწყება დოკუმენტების გადაცემით: თქვენ Legal.ge-ს სპეციალისტს აწვდით დასაბუთებულ გადაწყვეტილებას და სარჩელს/შესაგებელს. იურისტი ახდენს სიღრმისეულ ანალიზს — კითხულობს გადაწყვეტილებას, ეძებს შეუსაბამობებს კანონთან და სასამართლო პრაქტიკასთან. შემდეგ მზადდება სამართლებრივი დასკვნა (Memo), სადაც წერია წარმატების სავარაუდო პროცენტი და რეკომენდაცია. საჭიროების შემთხვევაში ტარდება კონსულტაცია, სადაც იურისტი აგიხსნით სტრატეგიას. ეს პროცესი ჩვეულებრივ 2-3 დღეში სრულდება, რადგან გასაჩივრების ვადები მოკლეა.
აპელაცია ხშირად ბოლო რეალური შანსია საქმის მოსაგებად. არასწორი გადაწყვეტილება ამ ეტაპზე ძვირად ფასობს. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას იპოვოთ სპეციალისტები, რომლებიც სპეციალიზდებიან კონკრეტულად სააპელაციო სამართალზე და აქვთ ანალიტიკური აზროვნება. მიიღეთ ინფორმირებული გადაწყვეტილება დამოუკიდებელი პროფესიონალის დახმარებით და ნუ გადაყრით ფულს უიმედო დავებში.