საბჭოს გადაწყვეტილებების გასაჩივრება (Board Decision Challenges) არის კორპორაციული სამართლის სპეციფიკური ინსტრუმენტი, რომელიც საშუალებას აძლევს აქციონერებს ან დირექტორებს, გააბათილონ კომპანიის მმართველი ორგანოების (სამეთვალყურეო საბჭოს, დირექტორთა საბჭოს ან პარტნიორთა კრების) უკანონო გადაწყვეტილებები. ხშირად, საბჭო იღებს გადაწყვეტილებებს, რომლებიც არღვევს წესდებას, კანონს ან უმცირესობის უფლებებს (მაგალითად, დივიდენდის გაუცემლობა, წილების არაპროპორციული გაზრდა, დირექტორის უკანონო გათავისუფლება). ასეთი გადაწყვეტილებები შეიძლება დამანგრეველი იყოს ბიზნესისთვის და პარტნიორებისთვის. Legal.ge გთავაზობთ ადვოკატებს, რომლებიც სპეციალიზდებიან კორპორაციული მმართველობის დავებზე და დაგეხმარებიან უსამართლო გადაწყვეტილებების სასამართლო წესით გაუქმებაში.
რას მოიცავს საბჭოს გადაწყვეტილების გასაჩივრების სერვისი?
სერვისი მიზნად ისახავს კორპორაციული სამართლიანობის აღდგენას. ის მოიცავს:
- გადაწყვეტილების ბათილად ცნობა: სარჩელის შეტანა კრების ოქმის ან საბჭოს დადგენილების გასაბათილებლად პროცედურული ან შინაარსობრივი დარღვევების გამო.
- უმცირესობის უფლებების დაცვა: უმრავლესობის მიერ მიღებული ისეთი გადაწყვეტილების გასაჩივრება, რომელიც ავიწროებს უმცირეს პარტნიორებს.
- დირექტორის დანიშვნა/გათავისუფლების გასაჩივრება: დავა მენეჯმენტის უკანონო ცვლილებაზე.
- რეორგანიზაციის შეჩერება: შერწყმის ან გაყოფის პროცესის შეჩერება, თუ ის არღვევს აქციონერთა ინტერესებს.
- უზრუნველყოფის ღონისძიება: სასამართლოს გზით გასაჩივრებული გადაწყვეტილების მოქმედების შეჩერება დავის დასრულებამდე.
მაგალითად, პარტნიორთა კრებამ მიიღო გადაწყვეტილება კაპიტალის გაზრდაზე ისე, რომ თქვენ სათანადოდ არ იყავით ინფორმირებული. შედეგად, თქვენი წილი შემცირდა (განზავდა). ადვოკატი სასამართლოში დაამტკიცებს, რომ კრების მოწვევის წესი დაირღვა და გადაწყვეტილებას გააბათილებს. მეორე მაგალითი: სამეთვალყურეო საბჭომ დაამტკიცა დიდი გარიგება, რომელიც კომპანიისთვის წამგებიანია, მაგრამ სასარგებლოა საბჭოს წევრებისთვის. ადვოკატი გაასაჩივრებს ამ გადაწყვეტილებას ინტერესთა კონფლიქტის საფუძველზე.
გადაწყვეტილებების გასაჩივრება რეგულირდება „მეწარმეთა შესახებ კანონით“. კანონი ადგენს კრების მოწვევის, ჩატარების და გადაწყვეტილების მიღების მკაცრ პროცედურებს. ნებისმიერი გადახვევა შეიძლება გახდეს ბათილობის საფუძველი. მნიშვნელოვანია ხანდაზმულობის ვადები: გადაწყვეტილების გასაჩივრება უნდა მოხდეს შეზღუდულ დროში (ჩვეულებრივ 2 თვეში), წინააღმდეგ შემთხვევაში უფლება იკარგება.
1. ოქმის მოპოვება: სადავო გადაწყვეტილებისა და კრების ოქმის გამოთხოვა. 2. ანალიზი: დარღვევების იდენტიფიცირება (პროცედურული თუ შინაარსობრივი). 3. სარჩელი: სასამართლოში სარჩელის შეტანა ბათილობის მოთხოვნით. 4. შეჩერება: გადაწყვეტილების რეგისტრაციის ან აღსრულების შეჩერება საჯარო რეესტრში. 5. ახალი კრება: სასამართლოს გადაწყვეტილების შემდეგ ახალი, კანონიერი კრების ჩატარება.
კორპორაციული გადაწყვეტილებების გასაჩივრება მოითხოვს დეტალებისადმი ყურადღებას და კანონის ღრმა ცოდნას. დაგვიანება ან არასწორი სტრატეგია შეიძლება ნიშნავდეს კონტროლის დაკარგვას კომპანიაზე. Legal.ge-ზე იპოვით ადვოკატებს, რომლებიც დაიცავენ თქვენს ხმას კომპანიაში.